Lüksemburg'da Ne Yenir Ne İçilir?

Çok uluslu bir kent olan Lüksemburg’un bu durumu mutfak kültürünü de oldukça etkilemiştir. Dünyadaki en seçkin yemek ve restoranları bu şehirde bulabilirsiniz. Özellik ile Belçika, Fransız ve Alman mutfaklarının etkilerini oldukça fazla göreceksiniz. Fransız mutfağına ait pastane ürünleri ise şehirde oldukça popülerdir ve bunları çok sık göreceksiniz.

Bunların yanı sıra son dönemlerde şehre akın eden Portekiz ve İtalyan göçmenlerin, Lüksemburg mutfağında başarılı bir şekilde iz bıraktıklarına şahit olacaksınız. Birçok restoranda Portekiz ve İtalyan yemeklerini menülerde görmek sizleri şaşırtmasın.  Lüksemburg yemekleri arasındaki en büyük önemlerden biri de yerel nehirlerde yetişen balıklardan oluşmasıdır ayrıca füme et ve sosis ise oldukça zenginleştirilerek kentin sofralarında yerini almaktadır. Lüksemburg ‘un çikolatalarıyla ünlü bir şehir olduğunu da belirtmeliyiz. Zira oldukça mükemmel lezzetler bulabileceğiniz birçok yer ile karşılaşacaksınız.

 

 

 

Lüksemburg restaurant çeşitleri o kadar çok fazladır ki kendinizi hiç istemediğiniz bir yerde bulabilirsiniz. Sizlere öncelik ile Lüksemburg mutfağını kendi bünyesinde barındıran seçkin restoranlardan bahsedeceğiz.

 

Alfa Brasserie: Özellikle grup halinde gidilen tatiller için oldukça güzel bir restoran zira grupların rahat oturabilmesi için harika bir masa düzeni mevcuttur. Ancak kalabalık olmayan kişilerin de gidemeyeceği anlamına gelmez bu durum, seçkin ambiyansı ve zengin menüsü ile mükemmelliğe yakın bir notu mevcuttur. Köklü bir geçmişi bulunan bu seçkin restoranda kendinizi oldukça özel hissedeceksiniz. Restoran bölümü sabah 10:30 itibarı ile açılırken 18:30 da kapanmaktadır fakat içki servisinin olduğu bar ise 01:00’a kadar faaliyet göstermektedir. Zengin bir şarap menüsü bulunur iken hangisini seçeceğinizde zorlanabilirsiniz zira özel olarak ayrı bir menüsü bulunmaktadır.  Yemek ücretleri lüks bir restorana göre oldukça pahalı sayılmaz, denemeniz gereken yüksek kaliteli bir Lüksemburg keyfi için mükemmel bir seçim Alfa Brasserie olacaktır.

Adres: 16, Place de la Gare - L – 1616 Lüksemburg
Telefon: (352) 40 00 11 3000

 

 

 

 

Restaurant Centser Roud Hous:Aynı zamanda gastronomi izlerini göreceğiniz Lüksemburg’un kendine özgü yemekleri hem görsel olarak hem de lezzet olarak sizde iz bırakacak. Her gün farklı menüler oluşturan restoran da yemeklerin görselliğine önem verdikleri kadar lezzetine önem veren yüksek kalitede bir restorandır. Sade ama sıcak bir ortamı bulunan restoranı diğerlerin ayıran en önemli özelliği yemeklerin hep aynı kalmamasının yanı sıra tazeliktir. Tatlı menüsü ile ağzınızı sulandıracak türden olduğu kadar tabaklarınızın resimlerini çekmekten kendinizi alıkoyamayacaksınız.

Adres: 91, rue de Tréves L-2630 Luxembourg (Lüksemburg)
Telefon: 26 43 25 01

 

 

 

Restaurant Le Bistrot By Parc Bleair: Farklı lezzetler arayanlar için ideal çok fazla alternatif sunan Goeres muhakkak kontrol edilmesi gereken bir şirkettir. Farklı bütçelere de hitap eden hotelleri mevcut olan bu şirketin restoran ve barı kesinlik ile gidilmesi gereken adreslerden birisidir. Özellikle Akdeniz mutfağını Lüksemburg da denemek isteyenler. Ev ortamını aratmayacak sıcaklıktaki dekorasyonu aynı zamanda şıklığı da yansıtırken zengin Akdeniz menüsü ile sizlerin kalbine taht kurmaya adaydır. Bar bölümü de mevcut olan bu otel restoranında zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız gibi zengin içki menüsü arasında kaybolabilirsiniz. Sigara içilmediğinin de söylememiz de yarar var iken bu restoran ve otel hayvan dostudur. İçeri evcil hayvan alımı serbesttir.

Adres: 111, Avenue du Dix Septembre L -2551 Luxemburg
Telefon: +352 44 72 49

 

 

 

Hatırlatmalıyız ki Lüksemburg’da garsonlara ya da herhangi bir servis elemanına bahşiş vermenize gerek yoktur. Faturanızın içerisinde vergi tutarı ile birlikte hizmet bedeli eklenmektedir.

Eğer ki farklı yemeklere açık değil iseniz bu şehirde Türk kebapçılar da mevcut. Ortalama olarak 10 civarında olan bu sayı ileride artar mı bilenmez ancak hemen tren istasyonun karşısındaki kebapçı zaten dikkatini çekecektir.  Türk sayısı az olmasına rağmen farklı bir ülkede, kendi ülkemize has yemekler denenmesi gerektiğini düşünüyorsanız bu lokantayı muhakkak denemelisiniz.

Lüksemburg ne yenir sorusunun cevabı oldukça farklı gelecektir. Zira domuz eti ve bakladan yapılan “Judd mat Gaardebounen” isminde yemek oldukça meşhurdur. Eğer ki domuz eti olmaz diyorsanız yağda kızartılmış nehir balığı olan “Friture de la Moselle” ismindeki bu yemeği de deneyebilirsiniz. Sosis ve lahana turşuları da oldukça meşhurken yanında şarap söylemeyi unutmamalısınız. Fransız kültürüne sahip pastaneleri ziyaret etmek istiyorsanız bir dilim kek ile bir fincan kahveyi muhakkak denemelisiniz. Fransızlar bu işi gerçekten çok iyi biliyorlarmış.

 

 

 

Lüksemburg ne içilir sorusuna gelecek olursak şayet ülke genellikle birkaç çeşit üzümden oluşan şarapları ve yumuşak içimli şampanyaları ile meşhurdur. En meşhur ve birinci sırada olan ismi ise “Pinot Gris”  ve zirveyi paylaştığı ikinci isim ise “Gewürztraminer” markalarıdır. “Mousel” ve “Simon Dubbel Donkers” markaları ise bira da öncelikli olan markalardır.

“Cremon” ismindeki içki de Lüksemburg’a özeldir ve şarap -  şampanya karışımı bir içki türüdür. Zaman içerisinde Fransızlar bu ülkede üretilen şampanyaların çok daha fazla üretildiğini ve satıldığı gördükten sonra şampanya kelimesinin kullanılmasını yasaklamışlar. Bu yüzdendir ki burada üretilen şampanya türündeki içkilere Cremon ismini verilmesi. Sırf bu yüzden Ağustos ve kasım ayları arasındaki süreçte çeşitli şarap ve üzüm festivalleri düzenlenmektedir.

 

 

 

Caves St Martin: Eğer ki kaliteli şarap arıyorsanız ve bahsettiğimiz üzümlerin özelliklerini ve yetiştirilme ortamlarını görmek istiyorsanız Caves St Martin tam sizlere göre. Birçok yerel şarabın tadına burada bakabilirsiniz. Küçük turlar şeklinde olan tanıtımları ise son derece mükemmel ve aynı zamanda şarap yapımlarına da şahitlik edebildiğiniz gibi dilerseniz satında alabiliyorsunuz.  Köpüklü şarabın yapım aşamasını ise özellikle tura eklemeleri ise büyük avantaj sağlamaktadır işletmeye. Ülkemizdeki bağlardan çok da farklı olduğunu ve de oldukça değişik üzüm türlerini görmenize olanak sağlayan Caves St Martin’i ziyaret etmelisiniz. Tek sorunu ise şehir merkezine biraz uzak olmasıdır.

Adres: 53, rte de Stadtbredimus L- 5570 Remich, Lüksemburg
Telefon: +352 23 69 97 74

 

 

Chocolate Company: Çikolataların meşhur olduğundan bahsetmiştik.  Chocolate Company ise aklınıza gelebilecek her türlü çikolata mevcuttur. Hatta hayal edebildiğinizden fazlası, buraya girdiğiniz zaman çıkmak istemeyeceksiniz. Rengârenk çikolataların bulunduğu vitrinden gözlerinizi almak zor olacak. Rengârenk derken bu konu ciddiyiz zira çikolataları sadece kahverengi ve tonlarıyla sınırlandırmamış olan Chocolate Company tam bir çikolata diyarıdır. İçerisinde kafe bölümü de bulunan yer de kek ve kahve deneyiminizi de yaşayabilirsiniz zira ürünleri oldukça kaliteli olduğu kadar fiyatları da oldukça uygundur. Özel olarak kupalarının yanı sıra çikolataya batırılmış tahta kaşıklar ise oldukça ilgi çekici durmaktadır.

Adres: 20 r.du Marche- aux- Herbes, Lüksemburg 1728, Lüksemburg
Telefon: 26 26 20 06

 

 

 

Lüksemburg yemek konusunda oldukça büyük çeşitlilik gösterdiği gibi karar vermeniz oldukça zorlaşacak bir şehirdir. Lüks gözüken her restoran dışarıdan göründüğü kadar güzel olmayabilir. Bu yüzden gitmeden önce muhakkak araştırmalısınız. Liste fiyatları ise oldukça yüksek olabilir. Sizlere en iyi restoranların yanı sıra ücretlerinin çok yüksek olmamasına özen göstererek derledik listeyi. Tatilinizin keyfinizi çıkarmak isterken zor durumda kalmayın.

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Lüksemburg Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder