Lüksemburg'da Alışveriş

Lüksemburg, Avrupa’nın en güzel ve popüler markalarına ev sahipliği yapmaktadır. Trafiğe kapalı sokaklardan meydana ışıl ışıl yanan ışıkları ile göze hitap ederek nehir misali yayılan mağazalardan çıkmanız biraz zorlaşabilir. Esch – sur – Alzette caddesi,  şehrin en uzun alışveriş caddesidir. Lüksemburg alışveriş nabzını bu cadde de tutmakla kalmayıp birçok ürün markasını da bünyesinde bulundurarak çeşitliliği arttırmaktadır. Bunun yanı sıra Grand Rue ve çevresindeki sokaklar ise özel tasarım butiklerinin çoğunluk olduğu yerdir. Yerel halk ve turistlerce oldukça tercih edildiği kadar kalabalık sokaklardır. Antika meraklıları ise her ayın ikinci ve dördüncü cumartesi günlerini takip etmemeliler. Zira Place d’Armes Meydanında antika pazarı kurulmaktadır ve ilginizi oldukça çekebilir. Zira pazara talep beklenenden oldukça fazladır.

Place Guillaume ise meyve ve sebze gibi ürünlerin yer aldığı yerel halk pazarı kurulmaktadır. Bu Pazar ise hafta iki gün olmak üzere Çarşamba ve Perşembe günleridir.

Benzin ücretlerinin diğer ülkelere nazaran oldukça ucuz olduğunu bildirmeliyiz. Tur dışında tatil düşünüyorsanız şayet araba kiralama düşünceniz için benzin ücretleri oldukça uygundur. Benzin istasyonlarındaki şaşırtıcı kuyruğun sebebi ise tamamen bu ucuzluktur.

 

 

 

Alışverişin her zaman ucuzu mahsuldür ve Lüksemburg outlet mağazaları bakımından çok da zengin bir şehir sayılmamaktadır. Ancak bu hiç yok anlamına gelmemektedir. Sizler için var olan tüm alışveriş merkezlerini sıraladık.

 

 

McArthurglen Luxembourg: Ortalama saat aralıkları 10:00 ile 19:00 olarak McArthurglen Luxembourg, dünyaca ünlü markaları bünyesinde barındırmaktadır. En az %30 indirim bulunan alışveriş merkezinde ise piyasa fiyatından oldukça ucuz ürünler bulmak sizleri biraz şaşırtabilir. Bulundurduğu markalar ise Lüksemburg şehri kadar oldukça lüks markalar olduğu için ilk görüşte pahalıdır diyerek vazgeçmeyin.  Ülkemiz ile karşılaştıracak olursak ürünlerin ücretleri yarı yarıya gelmektedir. Bu yüzden içeri girip keşfetmek sizlere büyük fayda sağlayacaktır.

Adres:  McArthurglen Luxembourg Route d’Arlon 199, 6780 Messancy, Belgique Lüksembourg
Telefon: +32 (0) 63 58 22 34

 

 

 

 

Villeroy & Boch Outlet: Bir çok park yerinin yanı sıra küçük ama dinlenebilmeniz için harika kafeleri bulunan bu alışveriş merkezi öncelikli olarak müşterilerini düşünmektedir.  Hafta içi düzenlenen yemek hazırlama etkinlikleri ise oldukça büyük ilgi çekmektedir.  Villeroy & Boch Outlet tabi ki de oldukça fazla indirimi mevcuttur.  McArthurglen Luxembourg ile karşılaştıracak olursak şayet Villeroy & Boch Outlet indirimi azdır. Yerel halk genellikle buraya kafe ve restoranları için gelmeyi tercih etmektedir. Alışveriş mağazaları restoranlara göre daha azdır ama aradığınız markaya bağlı olarak göz atmak isteyebilirsiniz.

Adres: 330, Rue de Rollingergund, Lüksemburg 2411, Lüksemburg
Telefon: +352 46 82 12 78

 

 

 

Lüksemburg’dan ne alınır sorusunun cevabı şüphesiz ki sigaradır. Düşük vergi sayesinde sigara Lüksemburg da oldukça ucuzdur. Bu yüzden Fransa’ya tren ile giderken gümrük memurları ülkelerine gelen kişilerin çantalarını özellikle ararlar. Sebebi ise izin verilen ölçüden çok daha fazla sigara alınmasıdır. Verilen ölçüden fazlası alınan sigaralara bu gümrük memurları el koyarlar kalanı ise sizde kalır. Benzinin de ucuz olması dolayısı ile ülkeye kendi arabası ile gelen hemen herkes bir bidon benzin ve bir karton sigara almadan ülkeden ayrılmaz.

Tüm bunların dışında zamanları değişmek ile birlikte ülkede toplamda 4 kere olmak üzere büyük indirimler olmaktadır. Özellikle de dünyaca ünlü markaların indirime girdiği bu dönemlerde indirimler bunlarla sınırlı kalmaz. İlginç bir şekilde sebze ve meyve satışları da artmaktadır ve bununla birlikte içkide de büyük indirimler yapılmaktadır. Tekstil ve içki aynı zamanda indirime girer ve insanları sokakta gördüğünüzde festival var sanırsınız ama durum farklıdır. Yerel halkında kaçırmadığı bu indirim zamanları eğer tatil amacınız tamamen alışveriş sizlerde kaçırmamalısınız. Zira normal indirimin çok çok altında olan bu kampanyalar ile amacınıza büyük bir kar ile ulaşmış olacaksınız.

 

 

 

Lüksemburg hediyelik eşya konusunda biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Kalıcı bir ürün düşünüyorsanız şayet hediyelik eşya mağazalarını gezmelisiniz ama ücretleri oldukça yüksektir. Bunun yerine bir şişe şarap almak daha mantıklı olacaktır. Lüksemburg da şarap üreticilerinin turistlere açtığı özel bağları mevcuttur. Burada hem şarabın nasıl yapıldığını izleme fırsatınız oluyor hem de yetişen çeşitli üzümleri görmüş oluyorsunuz. Bunun yanı sıra oralarda şaraplar temin edebiliyorsunuz. Siz de şarap hediye alabilirsiniz. Eşsiz şarap tatlarını başka ülkelerden bulmak zor olacağı için biblo tarzı hediyelerden çok daha anlamlı olacağı kesindir.

Bir diğer ünlü ürün ise çikolatadır. Lüksemburg da çok fazla çeşitli çikolata yapımı mevcuttur. Ve rengarenk çikolatalar oldukça ilgi görmektedir. Şekerleme kaplılardan tutunda portakal dilimli çikolatalara kadar aklınıza gelebilecek hemen her meyvenin de içinde olduğu  çeşitler mevcut. Sade damak tadına düşken olanlar ise farklı kakao oranlarına bağlı olarak çok fazla alternatif vardır. Çok sıcak mevsimde gitmiyorsanız şayet valizinize birkaç kutu atmadan dönmek istemeyeceksiniz.

 

Guimauve & Chocolat: Lüksemburg’da eşsiz çikolatalardan almak isteyenlerin ilk durağı burası olmalıdır. Özel çikolata satışlarının da yapılmakta olduğu bu yer, özellikle bayanların dikkatini çekmektedir. Burada özel reçeteler ile yapılmakta olan çikolataların yanı sıra birbirinden güzel çikolata tasarımlarının da bulunması dikkatleri üzerinde toplamaktadır.

Mekan’ın en güzel yanı ise diyabet hastalarının girişinin yasak olmasıdır. Bu şekilde, belli bir sağlık sorunu yaşamakta olan kişilerin; çikolatanın çekiciliğine kapılarak daha çok hasta olması da engellenmektedir.

 

 

 

Casino Luxemboourg: 1990 yılından bu yana hizmet vermekte olan bir alandır. Otantik bir ortama sahip olması, kumarhane dendiğinde akla gelen Las Vegas yansımasından uzaklaşmasına neden olmuştur. Hint esintilerinin daha çok bulunmakta olduğu bu mekan içerisinde Lüksemburg alışveriş merkezleri arasındaki en iyi örnekte bulunmaktadır. Hem alışveriş yapmak hem de sosyal kültürel etkinliklerden yararlanmak isteyenlerin tercih etmeleri gereken yerler arasındadır.

 

 

Shopping Center la Belle Etoile: Lüksemburg’da bulunmakta olan alışveriş merkezleri arasında, içerisinde çok sayıda mağaza barındırmasının yanı sıra her bütçeye uygun olması sebebiyle dikkat çekmektedir. Alışverişten yorulanlar için restoran ve kafe seçenekleri ile dinlenme imkanı sunulmaktadır.

Hafta sonu bu alışveriş merkezine gelenlerin, park yeri bulmaları oldukça zor olabilecektir. Ama yine de birbirinden güzel mağazaları sebebi ile insanların tercih ettiği bir yer olarak bilinmektedir.

Bu alışveriş merkezi içerisinde bulunmakta olan Kaktüs Süpermarket ise, özel ihtiyaçların alınması için düşük bütçe uygulaması ile dikkat çekmektedir.

Adres : Route D’Arion, 8050 Bertrnage, Lüksemburg

Telefon: +352 28 28 90 02

 

 

 

Tatil seçeneklerini değerlendirirken, yabancı ülkeleri deneyimlemek isteyenlerin seçeneklerinden biri olan Lüksemburg alışveriş için ideal şehirlerden bir tanesidir. Bu şehrin genel yapısı itibariyle iş dünyasının özelliklerini yansıtıyor olması sebebiyle, diğer şehir ve ülkelere kıyasla pahalı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Yukarıda belirtilmiş olan alışveriş merkezleri ve alışveriş yapılabilecek alanlar sayesinde, pahalılıktan uzak durarak uygun fiyatlara istenilen ürünlerin alınması mümkün olmaktadır. Güzel bir tatilden hem kendiniz hem de sevdikleriniz için anı olması için hediye toplamak istemeniz oldukça normaldir.

Bu isteğinizi uygun fiyatlarla yapmak için, bahsedilen yerleri incelemenizi tavsiye ederiz.

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Lüksemburg Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder