Maldivler'de Alışveriş

Maldivler lake işleri, maske ve elde boyama ile yapılan tekstil ürünleri dışında çok fazla yerli üretime rastlanmamaktadır. Ülkenin çoğunluğu balıkçılıkla uğraştığından farklı üretim kolları pek de gelişmemiştir. Ahşap balık figürleri ve deniz kabuklarından yapılan bazı özel hediyelik eşyaları adalarda bulabilirsiniz. Ülkeden alıp memleketinizi getirmeyi isteyeceğiniz en güzel şeyler olan, siyah mercan, kaplumbağa ve büyük deniz kabukların ne yazık ki satılmamakta veya satılmasına müsaade edilmemektedir. Bu ürünlerin yurtdışına taşınması da yasaktır. Başkent Male alışverişin en canlı olduğu merkezi yerdir. Küçük bir şehir olması sebebiyle çok fazla mağaza veya hediyelik eşya dükkanı bulamazsınız. Çoğu hediyelik eşya satan ufak dükkanlar binaların giriş katında olmaması da bir olumsuzluktur. Bu dükkanlar genelde binaların ikinci katındadır. Deniz kabuklarından yapılan aksesuarlar, çeşitli süs eşyaları, köpek balığı dişleri ve dişlerle yapılan kolyeleri, dekoratif maskeleri satın alabileceğiniz bu dükkanlar fiyat olarak da uygun denebilecek düzeydedir. Şehirde yüksek fiyatlarla satılan güneş kredi, havlu gibi deniz turizminin önemli eşyalarını yanınızda gelirken unutmasanız iyi edersiniz. Maldivler uçak bileti alarak ülkeye geldiğinizde alışveriş çılgınlığı yapacak bir ortamın olmadığı bilmek gerek. Maldivler ne alınır sorusunda adaların ve başkent Male’nin hediyelik eşya mağazalarını gezerek bulabileceğiniz alternatifleri bulabilirsiniz.

 

 

Maldivler alışveriş merkezleri bulmanı pek mümkün değildir. Başkenti ve en büyük yerleşkesi olan Male’de sadece bir adet alışveriş merkezi bulunmaktadır. STO Trade Centre adındaki bu alışveriş merkezi çeşitli mağazaları ile sosyal hayata ancak cevap verebilmektedir. Aslında Maldivler alışveriş için ideal ülkelerden biri değildir, diyebiliriz. Ülkeye gelen turistlerin hemen hemen hepsi adalar üzerindeki villa, bungalov gibi eşsiz manzaralı, dingin ve deniz keyfini sürebilecekleri bir ortam için geldiklerinden pek de alışverişi düşünmezler. Tatil köylerinde eğer yanınıza almayı unuttuysanız güneş kremi, havlu, banyo malzemeleri ve çeşitli plaj kıyafetleri satan dükkanları bulabilirsiniz. Bu dükkanlarda ayrıca hediyelik eşyaları ve uygun fiyatlı ve ufak altın, gümüş mücevher ürünlerini de bulabilirsiniz.  Maldivlerde satılan ürünlerin hemen hemen hepsinin üzerlerinde etiket bulunmaz. Bulunanları bir kenara bırakırsak bulunmayan ürünler için pazarlık yapmakta fayda olacaktır. Nüfusunun hemen hemen tamamı Müslüman olan ülkede pazarlık yapmak norma kabul edilmektedir. Yerel halkın geneli turistlere ve ziyaretçilere bakış açıları oldukça insancıl ancak turistlere eşlik eden tur rehberleri bu konuyu suiistimal etmektedir. Rehberlerin götürdükleri hediyelik eşya dükkanında beğenilen ürünü 5 katı fiyatına satılmak isterlerse şaşırmayın.

 

 

Turistlerin, özellikle zengin ve lüks otellerde kalan, bu otellerin yakınlarındaki dükkanlardan aldıkları ürünleri daha yüksek fiyata almalarına mecbur bırakıldığı görülebilir. Alışveriş için en ideal yer başkent Male’dir ve kentte Chandhanee Magu caddesi alışverişin canlı olduğu yerdir. Ayrıca Majeedhee Magu caddesi de kentteki diğer bir alışveriş mekanıdır. Fiyatlar ortalama standartlarda olan bu yerlerde özellikle elektronik eşya, saat, kıyafet ve marketleri bulabilirsiniz. Küçük bir şehir olduğundan aradığınız tüm ürün ve mağazaları sıralı şekilde, yan yana bulabilirsiniz. Müslüman yaşayışın hakim olduğu kentte, İslami kuralların uygulandığını söylemeliyiz. Alkollü içki ve domuz eti ve türevlerinin satılmadığı mağazalar sabah çok erken saatlerde açılır. Gece geç saatlere kadar açık olan dükkanlar sadece namaz saatlerinde geçici süreyle kapalı tutulur. Namaz saatlerine denk gelinirse biraz beklemek zorunda kalabilirsiniz. Cuma günleri ise dükkanlar erken açılmaz. Cuma namazının kılınmasının ardından dükkanlar esnaflar tarafından açılır. Male uluslararası havaalanı içerisinde bulunan duty-free mağazalarından da ister ülkeye ilk geldiğinizde isterseniz de giderken son bir hediye olarak ürünler satın alabilirsiniz. Burada, çeşitli giysileri, ceket, pantolon, çorap ve ipekli gömlek modellerini bulabilir ve isteğinize göre satın alabilirsiniz. Ülkenin satın alabileceğiniz en önemli ürünleri arasında ahşap üzerine lake işleri ve ülkeyi simgeleyen tişörtler gelmektedir. Hediyelik eşya çeşitleri konusunda pek fazla alternatifinizin olmayacağını kabul edilir. Ahşap oymaları, özellikle Sri Lanka Seylan çayını, anahtarlık ve yüzükleri, adaları ve ülkeyi simgeleyen buzdolabı stickerleri, oyma süslemeli ve el yapımı fotoğraf çerçeve ve fotoğraf albümleri bulabileceğiniz hediyelik eşya ürünlerinin bazılarıdır. Ülkenin genelinde yaygın olan ve geçim kaynağı olarak liste başı olan balık ürünlerinden de alabilirsiniz. Ton balığının konservesi yanında yerel üretim şekerlemelerde özel kutuları ile hediyelik ürünler arasındadır. Kuzey Atol bölgesinde yer alan adalardan biri olan Thulhadhoo adasında bulunan Coco Palm tatil köyünde ise çok güzel hediyelik eşyalar üretilmektedir. Belki de ülkenin en güzel hediyelik eşyalarını burada bulabilirsiniz. Sürat teknesi ile bulunduğunuz konumdan rahatça ulaşabileceğiniz tatil köyünde lake sanatı kullanılarak üretilen ürünleri ile meşhurdur. Adada yaşayan lake sanatkarlarının ellerinden çıkan birbirinden güzel hediyelik eşyaları görünce, adaya ve tatil köyüne gelmekte ne kadar doğru bir karar verdiğinizi anlayacaksınız.

 

 

Eski tip torna tezgahları üzerinde yapılan el işi, ahşap vazolar, satranç taşları ve birçok figür daha üretmekteler. Gelen ziyaretçilerin zaman zaman taleplerini de belirli bir süre içerisinde karşılamaktadırlar. Üretilen bu ürünlerin renklendirilme işlemleri sonrasında geleneksel yöntemler izlenerek yaldızlanması ve metal halkalarla süslenmesi işlemi de yapılır. En sonunca bakımı ve cilası yapılan bu ürünler ülkenin hediyelik eşya anlamındaki en özel seçeneklerindendir. Güney atollerde ise Dhaalu atolüne gitmenizi yöre halkı da tavsiye edecektir. Burada Ribudhoo ve Hulhudheli adaları vardır. Bu adaların içerisinde de yaşayan mücevher ustalarının altın ve gümüşlerden ürettikleri, harika işçilikle sergiledikleri mücevher eşyalarını satın alabilirsiniz. Ülkenin en önemli el sanatları ürünlerini bir arada görmek ve bunlardan bazılarını satın almak isterseniz, Baa Atol Thulhaadhoo’da üretimi sağlanan el sanatlarını da mutlaka incelemelisiniz. Dhiyehi adı verilen, tamamen ahşaptan yapılan özel kutuları, kap ve süs aksesuarlarını, farklı şekillerde üretilen vazoları, oval tabakları bulabilirsiniz. El işçiliğinin sanata dönüştüğü bu noktada fiyatları biraz pahalı bulsanız da biraz pazarlık yaparak makul fiyatlara düşürebilirsiniz.

 

 

Ahşap eşyalar kırmızı-sarı ve siyah reçine ile cilalandıktan sonra kendiniz veya sevdikleriniz için harika bir Maldiv anısı olarak sizinle birlikte ülkenize dönmektedir. Maldiv genelinde bir diğer hediyelik eşya çeşidi ise kadınlar tarafından dokunan kırmızı paspaslardır. Doğal ve güneşte kurutulan boyaların kullanıldığı, kahverengi ve siyah tonlarında kullanıldığı paspaslarda ülke kadınlarının becerilerini ve paspaslar üzerindeki figürlerle hayal dünyalarını keşfedebilirsiniz. Kültürel mirasın en özgün eserlerinden olan bu paspaslara yerel halk Mats adını vermiştir. Kaplumbağaların kendisi veya kabuğu, siyah mercan ve inci istiridye kabukları, mercan ürünleri gibi doğal yaşamın parçaları olan bazı canlı ve canlıdan üretilen eşyaların, ülke dışına çıkması yasaktır. Bu noktada Maldiv hükümetinin almış olduğu kararlar neticesinde yasaklanan ürünlerin çıkışı için özel önlemler alınmıştır. Doğal hayatı ve çevreyi koruma amaçlı bu kararın alınma sebebi, geçmişte bu ürünlere aşırı talebin olması ve bu doğal güzelliklerin tükenme riski ile karşılaşılması olarak görülmektedir. Ülkeye gelen turistler bu konuda bilgilendirilmektedir. Bazı istisnalar dışında da genellikle ülkeye gelenler, geldikten sonra bu kuralların ne kadar da yerinde alınan kararlar olduğuna daha da hak vermektedirler. 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Maldiv Adaları Kalkışlı Uçuşlar

X
Male Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder