Lüksemburg Şehir Rehberi

Tatil yapmak isteyenlerin, ekonomik durumlarına uygun otel seçeneklerini ve uçak bileti fiyatlarını değerlendirerek; yurt dışı tatil imkanlarından yararlanmak istedikleri gözlenmektedir. Bu bağlamda değerlendirilebilecek şehirlerden bir tanesi Lüksemburg başkenti olan Lüksemburg’dur. Avrupa Birliği’nin birçok kurumunun burada yer alması sebebi ile bürokrasi şehri de denilmektedir.

Şehrin nüfusu, son sayımlarda 100 bin 600 olarak belirlenmiştir. Kullanılan para birimi ise Euro’dur. Bu sebeple şehre tatil amacıyla gelenlerin, uluslararası bir para biriminin kullanılmasının da etkisiyle rahat edecekleri bilinmektedir.

Lüksemburg’a gelenlerin, şehirde Almanca ve Fransızca dışında Lüksemburgcanın da konuşulduğunu bilmeleri gerekmektedir.

 

 

 

Bu şehirde tatil yapmak isteyenlerin, öncelikle gidecekleri zamana karar vermeleri gerekmektedir. Lüksemburg tatilinizin en güzel şekilde ilerlemesi için iklim koşullarının değerlendirmesini yaparak, yaz aylarında gidiş için gereken ayarlamaları yapmanız gerekmektedir. Ilıman okyanusal iklim özelliklerini yansıtmakta olan şehirde, yaz aylarının sonunda yoğun yağış görülmektedir. Türkiye ile kıyaslandığında yaz aylarında daha serin bir havanın olması sebebiyle, tatil için en uygun zaman olduğunu söylemek doğrudur.

Özellikle “23 Haziran Ulusal Günü”  içerisine almakta olan tatil zamanı planlaması, iyi bir sonuç verecektir.

Lüksemburg’da tatil yapacak olanların, öncelikle ülke ve şehrin konumu hakkında da bilgi sahibi olması gerekmektedir. Lüksemburg ülke olarak; Belçika, Almanya ve Fransa ülkeleri ile çevrelenmiştir. Başkent olan Lüksemburg ise ülkenin güneyinde yer almakta olan bir Batı Avrupa şehridir.

Tatil için Lüksemburg’u düşünüyorsanız, tarihi anlamda pek çok yeri görme şansı da elde edeceksiniz demektir. Dünyanın en düzenli ve bakımlı kentlerinden bir tanesi olarak kabul edilen bu şehir, oluşum şekliyle dahi dikkatinizi çekecektir. Zira kent alçak ve yüksek olmak üzere ikiye bölünmüş durumdadır. Alçak kesim, eski kentin bulunduğu yer olması sebebiyle tarihi anlamda görülecek pek çok yapıyı içermektedir. Yüksek kesim ise manzaralı yerleri, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle hayranlık uyandırmaktadır.

 

 

 

Ayrıca şehre gelmeden önce konaklama imkanlarının da araştırılması tavsiye edilmektedir. Yaz aylarında dünyanın dört bir yanından insanın gelmek istediği bu şehirde, konaklama yeri seçiminin son ana bırakılması; kapasite doluluğu ile karşılaşılmasına neden olabilmektedir. Ekonomik durumunuza göre sunulmakta olan otel, hotel ve hostel seçeneklerinden birini seçerek; aylar öncesinden yer ayırtmanız sağlıklı olacaktır.

Otel seçimi yaparken şehir merkezine olan uzaklığı dikkate almanızı tavsiye etmekteyiz. Özellikle Hamilus Meydanı’na yakın olan oteller, konaklama için daha elverişlidir. Metro ve raylı sistem ağlarının olmadığı bu şehirde ulaşım genel olarak otobüsle sağlanmaktadır. Bu sebeple konaklama yapılan yerden gezilecek alanlara ulaşım zor olabilecektir. Bisiklet kiralama noktaları ise ulaşım ihtiyacınızı kolaylaştırmak için değerlendirebileceğiniz seçeneklerdendir.

Lüksemburg tatilinizi yaparken şehirde alışveriş de yapmak isteyeceksiniz. Her gidilen farklı şehirde, hem kendiniz hem de yakınlarınız için anılar oluşturmak adına bir alışveriş listesine sahipseniz; bu listede olanları almak için alışveriş caddeleri ve merkezlerini tercih edebilirsiniz. Outlet merkezleri açısından çok fazla seçenek bulunmuyor olsa da, olan kısıtlı seçeneklerden de yararlanmanız mümkündür. Bu şehre gelenlerin sigara ve çikolata almadan geri dönmedikleri bilinmektedir. Ülkemizle kıyaslandığında oldukça uygun fiyatlarla satılmakta olan sigaralar, en çok tercih edilen ürünlerdir.

 

 

 

Çikolata ise Lüksemburg’da oldukça ünlü tasarımlar ile sunulması sebebiyle tercih edilmektedir. Ünlü çikolata mağazasına giderek hem alışveriş hem de görsel anlamda kendinize şölen çektirmek istiyorsanız uzun zamanınızı burada harcama ihtimalini göze almalısınız.

Lüksemburg vize işlemlerini yapmak isteyenlerin; bordrolu çalışan, şirket sahibi, öğrenci, emekli ve ev hanımı olma durumuna göre başvuru koşullarını yerine getirmesi gerekmektedir.

Şehirle İlgili Genel Bilgiler

Ülke: Lüksemburg

Nüfus: 100.600

Resmi Dil: Lüksemburgça, Almanca ve Fransızca

Para Birimi: Euro

İklim: Ilıman

Saat Farkı: GMT +2

Telefon Kodu: +352

Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün

Sırakadaki Şehir Rehberi

Lüksemburg Alt Başlıklar

X
Lüksemburg Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder