Lüksemburg'da Neler Yapılır?

Bir bürokrasi şehri olan Lüksemburg, Lüksemburg Büyük Dukalığının da başkentidir ve bir Batı Avrupa şehri olarak bilinmektedir. Burada yapılacak şeyler ve gezilecek yerler göz önünde bulundurulduğunda, temiz ve düzenli bir kent ile karşılaşılacağını belirtmek gerekmektedir.

Şehir alçak ve yüksek olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Ville Haure denilen bölüm eski kenti ifade etmekteyken, Ville Basse denilen kesim ise nehir kısmını ifade etmektedir.

Lüksemburg şehrinde yapılacak şeyler hakkında bilgi vermeye çalışarak şehri ziyaret etmek isteyenlerin, bir plan yapmalarına yardımcı olmaya çalışacağız;

 

1)Lüksemburg Kalesi: Lüksemburg Kalesi, Kutsal Roma İmparatorluğu ve Fransız Krallığı ile arasında olan stratejik pozisyonlar nedeniyle uzun yıllar Avrupa’nın en önemli kalesi olmuştur. Kalenin bir diğer ismi ‘Vianden Castle’dır. 10.yy da yapılmış olan kale, Romanesk stilini yansıtarak tamamlanmıştır. Fakat 14.yy da gotik stile dönüştürülmüş olan kale, 18.yy da büyük ölçüde yıkıma uğramıştır. Bu yıkımın ardından kalenin restoresi için Avrupa’nın birçok bölgesinden, birbirinden değerli ustalar getirilmiştir. Lüksemburg Kalesi, bugün Avrupa’nın geçmişinin en önemli simgelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Kale ve çevresinin ( Eski şehir olarak kabul edilmektedir) taşıdığı bu mimari ve tarihi değer; 1994 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine eklenmiştir.

 

 

 

2)Büyük Dük Sarayı ( The Grand Ducal Palace): 1572-1795 tarihleri arasında Lüksemburg’un ilk beledi binası olarak inşa edilmiştir. İnşasında, Flaman Rönesans ekolünün izlerine rastlanmaktadır. Büyük Dük Sarayı, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman işgaline uğramış ve Nazilerin eline geçmiştir. Naziler ise bu sarayı taverna ve konser salonu olarak kullanmıştır. Sonrasında 1945 yılında tekrar eski görevi için kullanılmaya başlayan bu saray, o zamandan günümüze kadar Lüksemburg düküne ev sahipliğini sürdürmektedir.

Adres: 17, rue du Marche-aux-Herbes L-1728 Luxembourg City

Tel      : +352 22 28 09

 

 

 

3)Mudam Lüksemburg: Mudam Lüksemburg, Çağdaş Sanatlar Müzesi olarak kullanılmaktadır. Sergileri, mimarisi ve koleksiyonuyla Avrupa’nın en önemli sanat merkezlerinden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Paris’te bulunmakta olan Louvre Piramidinin tasarımcısı olan ünlü mimar Ming Pei tarafından yapılmıştır. Binanın, tarihin dokusu ile uyum içinde olması, Lüksemburg gezi planı içerisinde burayı ziyaret edenlerin hayranlık duymasını sağlamaktadır. Yapımına 1999 yılında başlanan yapının tamamlanma tarihi ise 2006’dır.

Adres : 3,  Park Drai Eechelen L-1499 Luxembourg

Tel      : +352 45 37 85-531

 

 

 

 

4)Petrusse Casematess: Lüksemburg’un en çok rağbet gören turistik noktalarından biri olarak kabul edilmektedir. Bu yapı, yeraltı tünelleri ve mağaralardan oluşması ile ünlüdür. 1644 yılında İsviçreli bir mimar olan Isaac von Treybach tarafından yapımına başlanmıştır. Zaman içerisinde bir çok ekleme yapılarak büyümesi sonucunda kent savunmasında büyük bir role sahip olmuştur. Uzunluğu 23 km olarak bilenen bu tünelin içerisinde, atlar dolaştırılmış ve toplar yerleştirilmiştir. Ayrıca tünellerin içerisinde 35.000 kişinin yaşamış olduğu bilinmektedir.

Adres : Place de la Constitution / L- 2449 Luxembourg City

Tel      : +352 22 28 09

Fax      : +352 46 70 70

 

 

 

 

5)Musee D’Historie De La Ville De Luxembourg ( Şehir Tarihi Müzesi): Bu müze Saint- Esprit bölgesinde bulunmaktadır. Bir nevi eski şehrin kalbinde demek de doğru olacaktır. Lüksemburg şehrinin tarihini anlatmakta olan müze, mimar Conny Lentz tarafından yapılmıştır. Lüksemburg turistik yerler arasında yer alan müzede dikkat çeken özelliklerin ikisi; cam cephe ve katlar arası geçiş kısmında panoramik manzara sunan asansörlerdir. Düşük hızlı olan asansörlere binildiğinde, katlar arasındaki kayaları izleme şansı bulunmaktadır.

Müze iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, halk kültürleriyle toplumsal konuları anlatan sergiler yerli ve yabancı turistlere sunulmaktadır. Bu geçici olan sergiler birinci katta, 18 ve 19 numaralı odalarda yer almaktadır. Ayrıca sene boyunca sergilenmekte olan, çağdaş sanatçıların eserlerini de görmek mümkün olmaktadır. İkinci bölümde ise 1839 yılından bugüne kadar geçen süreçte, Lüksemburg evrimi ve tarihi anlatılmaktadır.

Müzede teknoloji çağının imkanlarından yararlanılarak dokunmatik ekranlara sahip paneller ile şehrin tarihsel gelişimini öğrenme olanağı da sunulmaktadır.

Ücret : Yetişkinler İçin 5 Euro

Gençler İçin 3 Euro

 

 

 

 

6)Kültür ve Sanat Etkinlikleri: Roma ve Carmen kültürlerinin kesiştiği bir noktada yer almakta olan Lüksemburg şehrinin kültüründe, bu iki medeniyetin etkisinin büyük olduğu gözlemlenmektedir. Lüksemburg a yerleşmek gibi bir fikre sahip olanların, şehirde 365 gün boyunca kültür ve sanat etkinliklerinde canlılık olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Sergiler, festivaller, konserler gibi birbirinden güzel seçenekler arasından seçim yapmak kolay olmayacaktır. Bu aşamada dikkat çeken ilk seçenek, “Grand Theatre de la Ville du Luxembourg” opera, dans ve tiyatro gösterimleridir. Kaliteli zaman geçirmek isteyenlerin ihtiyaçlarını karşılayacakları bu alan, eşsiz kültürel deneyimlerinde merkezi olarak kabul edilmektedir.

2005 yılında açılmış olan Filarmoni Konser Binası ’da sanatseverlerin özellikle de klasik müzik severlerin muhakkak uğraması gereken bir yerdir.

 

 

7)Ardenler: Lüksemburg’da yapılacak şeylerden bahsederken doğa turizminden bahsetmeden geçmek yanlış olacaktır. Ardenler’in bir diğer ismi “Eisleck”tir. Yüksek platolar ve akarsuların bulunduğu geniş bir bölge olması hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Obersauer ve Our doğal parklarının bulunduğu Ardenler, doğayla iç içe bir tatilin keyfini çıkarmak isteyenler için ideal seçeneklerdendir. Burada pek çok outdoor( açık hava)  aktivitesini bulmak mümkün olmaktadır. Ardenler’i ziyaret edenlerin bölge içerisinde bulunmakta olan Vianden, Clerf ve Bourscheid kalelerini görmeleri de tavsiye edilmektedir. Keşfedilmeye değer olan bu kalelerin, doğayla iç içe buluşması eşsiz bir deneyim olacaktır.

 

 

 

 

8)Wenzel Walk Mahallesi: Burası şehrin en eski mahallesi olarak bilinmekte ve tarihi yaklaşık bir asıl öncesine kadar dayanmaktadır. Burada ilk yerleşimin 963 yılında Kont Siegfried tarafından, Alzette nehrine bakan bir kayalığa kale inşa edilmesiyle başlandığı bilinmektedir. Bu kalenin, Avrupalı devletler tarafından sürekli elde edilmeye çalışıldığı bilinmektedir.

Bu mahalleye gelecek olan kişilerin bir rehber eşliğinde gezintiye çıkmaları tavsiye edilmektedir. Oldukça büyük bir alan olması sebebiyle, rehber eşliğinde her detayı öğrenecek doğru bir planda ilerlemek keyif verici olacaktır.

Gezi parkurunda 14.yy’dan günümüze kadar gelen, tüneller, köprüler, kaleler ve hareketli caddeler görmenin yanı sıra panoramik manzarası ile şehri izlemekte mümkündür. Yine bu gezinti sırasında görülecek yerlerden olan tüneller günümüzde, küçük doğal açıklıkları ve zayıf elektrik ışıkları ile ürkütücü bir görünüm sunmaktadır.

Wenzel Walk Mahallesi’ni gezmek ve öğrenmek için yapılan bir gezinin 100 dakika süreceğini belirtmek gerekir.

 

 

9)Adolphe Köprüsü: Lüksemburg da yaşam hayali kuranların, şehrin en göz alıcı yapılarından olan Adolphe Köprüsü ile tanışacakları kesindir. Bağımsızlığı simgelemekte olan Adolphe Köprüsü 1900 yılında Petrusse nehri üzerinde yapılmıştır. Bu köprünün tren garıyla şehir merkezini birbirine bağladığı bilinmektedir.

Uzunluğu 308 metre olan bu yapının yüksekliği ise 44 metredir.

 

 

 

 

10) Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi

Bu müze Lüksemburg’un en büyük müzesidir. Roma ve Orta Çağ dönemlerine ait eserlerin sergilenmekte olduğu bu müze 1854 yılında açılmıştır.

Adres : Marche-aux-Poissons L-2345 Luxembourg City

Tel      :+352 47 93 30 1

Fax      :+352 47 93 30 27 1

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Lüksemburg Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder