Lviv Şehrinde Nereleri Görmek Lazım


Ukrayna'nın hem tarihi, hem de kültürel bakımdan önemli bir şehridir Lviv. Bu şehirde gezerken koca bir tarihe tanıklık edersiniz. Dünyanın en kalabalık bayan nüfusuna sahip olmasıyla ün yapmış olsa da, eğitim alanında çok güçlü yere sahip bir yer olarak dikkat çeker. Üniversite ve yüksekokul nüfusu oldukça yoğundur. Gece hayatının renkli öğelerini bir araya getirmiştir. Fakat sanat eserleri ve tarihi mimariye sahip binalarıyla ve meydanlarıyla da ünlü bir şehirdir. Burada gezinti ve yürüyüş yapmak ayrı bir zevktir. Lviv sanat ve bilim alanında önemli kişileri ağırlamıştır. Şehir tarihi önemini ikinci dünya savaşından kalan görüntüsü ile bütünleştirmiştir. O günlerden günümüze uzanan heykelleri, yapı ve binaları görmek tarih yolculuğunuza farklı bir hava kazandırır. Ukrayna'nın bu ikinci büyük kentinde size keşfedeceğiniz güzelliklerden en önemlilerini sıralayalım. Yolculuğa çıkmadan önce veya yolculuk esnasında bu bilgiler size oldukça yararlı olacaktır.


Rynok Square –Rinok Meydanı
Lviv şehrinin belki de en güzel, en keyifle ziyaret edilecek yeri. Burası harika binalarla sizi büyüleyecek, tarihi dokusuyla sizi kendi içine çekecek bir meydan. Bu önemli meydan hem ülkenin, hem de dünyanın farklı yerlerinden gelenlerin uğradığı başlıca yerler arasında. Burası aynı zamanda Pazar –Market meydanı olarak da biliniyor. Lviv şehrinin bu olağanüstü merkezi, 2008 yılından bu yana dünya kültür mirası listesine girmiş, korunması gereken yerlerden biri olduğu tescil edilmiştir. Meydanı turlarken birçok heykeli, minyatür eserleri, çeşmeleri görebilir bunların yanında unutulmaz resimler çekilebilirsiniz. Sanki büyük bir sanatçının elinden çıkmış harika bir meydan vakit geçirebileceğiniz güzel mekanlara ev sahipliği yapmaktadır. Aradığınız kalitede seçkin otelleri bu meydanın çevresinde bulabilirsiniz. Temizliği ve geçmişin dokusunun korunmaya çalışılması taktire değer özellikler arasında. Sokak müzisyenlerinin, mitolojik heykellerin ve güzel bir kalabalığın içinde ilerlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.


Ratusha Kulesi - Ratuşa Kulesi

Lviv şehrine bir tepeden bakmak, şehrin bütün güzelliğini panoramik olarak görmek ister misiniz? İşte o zaman biraz zorlu bir macera sizi bekliyor. Evet, bu kuleye çıkmak biraz zahmet istiyor ancak çıktığınız zaman şehri çok güzel bir açıdan görme şansına kavuşuyorsunuz. Yarım sent ödeyerek bu kuleye tırmanabilir, saatin iç kısmını ve tarihi güzelliğini keşfedebilirsiniz. Şehir meydanında belediye binasına doğru giderseniz bu muhteşem saat kulesini bulabilirsiniz.


Lviv Ermeni Katedrali – Armenian Cathedral
Lviv şehrine 14. Yüzyıl başlarında gelen Ermeni halkının kurduğu bu kilise tarihin görsel güzelliğini günümüze taşıyan önemli yapılar arasında bulunuyor. Ziyaretçilerin yoğun ilgisinin olduğu katedralde resim çektirme şansınız bulunuyor. Virmenska caddesinde bulunan kiliseye ücretsiz olarak giriş yapılmakta.


Dominican Katedrali  - Dominican Cathedral

Museina meydanında bulunan bu tarihi yapı katedral ve manastır ziyaretçilere açık olarak ve ücretsiz olarak ziyaret edilmektedir. Geçmişin günümüze kadar uzanmış en farklı mimari yapılarından biri olan mekanın ilk inşası 13. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Daha sonra yenilenen yapısıyla hizmet veren katedrale günümüzde pek çok ziyaretçi uğramaktadır.


Lviv Theater of Opera and Ballet – Lviv Opera Evi

Lvov Opera evi dünyanın en önemli opera binaları arasında önemli bir yere sahiptir. Kentin meydanında yoğun bir ilgi gören bu yapıyı ziyaret etmeden şehrin tarihi güzelliklerini görmüş sayılmazsınız. Opera binasının tepe noktalarına yerleştirilen heykeller ilk bakışta dikkat çekici bir görüntü meydana getirir. Nehir üzerine inşa edilirken pek çok tepki alan yapının mimarı Zygmunt Gorgolewski adlı bir mimardır. 1895 yılında buraya bu yapıyı inşa etmeye aday mimarlar arasından seçilmiştir. 1897 yılında inşasına başlanan opera evini kendi mimarı tamamlanmasını görmeden hayatını kaybetmiştir. Bu ilginç hikayeye ve tartışmalara konu olmuş eserde günümüzde pek çok oyun ve opera gösterisi sergilenmektedir. Bu eşsiz yapıyı ziyaret etmek ve oynanan eserlere tanıklık etmek istiyorsanız Svobody street- Svobody caddesini ziyaret etmelisiniz. Telefon: 038032 235-65-86


Lychakiv Mezarlığı
Tarihi eserleri ve yapılarıyla geçmişe güzel bir yolculuk yapacağınız oldukça ilginç bir mezarlık alanıdır. 95 Pekars'ka Street, Lviv adresinde bulunan mezarlık alanında binlerce mezarlık bulunmaktadır. Önde gelen sanatçı ve bilim adamının anıt mezarlarını görmek için ziyaretçilerin ilgi gösterdiği yerler arasında önemli bir yere sahiptir.


Stryisky Park

Lviv kentinde pek çok dinlendirici park alanını bulmak mümkün. Bu önemli park alanlarının başında gelen Stryisky parkında oldukça güzel bir gezinti yapabilirsiniz. Tarihle de iç içe olacağınız mekan Stryiska St., Parkova St, Lviv adresinde bulunuyor.


Lviv St. Yura Cathedral - Yura Katedrali

Svyatogo Yura meydanında bulunan, harika işlemeleri ve görkemli görüntüsüyle dikkat çeken bir katedral olarak ziyaretçilerine ev sahipliği yapıyor. Yapı yüksek bir alana inşa edilmiş, ünlü heykeltıraş Johann Pinzel tarafından büyüleyici bir hava katılmış bir katedral olarak meraklıları tarafından görülmeye gelen yerler arasında. Tarihi kokuyu içinize çekecek, içerideki süslemeler ve cam sanatının büyüleyici manzarasını kolay kolay terk etmek istemeyeceksiniz. Telefon numarası: +0380 322 611 386


Boim Ailesi Şapeli - Chapel of the Boim Family

Rynok meydanında dış yapısıyla dikkat çeken bir mekan. Hafta içi zamanlarda, saat 11 ile 6 arasında ziyarete açık. Katedral'na square olarak bilinen bölüme inşa edilmiş görkemli ve ilgi odağı olmayı başarmış bir şapel olarak gelenlerin mutlaka uğradığı yerler arasında önemli bir yere sahip. Taş işlemelerin muazzam görüntüsü dışarıdan sizleri kendine çekerken iç tarafta göreceğiniz, başta tavan yapısı olmak üzere büyük bir emek ve uğraşla yapılmış çok önemli bir sanat eseri olarak duruyor. Lviv şehrinde ve Rynok bölgesinde mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında.


Pharmacy Museum – Ecza Müzesi

Eczacı Notorpom tarafından kurulmuş tarihi bir eczacılık müzesi. Meraklıları bu ilginç ve tarihi yapıyı mutlaka ziyaret etmeli. Drukarska street üzerinde bulunan bu müzede tarihte kullanılan ilginç ilaç yapım araçlarını görmek oldukça farklı bir deneyim oluyor. İlla ki eczacılık üzerine bir ilginiz olması şart değil. Şaşırtıcı bir havayı görmek bile burayı ziyaret etmek için iyi bir neden.Günümüz eczalık ürünleri, ilaç şişeleri ve ambalajları burada ilginç bir şekilde sergileniyor, üstelik dijital bir şekilde size müze gezdiren bir asistan da bulunması hoş olmuş. Sabah 8 saatlerinde açılan müze akşam 21 saatine kadar ziyarete açık tutuluyor. Telefon numarası: +0380 322 720 0 41


Çikolata Müzesi
Lviv ve Ukrayna için en önemli değerlerden biri ünlü çikolataları. Bu çikolataların sanat eserine dönüşünü ilginç bir şekilde görmek ve farklı bir ziyaret gerçekleştirmek için bu mekana uğrayabilirsiniz. İsterseniz buradan yanınıza hediyelik çikolatalardan alabilir, sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. Farlı farklı çikolata oyuncakları ve orada bulunanların hummalı çalışması görülmeye değer. Eğer bir dinlenmek ve şehrin tadını çıkarmak istiyorsanız en üst kattaki kafeye uğrayabilirsiniz. Farklı çeşitteki çikolatalardan birkaç tanesini denemeden dönmeyin, tabi seçim yapmanız kolaysa. Bu ilginç mekana bu telefondan ulaşabilirsiniz: +380 505 046 594
     
Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Lviv Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder