Madrid'de Nereleri Gezmek Lazım


İspanya'nın başkenti Madrid gezilecek yerler bakımından oldukça zengin olmasının yanı sıra dünyanın en önemli başkentlerinden biri olmasıyla da oldukça önemli ve meşhur bir şehir. Ancak Madrid’de gezilmesi gereken yerler çok fazla olduğu için geziye başlamadan önce iyi bir plan yapmakta fayda var. Bunun için Madrid uçak biletlerinden, tren istasyonlarından ya da hediyelik eşya dükkanlarından bir Madrid gezi rehberi edinmenizde fayda var. Bu rehberler, şehirle ilgili önemli bilgileri içermesinin yanı sıra, hangi önemli noktaların birbirine yakın olduğuna dair de size yardımcı olacaktır. Sizin için İspanya Madrid'de gezilecek yerlerden önemli ve turistik olanları listemizde derledik.


Puerta del Sol


Puerto del Sol, şehirdeki en ünlü ve en hareketli meydanlardan bir tanesi. Meydanın yarım daire şekline benzer yapısı, 19. yüzyıldan beri varlığını koruyor. 1860 yılında yapılan çalışmalarla bu özel yapısına kavuşan meydan, şehrin en merkezi yeri olması sebebiyle, içerisinde pek çok kafeyi, restoranı, oteli, mağazayı, pansiyonu, hosteli ve barı bulunduruyor. Ayrıca meydanda özel yapılar da bulunuyor. Bunlardan en ilgi çekenleri, 18. yüzyıldan kalma Casa de Correos Saat Kulesi ve El Oso y El Madrano ayı heykeli. Özellikle saat heykelini, özel bir kutlama döneminde ziyaret ettiğinizde tüm halkın burada toplanıp keyifle eğlendiği ve geri sayım yaptığını görebilirsiniz. Aynı zamanda meydan, şehrin tamamına ulaşım sağlayan araçların da merkezi noktası. Fazlasıyla gösterişli ve eğlenceli olan bu meydan, sokak sanatçılarının hiç eksik olmadığı ve turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden bir tanesi. Dilerseniz de bu güzel meydanda alışveriş için pek çok olanak bulabilirsiniz. Lines 1 ve 2'deki metronun Sol durağında inerek buraya ulaşmak mümkün.

Plaza Mayor


Madrid'in en az Puerta del Sol kadar ünlü olan ve Madrid'de gezilecek yerler arasında atlanmaması gereken bir meydan olan Plaza Mayor, Habsburg zamanında yapılmış. Oldukça geniş bir alanı bulunan meydan, tıpkı Puerto del Sol gibi içerisinde pek çok kafeyi, restoranı ve oteli bulunduruyor. Meydanda aynı zamanda III. Felipe'nin heykeli de var. Üstelik bu meydan, Puerto del Sol meydanına da tam olarak yürüme mesafesinde. Meydanı güzel kılan bir diğer özellik ise, içerisinde bulunan 3 katlı, kesinlikle şehre has ve şirin balkonlu evleri. Hatta bu evlerde yaşayanlar genelde şehrin zengin kesimini oluştururlar. Meydanda ayrıca Casa de la Panaderia adındaki belediye binası da yer alıyor. 1619 yılında açılmış olan bu binayı, haftanın her günü 09.30 - 20.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Oldukça görkemli ve ilginç bir mimariye sahip olan bu bina ile ilgili ziyaret koşullarına dair bilgi almak için +34914544410 telefon numarasından iletişime geçmek mümkün. Meydanın tarihi önemi de oldukça enteresan. Çünkü bu meydanda, ölüm cezasına çarptırılan mahkumların idamları halkın gözleri önünde gerçekleştiriliyormuş. Benzer şekilde zamanında meydanda boğa güreşleri de yapılıyormuş. Turistik bir yer olması sebebiyle oldukça pahalı da olan bu meydana, metronun line 2 olarak adlandırılan 2 numaralı hattını kullanarak ve Sol durağında inerek ulaşabilirsiniz.


Madrid Kraliyet Sarayı


18. yüzyıldan kalma tarihi bir yapı olan Madrid Kraliyet Sarayı (orjinal adı ile Palacio Real) da Madrid'de gezilecek 10 yer arasında mutlaka sayılır. Bu saray 1931 yılına kadar hükümdarların ikametgahıydı. Ancak bugün, önemli devlet törenlerinin yapıldığı ihtişamlı bir yapı. Sarayın içerisinde sergi alanı, salonlar ve Şapel odaları bulunuyor. Sarayın dış mimarisinin yanı sıra ihtişamlı iç dekorasyonu da turistler tarafından oldukça ilgi çekici bulunuyor. Hatta sarayın içerisindeki büyüleyici yemek salonunu, özel porselenleri, çinileri, taht salonunu ve şifalı ilaçların bulunduğu eczane kısmını da görmek mümkün. Palacio Real, Calle de Bailén, s/n, 28071 Madrid, İspanya adresinde bulunuyor. Sarayı her gün 10.00 ile 20.00 saatleri arasında gezmek mümkün. Giriş ücreti ise 10 Euro. Madrid Kraliyet Sarayı'nı ziyaret ile ilgili detaylı bilgi almak için telefon numarası; +34914548700. Saraya metronun Opera veya Sol istasyonlarında inerek ulaşmak mümkün.


Reina Sofia Müzesi


Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía orjinal adıyla bilinen Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Merkezi Müzesi, Madrid'de gezilecek yerler arasında önemli olarak biliniyor. Müze, 18. yüzyıldan kalma bir sanat müzesi. Özellikle müzedeki görülmeye değer en önemli eser ünlü ressam Pablo Picasso'ya ait olan Guernica adlı eser. Hatta bu tablo, 20. yüzyılın en ünlü resimleri arasında gösteriliyor. Dört katlı müzede, geçici sergilerden önemli eserlerin sergilendiği alanlara ve koleksiyonlara kadar pek çok değer bulunuyor. Ayrıca müzede Dali'den Alfonso Ponce de Leon'a, Jose Guiterrez'den Eduardo Chilida'ya kadar oldukça önemli sanatçıların mühim eserlerini inceleme şansı elde edebilirsiniz. Üstelik müze çok kapsamlı bir kütüphaneye de ev sahipliği yapıyor. Müzenin tam adresi; Calle de Santa Isabel, 52, 28012 Madrid, İspanya. Müzeyi Salı günleri dışında, 10.00 - 21.00 arası ziyaret etmek mümkün. Giriş ücreti ise 25.6 Euro. Ancak Cumartesi günleri öğleden sonra ve Pazar günleri tüm gün müze ücretsiz olarak gezilebilir. Müzeye metronun Atocha istasyonunda inerek kolayca gidilebiliyor. Telefon numarası; +3491774100.


El Retiro Park


Orjinal adı Parque del Retiro olan El Retiro Park da Madrid'de gezilecek görülecek yerler arasında bulunan bir park. Hatta park, dünyaca ünlü. Sarayın bahçesindeki park, 17. yüzyıldan kalma. Üstelik, parkın içerisinde büyük bir göl, astronomik gözlem evi ve Palacio de Cristal ile Palacio de Velazquez isimli iki adet sanat sergisi yer alıyor. Parkın tam adresi; Plaza de la Independencia, 7, 28001 Madrid, İspanya. İletişim için +34915300041 telefon numarası kullanılabilir. İçerisindeki Palacio de Cristal ve Palacio de Velazquez sanat sergileri, her gün saat 10.00 ile 22.00 arası ziyaret edilebilir. Park ise 07.00 ile 00.00 arası ziyarete açık. Parka, metronun Retiro, Ibiza, Atocha Renfe, Atocha ve Banco de Espana duraklarından ulaşım sağlanabilir.


Gran Via


Madrid görülecek yerler bakımından fazlasıyla zengin demiştik. Gran Via da bunlardan bir tanesi. Bu cadde, Madrid'in oldukça ünlü ve hareketli caddesi. Şehrin kalbinin attığı yer olarak tabir edebileceğimiz bu cadde, içerisinde pek çok otelin, kafenin, barın ve mağazanın bulunmasının yanı sıra şehrin simgesi haline gelmiş Edificio Metropolis adlı binayı da bulunduruyor. Cadde, Plaza de Alcala ile Plaza de Espana meydanları arasında yer alıyor. Caddeye metronun Gran Via istasyonundan ulaşmak mümkün.

Prado Müzesi


Sıra geldi Madrid'de gezilecek yerlerin haritası içerisinde mutlaka yer alan Prado Müzesi'ne. Müze, dünya çapında büyük öneme sahip bir sanat galerisi. Binası ise, neoklasik mimariden izler taşıyor. Müze içerisinde ortalama olarak 8600 adet tablo, 2000 adet oymabaskı, 5000 adet çizim, 1000 adet para ile madalya ve bunlar gibi pek çok kıymetli heykel, eşya ve mobilya bulunuyor. Hatta müzenin yapılma sebebi de, kraliçenin Paris'te bulunan Louvre Müzesi'nden etkilenmesi üzerine ona benzer bir müze yapılmasını istemesi. Müzenin tam adresi; Paseo del Prado, s/n, 28014 Madrid, İspanya. Müze her gün 10.00 ile 20.00 arası ziyaret edilebilir. Sadece Pazar günleri ziyaret saati 19.00'da bitiyor. Giriş ücreti ise 14 Euro. Bilgi için iletişim numarası; +34 91 330 2800. Müzeye metronun Atocha ve Banco de Espana istasyonlarından veya 10, 14, 19, 27, 34, 37,45 numaralı otobüslerden ulaşım sağlanabilir.

Almudena Katedrali
33 Madrid'de dini yapılar da büyük önem taşıyor. Bunlardan bir tanesi de 1993 yılında yapılan Almudena Katedrali. Hem gotik mimarinin hem de neoklasik mimarinin izlerinin görüldüğü bu yapı, ihtişamlı ve görkemli hali ile oldukça ilgi çekiyor. Katedral, Kent Katedrali olarak da biliniyor. Hatta katedral içindeki müzede bu yapıya ait hazineler de incelenebilir. Katedralin tam adresi, Calle de Bailén, 10, 28013 Madrid, İspanya. İletişim numarası; +34915422200. Katedrale giriş ücretsiz ve her gün 09.00 - 20.30 arası gezilebilir. Metronun Opera istasyonundan buraya ulaşmak mümkün.

Santiago Bernabéu Stadyumu


Real Madrid takımıyla meşhur olan şehrin, Santiago Bernabeu Stadyumu da önemli turistik noktalardan. Aslında bu görkemli ve büyük zaferlerin kazanıldığı stad sadece erkek turistler tarafından değil herkes tarafından ilgiyle ziyaret ediliyor. Burada ister bilet alarak maça gidebilir, isterseniz de maç ve antrenman olmadığı zamanlarda Real Madrid'in mabedi sayılan stadyumu gezebilirsiniz. Stadta kulübün müzesi de bulunuyor. Tam adresi; Paseo de la Castellana 144, Madrid. Stadyumu ziyaret için gün ve saatler; Pazartesi'den Cumartesi'ye kadar 10.00 ile 19.00 arası. Pazar günleri ise 10:30 ile 18:30 arası. Tur biletinin fiyatı; 16 Euro. İletişim numarası; +34913984300.
 
Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Madrid Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder