Los Angeles Şehir Rehberi

İlk olarak bu şehirle ilgili akıllarda oluşan sorun Los Angeles nerede sorusudur. Los Angeles, Amerika Birleşik Devletlerinin California eyaletinde bulunan ve New York’tan sonra en kalabalık insan popülasyonuna sahip şehridir. Yapılan 2010 nüfus sayımlarına gore şehrin nüfusu 3,792,621 kişidir. Los Angeles’in yüzölçümü 1,301,970 kilometrekaredir. Komşu şehirleri San Francisco ve Las Vegas’tır. Pasifik Okyanusu’nun kıyısında bulunur. Şehir GMT -8 zaman diliminde yer alır ülkemizle arasında 10 saatlik bir zaman farkı vardır. Şehrin ismi İspanyolcada ‘’Melekler’’ anlamını taşır. Kızılderililer uzun yıllar boyunca bölgede yaşamış olsalar da şehir, 4 Eylül 1781’de İspanya’nın kontrolündeki Meksikalılar tarafından keşfedilmiş ve daha sonra 4 Nisan 1850’de California’nın bir parçası olmuştur. Los Angeles dili Amerika Birleşik Devletlerinin resmi dili olan İngilizcedir. Ancak şehirde oldukça fazla Orta ve Güney Amerika’dan gelme göçmenler yaşadığından İspanyolca da oldukça sık kullanılan bir dildir. Los Angeles para birimi ise yine ülkedeki resmi para birimi olan Amerikan dolarıdır.

 

 

 

 

Los Angeles’ın gelişmesinde şehirde petrol yataklarının ve altın madenlerinin bulunması, dogal güzelliklerin göz kamaştırıcı derecede olması büyük rol oynamıştır. 1900’lü yılların başlarında şehir, Amerika’nın en ünlü eğlence merkezlerinden biri olmaya başlamıştır. Dünyaca ünlü Hollywood sineması da şehrin  popüleritesini en üst düzeye yükseltmeyi başarmıştır. Şehir Hollywood’un yanı sıra popüler kültürün en gözde yapılarından olan Disneyland’a da ev sahipliği yapar. Ayrıca Amerika’nın en eski film ve sinema okulu da bu şehirdedir. Genellikle oyuncuların, yazarların, yapımcı ve şarkıcıların yaşadığı şehre bu özelliğinden dolayı ‘’Kreatif Başkent’’ de denilir. Los Angeles bölgesi içerisinde Venice Beach, Marina del Rey, Beverly Hills, Santa Monica ve Hollywood gibi dünyaca ünlü şehirleri barındıran bir bölgedir. Çoğu filmde Los Angeles tehlikeli bir bölge gibi gösterinse de aslında Amerika Birleşik Devletleri’nin en güvenli yerlerindendir. Los Angeles’taki suç oranı en yüksek şehir Compton’dur ve çoğu turist buraya uğramaz. Şehir NBA’de Los Angeles Lakers ve Los Angeles Clippers olarak iki takım tarafından temsil edilir. WNBA’de şehrin takımı Los Angeles Sparks, futbolda ise Los Angeles Galaxy’dir.

 

 

 

 

Los Angeles’ın da içinde bulunduğu California eyaletinin eskiden valiliğini ünlü film yıldızı Arnold Schwarzenegger de yapmıştır. Los Angeles’ta iki farklı iklim hissedilir. Bunlardan birisi her mevsim yağışlı, nemli ve sıcak olan tropikal iklim diğeri ise yazları sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlı olan ortalama sıcaklıkları tropikal iklime göre daha düşük olan Akdeniz iklimidir. Bu bakımdan yılın her zamanı ziyaret edilebilir niteliktedir. Şehre İstanbul’dan 14 saatlik bir uçuşla ulaşmak mümkündür. Ancak ülkemizden Los Angeles uçak bileti fiyatı biraz pahalıdır. Buna rağmen İstanbul’dan Los Angeles’a her gün seferler yapılmaktadır. Los Angeles’te havalimanı sayısı yalnızca birdir ancak Los Angeles Uluslararası Havalimanı oldukça büyüktür bu yüzden uçuşlarda genel olarak yoğunluktan kaynaklanan sıkıntılar yaşanmamaktadır.

 

 

 

 

Los Angeles’ta ilk, orta ve lise eğitimleri ücretsizdir. Ancak Los Angeles’teki üniversiteler devlete bağlı ve özel olmak üzere ikiye ayrılır. Eğitim altı yaşında başlar. Ancak 6 yaşından önce anasınıfı düzeyindeki eğitim bazı yerlerde ücretli olabilmektedir. İlk ve orta eğitim birleşiktik ve toplam süresi 8 yıldır. Lise toplam 4 yıldır. Kaliforniya’daki ve dolayısıyla Los Angeles’taki üniversitelerde özel veya devlete bağlı okul olması fark etmeden ikisi de harca tabidir. Los Angeles konsolosluk konusunda neredeyse tüm ülkelerin vatandaşlarına hizmet verebilmektedir. Türk Konsolosluğu ise 6300 Wilshire Blvd.,Suite 2010, Los Angeles, CA 90048 adresinde yer almaktadır.
 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Los Angeles Alt Başlıklar

Diğer Şehir Rehberleri

X
Los Angeles Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder