Madrid Şehir Rehberi


İspanya'nın başkenti Madrid, İspanya'nın bir bölümünün içinde bulunduğu İber isimli yarımadada yer alır. Oldukça köklü bir tarihe sahip olan Madrid, aynı zamanda kültürel ve sanatsal olarak da gelişmiş bir kenttir. Genel ekonomisi sigortacılık ve finans sektörlerine dayanır. En çok ürettiği sanayi ürünleri; elektrikli araçlar, tekstil, otomobil ve demiryolu altyapı malzemeleridir. Madrid, Avrupa'nın en kalabalık beşinci şehridir.

1. Konuşulan Dil ve Nüfus


 İspanya'nın başkenti Madrid, 2008 sayımlarına göre 3.213.271 nüfusa sahiptir. Bu kalabalığıyla birlikte Madrid'de, ülkenin ana dili olan İspanyolca'nın yanında Katalonya bölgesinin resmi dili olan Katalanca da sıkça görülmektedir. Ayrıca özellikle gençlerde İngilizce, orta yaş grubunda ise Fransızca ikinci dil olarak sıkça karşılaşılan dillerdendir.

2. Para Birimi


 İspanya'nın başkenti Madrid'de Euro Bölgesi ülkelerinde olduğu gibi Euro para birimi kullanılıyor. 1999 yılında 11 ülkeyle beraber Euro'ya geçen İspanya, bu yıldan önce 1869 yılından 1999 yılına kadar peseta para birimini kullanıyordu. Resmi olarak 1999 yılında Euro'ya geçilse de 2002 senesine kadar uyumu sağlamak ve dönüşümü tamamlamak adına peseta da kullanımda kalmıştır. Sonrasında Avrupa Birliği ülkeleri arasında ekonomik birliğe katkı sağlaması amacıyla ulusal para politikaları Avrupa Merkez Bankası'na devredilerek Euro'ya geçilmiştir.

3. Hava Durumu


 Madrid’de kış mevsimi serin geçmektedir, ülkemizin ağır kış koşullarını bilen insanlar için o kadar da sert geçmeyen kış aylarında, tüm kış olmasa da kar yağışı zaman zaman görülebilmektedir. Nispeten yumuşak geçen kış ayına karşın özellikle Temmuz ve Ağustos ayları başta olmak üzere yaz ayları oldukça sıcak geçmektedir. Yaz ayları İspanyolların da tatil zamanları olduğundan bu aylarda Madrid sokakları neredeyse tamamen turistlerle doludur. İlkbahar ve sonbahar ayları Madrid için en uygun tatil zamanları olarak değerlendirilir. Kış ayları ve kavurucu yaz sıcakları dışında kalan bu zaman aralığı seyahat etmeyi seven hemen hemen herkes için uygun bir koşul sağlamaktadır.

4. Yönetim Biçimi


 Madrid'in başkentlik yaptığı İspanya’da parlamenter demokrasiye dayalı monarşi adı verilen bir yönetim şekli uygulanmaktadır. Kraliyet merkezi de başkent Madrid'dir. Günümüzde hala geçerliliğini koruyan ve uygulanmaya devam edilen İspanyol Anayasası 1978 yılında tüm partilerin katıldığı bir seçim sonrasında İspanya’nın çoğunluğunun onayını alarak yürürlüğe girmiştir. Şu an İspanya Kralı, 1. Juan Carlos’un oğlu 6. Felipe’dir ve 19 Haziran 2014’ten beri tahttadır. Kraliyet yetkileri daha çok sembolik olsa da kraliyet hükümeti feshetme yetkisine sahiptir.

5. Ulaşım


 Madrid şehir içi ulaşımda Avrupa’nın en rahat şehirlerinden biridir. Oldukça eski bir tarihe dayanan Madrid metrosu, şehir içi ulaşım tercihinizde ilk sırayı almalı çünkü hem uygun fiyatlı hem de rahat bir ulaşım aracı. Şehrin hemen hemen her yerini saran metro ağında 5-10 dakikada bir sefer düzenlenmektedir. Madrid metrosu Londra metrosundan sonra Avrupa’nın en gelişmiş ikinci metro sistemi olarak kabul edilmektedir. Madrid’deyken tercih edebileceğiniz bir diğer toplu taşıma aracı ise otobüs. Günün hemen her saatinde rahatlıkla istediğiniz yere ulaşmanızı sağlayacak otobüsler kartlı sistemle çalışıyor. Otobüslere binebileceğiniz kartları duraklardan ve büfe tarzı marketlerden satın alabilirsiniz.
Madrid’in daha çok banliyöleri ve şehir merkezinin dışında kalan yerlerine ulaşım sağlayabileceğiniz en mantıklı yol ise trenler. Aynı zamanda trenleri kullanarak İspanya’nın diğer şehirlerine ve diğer Avrupa şehirlerine de rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Eğer spor yapmayı seviyorsanız ve bisiklete binmekten hoşlanıyorsanız yakın mesafelerde bisiklet de kullanabilirsiniz. Özellikle son senelerde caddelerin bisiklete uygun hale getirilmesiyle bisiklet kullanımı da oldukça artmıştır. Kiralık bisiklet seçenekleri için konakladığınız yere danışabilirsiniz, zira şehirde bisiklet kiralama sistemi de oldukça yaygın. Madrid'e ulaşmak için ise en kolay yöntem uçuştur. Madrid uçak biletlerini gideceğiniz tarihten daha önce alarak Madrid gezinize iyi bir başlangıç yapmış olabilirsiniz.
Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer İspanya Kalkışlı Uçuşlar

X
Madrid Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder