Madrid'e Ne Zaman Gidilmeli


Madrid’de genellikle Akdeniz iklimi ve karasal iklim özellikleri ile beraber gözlemlenir. Mevsimler arası sıcaklık farklarının yüksek olduğu şehirde, genellikle hava kuru bir profilde seyreder. Ilıklıktan sıcaklığa geçişin yaşandığı Mayıs ve Haziran aylarında hava sıcaklığı 20-30 derece arasında oynar ve yazın iyice kendini hissettirdiği Ağustos ayında sıcaklık 40 derecenin üzerine kadar çıkar. Kent genelinde pek rutubet olmadığından sıcaklıklar da kuru sıcak şeklinde hissedilir. Kış mevsiminde sıfırın altında sıcaklıklar oldukça nadirdir ve hava sıcaklığı genellikle 7-8 derece civarındadır. En sık görülen yağış biçimi yağmur olmakla birlikte az da olsa kar yağışı geçişleri de görülmektedir.


1. Kış


Türkiye’nin kış koşullarına alışkın insanlara oldukça rahat gelecek Madrid kışlarında kar yağışı pek sık görülmez. Aralık-Ocak aylarında zaman zaman serpiştiren kar yağışına rağmen kış ayları boyunca hava sıcaklığı ortalaması 5 derecenin altına oldukça nadir düşer.

2. İlkbahar - Yaz


İlkbahar aylarında Madrid, gezginlere oldukça hoş doğa manzaraları sunar. Bu güzel manzaraya özellikle Nisan ayında yağmur eşlik eder. Ortalama 12 derece hava sıcaklığıyla başlayan ilkbahar mevsimi, yaz öncesinde 20’li derecelere kadar yükselir ve ilkbaharın son ayı Haziran’da artık yaz kendini hissettirmeye başlar.
Avrupa’nın en sıcak şehirlerinden biri olan Madrid, bu özelliğiyle Avrupa’da 4. en sıcak şehirdir. 40 derecenin üzerine sık sık çıkan hava sıcaklığı; yaşlılar, çocuklar ve öğle saatlerini dışarıda geçirmek isteyenler için oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Haziran ayı yaz ayları içinde en uygun aydır, 30 dereceyi geçmeyen hava sıcaklığıyla güzel bir seyahat için oldukça uygun bir ortam sunmaktadır. Yazın en sıcak zamanlarında, Temmuz ve Ağustos ayları, güneş batana kadar pek çok İspanyalı sokağa çıkmamayı tercih etmektedir.

3. Sonbahar


Sonbahar aylarında İspanya’nın başkenti Madrid’de sıkça yağmur görülür. Eylül’le birlikte azalmaya başlayan sıcaklıkların Kasım ayında iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladığı İspanya’nın başkenti Madrid’de bu mevsim bir hayli yağmur bırakır. Ekim ayı ortalama sıcaklığı 15 derece olup Aralık ayında 5-10 derece arasında değişmektedir.

4. Geçtiğimiz Yıl


Sıcak ve ılıman bir havanın hüküm sürdüğü Madrid'de geçen yıl da yağışın büyük kısmı kış aylarında alınmıştır. Temmuz ayında sadece 11 mm yağış alan şehirde geçen Kasım en yağışlı ay olmuştur. Geçen yılın en sıcak ayı Temmuz, en serin ayı ise ortalama 5 dereceyle Ocak ayı olmuştur.
Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Madrid Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder