Londra'da nereleri gezmek lazım?


Londra sadece İngiltere’nin değil, tüm dünyanın en muhteşem şehirlerinden bir tanesi. Tarihin modern öğelerle, sanatla ve doğayla birleşerek eşsiz güzellikteki bir kültürü yarattığını söylemek mümkün. Bu nedenle Londra’da görülmesi gereken yerler de bir hayli fazla. Bu listede Londra’da gezilecek yerler sizin için bir araya getirildi. Bakmadan şehri keşfetmeye çıkmamanızı öneririz. Çünkü liste London turunuzda size fazlasıyla yardımcı olacak.

Londra’da Gezilecek Yerlerin Listesi


1. Big Ben


İlk olarak şehre her yeni gelen turist gibi Big Ben’den bağlamak çok iyi olacaktır. Big Ben şehrin en önemli sembollerinden biri. Hemen hemen her Londra fotoğrafında bu eşsiz tarihi saat kulesini görmeniz mümkün. Bu nedenle Londra’ya gitmişken yakından görmemek de olmaz tabii. Augustus Pugin tarafından tasarlanan bu kule, dünyadaki 4 taraflı saat kuleleri arasında büyüklük olarak ikinci sırada yer alıyor. Her ne kadar kule Big Ben adıyla bilinse de aslında bu isim kulenin değil içindeki saatin ve çanın adı. Ayrıca bu saat kulesi, Westminster Sarayı’nın yani Parlamento Binası’nın hemen yanında bulunuyor. Yani bu binanın bir köşesi olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda ikinci rotanız da belli oldu diyebiliriz.

2. Westminster Sarayı


Big Ben saat kulesinin bağlı olduğu Westminster Sarayı da şehrin önemli sembollerinden. Gotik bir mimariye sahip olan Parlamento Binası pek çok filmde de adeta başrol oyuncusu konumunda. Bu eşsiz güzellikteki yapı ziyarete de açık. Ancak sadece yaz aylarında ziyaret edebileceğinizi de hatırlatmamız gerekir. Hatta Westminster metro istasyonunda indiğinizde direkt olarak buraya çıkabiliyorsunuz. Yani ulaşım oldukça kolay.

3. Buckingham Sarayı


Şehrin, hatta ülkenin en önemli tarihi ve politik sembollerinden Buckingham Palace da kesinlikle görmeniz gerekenlerden. Kraliyet ailesinin yaşadığı bu sarayın bazı bölümleri turistlerin ziyaretine açık. Aslında ziyaretten öte, turistlerin daha çok etkileyici nöbet değişimleri ilgisini çekiyor. Bu nöbet değişimleri Haziran ve Temmuz aylarında her gün 11.30’da yapılıyor. Diğer aylarda ise iki günde bir gerçekleşiyor. Eğer sarayı gezmek isterseniz, ziyaret saatleri 23 Temmuz ile 31 Ağustos tarihleri arasında saat 09.15’ten 19.45’e kadar. Ancak ziyaretçi alımı saat 17.15’te bitiyor. 1 Eylül ile 2 Ekim tarihleri arasında ziyaret ise 09.15 ile 18.45 saatleri arasında yapılıyor ve yine son ziyaretçi alımı saat 16.15’te gerçekleşiyor. Ücret ise yetişkinler için 37 pound. Detaylı bilgiyi Royal Collection internet sitesinden almak mümkün.

4. London Eye


Londra’nın ünlü yerleri arasında bulunan London Eye da Londra’da gezilmesi gereken yerler arasında. Gerçi buradan şehri görmelisiniz desek daha doğru olur. Londra’da ne yapılır sorusunun en güzel cevabı diyebiliriz burası için. Londra olimpiyatları için yapılmış olan, dünyanın en büyük dönme dolabı olimpiyat sonrasında da şehrin önemli simgelerinden biri olarak kalmış. Oldukça yüksek ama eşsiz manzaraya sahip bu dönme dolabının keyfini çıkarmak üzere bilet fiyatları yetişkinler için 20 pound ile 30 pound arasında değişiklik gösterebiliyor. Bu dünyanın en özel dönme dolabına saat 10.00 ile 21.00 arasında binebilirsiniz. Ancak bazı günler değişiklikler olabiliyor. Bu nedenle London Eye internet sitesinden detaylı bilgi almanızı öneririz.

5. Tower Bridge of London


Londra’nın meşhur köprüsü elbette ki 1800’lü yıllarda açılan Tower Bridge. İki kuleyi birbirine bağlayan bir yapısı olan bu köprünün altından geçen gemiler sırasında açılmasını izlemek bile kesinlikle özel bir deneyim. Thames Nehri’nin üzerinde bulunan Tower Bridge’de tarihi hakkında bilgi alabileceğiniz bir müze ve yürüyüş alanı da var. Ancak buraya giriş ücretli. Yaklaşık 10’ar pound ödeyerek bu deneyimi de yaşayabilirsiniz. Köprüye Tower Bridge durağında inerek ulaşmanız mümkün. Zaten Thames Nehri’ni takip ettiğinizde sizi köprüye ulaştıracak. Ancak tura başlamadan önce özellikle Londra’da gezilecek yerler ve fiyatları hakkında detaylı bilgiye internet sitelerinden ulaşmanızı öneririz.

6. Tower of London


Yaklaşık 1000 yıllık bir tarihe sahip olan Londra Kulesi de Londra’da gezilecek tarihi yerler arasında bulunan önemli bir yapı. Geçmişte hapishane, gözlemevi, işkence evi ve devlet hazinesinin saklandığı yer gibi pek çok farklı görev üstlenmiş olan bu kuleye girmek için de uzun bir kuyruk beklemeniz gerekebilir. Londra metrosunun Tower Hill durağında inerek buraya ulaşabilirsiniz. Ziyaret haftaiçi 09.00 ile 17.00 saatleri arasında gerçekleşiyor. Ücret ise yetişkinler için 25 pound. Belirli durumlara göre değişkenlik gösteren ziyaret saati ve ücret ile ilgili internet sitesinden ya da +44 (0)20 3166 6000 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

7. Hyde Park


Eğer Londra geziniz sırasında biraz yorulduysanız kesinlikle yolda ilk bulduğunuz köşede dinlenmeyin. Çünkü dünyanın en ünlü parklarından biri olan Hyde Park bunun için çok uygun ve Londra’da gezilecek turistik yerler arasında. Londra’da yaşam konusunda fikir sahibi olabileceğiniz bu park özellikle yaz aylarında cıvıl cıvıl oluyor. Parkın içinde Kraliçe Victoria’nın eşi anısına yaptırdığı anıt, Kensington Sarayı ve görülmeye değer bir şelale bulunuyor. Londra metrosunun Hyde Park istasyonunda inerek buraya kolayca ulaşabilirsiniz. Üstelik parkta gezmek ücretsiz.

8. St. Paul Katedrali


Şehrin en önemli kiliselerinden olan St. Paul Katedrali’ni de mutlaka görmenizi öneririz. Pek çok talihsiz yangını atlatan bu kilise, yeniden inşa ve onarım çalışmalarının ardından bugünkü ihtişamlı görünümüne sahip olmuş. İsterseniz katedrali yalnızca dışarıdan inceleyebilirsiniz. İsterseniz de 27 pound ödeyerek saat 8.30’dan 16.00’ya kadar ziyaret edebilirsiniz. Yine Londra metrosunu kullanarak Saint Paul istasyonunda indiğinizde buraya ulaşabilirsiniz.

9. British Museum


Londra müzeleri denildiğinde ilk akla gelen kuşkusuz British Museum oluyor. Şehrin, ülkenin ve o toprakların tarihinin oldukça büyüleyici bir atmosferde anlatıldığı ve sergilendiği bu müze, en çok ziyaretçi alan müzelerden biri. Aynı zamanda British Museum, dünyanın da en eski müzelerinden. Eğer gerçekten tarih ile ilgiliyseniz bu müzeye uzun bir zaman ayırmanızı öneririz. Çünkü gezmek oldukça vakit alacaktır. Ayrıca bu muhteşem müzeyi gezmek ücretsiz. Saat 10.00 ile 17.30 arasında ziyaret edebilirsiniz. Detaylı bilgi için de +44 20 7323 8299 telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz.

10. Tate Modern


Tate Modern de şehrin ilgi çekici müzelerinden bir tanesi. Üstelik ücretsiz. Bu müzede ünlü ressam Picasso olmak üzere pek çok sanatçının eserlerini inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda oldukça ilginç modern sanat eserlerini inceleme şansınız da var. Bu güzel ve enteresan müzeye Soutwark metro durağında inerek ulaşmanız mümkün. Müze saat 10.00 ile 18.00 arasında ziyarete açık. Detaylı bilgiyi +44 20 7887 8888 telefon numarasından alabilirsiniz.

11. The Phantom Of The Opera Müzikali


Her ne kadar bu madde görülecek bir yeri kapsamasa da kesinlikle Londra’ya gittiğinizde yapmanız gereken bir müzikale gitmek. Londra müzikalleri konusunda da oldukça önemli bir şehir. Opera’daki Hayalet müzikali de en önemlilerinden. Müzikalin 25 yıldır sahnelendiği Her Majesty’s Theatre’da bu benzersiz gösteriyi izleyebilirsiniz. Ancak bilet alırken yerinizi iyi seçmenizi öneririz. Bilet fiyatları yaklaşık 30 Pound’tan başlıyor, 100 Pound’a kadar çıkabiliyor. Detaylı bilgi almak için +44 844 412 4653 telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz.

12. Stadyumlar


Eğer futboldan hoşlanıyorsanız Londra’daki stadyumlarda Premier Lig’in eşsiz maçlarını izlemenizi öneririz. Özellikle Arsenal ve Chelsea’nin Emirates Stadı’nda gerçekleşen büyük derbisi futbol tutkunları için harika bir deneyim olacaktır. Bunun haricinde İngiltere’nin en büyük stadyumu olan Wembley stadını da ister belirli bir ücret karşılığında gezebilirsiniz isterseniz de doğru zamanda şehirdeyseniz harika milli maçlar izleyebilirsiniz.
Sırakadaki Şehir Rehberi
X
London Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder