Londra'da Ne nerede yenir? Gece hayatı nasıldır?


Londra turistik noktaları, tarihi ve kültürünün dışında özel lezzetleri ve gece hayatı ile de oldukça popüler bir şehir. Özellikle Londra ve İngiltere’ye meşhur sütlü çay mutlaka şehre gittiğinizde içmeniz gerekenlerden. Zaten genellikle çayın yanında mutlaka süt de ikram edildiği için özel olarak sütlü çay şeklinde sipariş vermenize de her zaman gerek olmuyor. Bunun yanı sıra Londra ve İngiltere kültürüne dair en güzel yiyeceklerden bir tanesi de fish & chips. Sunumu da oldukça pratik olan bu özel lezzeti bir restoranda yiyebileceğiniz gibi elinize alıp bir parkta etrafı seyrederken de yiyebilirsiniz.
London ve tüm İngiltere bilindiği üzere özel pubları ile de meşhur. Pub kültürünün çok yaygın olduğu şehirde akşamları insanlar işten çıktıklarında mutlaka soluğu publarda alıyorlar. Keyifli bir ortamın bulunduğu ve çok hoş sohbetlerin edildiği bu pubları mutlaka denemenizi öneririz. Ayrıca Londra ve yine tüm ülke, geleneksel kahvaltısıyla da fazlasıyla meşhur. Türk kahvaltısından oldukça farklı olan bu kahvaltı aslında bizim için daha çok bir yemeği çağrıştırsa da yine de bu lezzeti de kesinlikle kahvaltıda deneyimlemenizi öneririz. Açıkçası Londra’ya kadar gitmişken klasik hamburgercileri ya da Türk restoranlarını aramak çok da mantıklı bir hareket olmayacaktır. Çünkü her ne kadar özel lezzetler olsa da İngiliz mutfağının da Türk damak tadı için çok ekstrem bir lezzet olmadığını söyleyebiliriz.

Fortnum & Mason


Londra’da böyle layıkıyla bir sütlü beş çayı içmek için tavsiye edebileceğimiz yerler arasında kesinlikle Fortnum & Mason bulunuyor. 181 Piccadilly’de bulunan bu mekan, aynı zamanda özel sandviçleri ve pastalarıyla da biliniyor. Çayın yanında bunlardan da tüketebilirsiniz. Üstelik mekanın gerek atmosferi gerekse sunumları sizi gerçekten beş çayı havasına sokacak cinsten. Detaylı bilgi almak için +44 20 7734 8040 telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz. Mekan genellikle 10.00 ile 20.00 saatleri arasında açık.

Providores


Eğer geleneksel İngiltere kahvaltısını yemek istiyorum ancak onu sabah denemek benim için çok zor diyorsanız, üzülmeyin. Oldukça lezzetli bir kahvaltı menüsü olan Providores’te kahvaltı menüsünü saat 3’e kadar yiyebilirsiniz. Providores, Marylebone High Street’te bulunuyor ve aşçısı oldukça ünlü. Burada sadece kahvaltı değil, diğer öğünleriniz için oldukça lezzetli yemekler de yiyebilirsiniz. Detaylı adres; 109 Marylebone High St, London, Birleşik Krallık. +44 20 7935 6175 numarasından telefonla iletişime geçebilirsiniz. Mekan genellikle 08.00 ile 22.30 saatleri arasında hizmet veriyor.

Caravan


Eğer Providores’te kahvaltı değil de öğle yemeğini tercih ettiyseniz kahvaltı için bir diğer alternatifimiz ise Caravan. Caravan, Farrington’da bulunuyor ve gerçekten de kahvaltıları eşsiz lezzette. Özellikle French Toast yani yumurtalı ekmek, domatesli sos ile servis edilen chorizo ve geleneksel İngiliz kahvaltısının en önemli tamamlayıcısı olan fasulyeyi buradan en lezzetli haliyle deneyebilirsiniz. Detaylı adresi; 11-13 Exmouth Market, London, Birleşik Krallık. +44 20 7833 8115 numarasından telefon ile iletişime geçebilirsiniz. Mekan genellikle 08.00 ile 22.30 saatleri arasında hizmet veriyor.

Masters Super Fish


Londra’nın meşhur Fish & Chips’inin yani balık & patatesinin tadına bakabileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesi şüphesiz ki Masters Super Fish. Üstelik burası İngilizlerin de sıklıkla tercih ettiği bir restoran. Masters Super Fish, Waterloo’da bulunuyor. Fish & Chips’inizi ister orada oturarak isterseniz de alıp çıkarak yiyebilirsiniz. Mekanın detaylı adresi; 191 Waterloo Rd, London, Birleşik Krallık. +44 20 7928 6924 numarasından telefon ile ulaşabilirsiniz. Restoran 12.00 ile 22.30 saatleri arasında hizmet veriyor.

Museum Tavern


Klasik İngiliz publarında takılma aktivitenize biraz daha ilginçlik katmak istiyorsanız Museum Tavern’i tercih etmenizi öneririz. Çünkü söylenenlere göre Museum Tavern, Karl Marx’ın sürekliği uğradığı bir pubmış. Karl Marx’ın burada dostlarıyla sık sık buluşup ale tipi bira içtiği söyleniyor. Ancak maalesef hangi masada oturduğuna dair kimsenin herhangi bir bilgisi yok. Eğer dilerseniz siz de Karl Marx’ın bu rutinini Museum Tavern’e giderek gerçekleştirebilirsiniz. Mekanın detaylı adresi; 49, Bloomsbury House, 74-77 Great Russell St, Bloomsbury, London, Birleşik Krallık. +44 20 7242 8987 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Museum Tavern genellikle 11.00 ile 23.30 saatleri arasında hizmet veriyor.

Monmouth Coffee House


Londra’da kahve seven turistlerin bir numaralı tercihi elbette ki Monmouthh Coffee House. Aslında oldukça küçük bir kafe olan Monmouth eşsiz lezzetteki kahveleri yüzünden adeta dolup taşıyor. Şehirdeki diğer insanlar ile kaynaşmak için de buranın harika bir alternatif olduğunu söyleyebiliriz. Monmouth Coffee House, Covent Garden Market’ın içinde bulunuyor. Kafenin detaylı adresi; 27 Monmouth St, Birleşik Krallık. İletişime geçmek için +44 20 7232 3010 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Mekan saat 08.30’dan 18.30’a kadar hizmet veriyor.


West Cornwall Pasty Co.


Pasty, Londra’da oldukça meşhur olan bir yiyecek. Aslında kabaca içerisine çeşitli malzemeler konularak pişirilen bir tür hamur işi diyebiliriz. Londra’da lezzetli bir öğün olarak tüketilen pastyleri sipariş vermeden önce dilediğiniz çeşidini seçebilirsiniz. Mantarlı tavuklu, dana ve kuzu etli gibi çeşitlerinin yanı sıra vejeteryan pastyler de bulunuyor. Londra’da gidebileceğiniz dükkanlarından bir tanesinin adresi; Mobile Unit 5a Wilton Road Victoria Station London.

Ronnie Scott’s Jazz Club


Ronnie Scott’s Jazz Club, İngiltere’nin hareketli ve eğlenceli gece hayatında oldukça ilginç bir yer. Çünkü dekorasyonu tam olarak 1930’lu yıllar düşünülerek yapılmış. Bu özelliği ile kesinlikle gece müzik dinlemek ve eğlenmek için tercih edebileceğiniz bir yer. Mekan Soho’da bulunuyor ve birbirinden lezzetli kokteyller servis ediliyor. Bu leziz kokteylleri yaklaşık 10 ya da 12 pounda içebilirsiniz. Mekanın detaylı adresi; 47 Frith St, London, Birleşik Krallık. Dilerseniz +44 20 7439 0747 numarasından iletişim kurabilirsiniz.

Portobello Star


Londra publarının yanı sıra kokteyl barlarıyla da oldukça meşhur. Yani insanlar özel olarak sıklıkla bu kokteyl barlara gitmeyi de tercih ediyorlar. Bu nedenle Londra seyahatinizde bir akşam da kokteyl barları denemenizi tavsiye ederiz. Bunun için de önerimiz Portobello Road’daki Portobello Star. Burada oldukça lezzetli kokteyllerin keyfini çıkarabilirsiniz. Barın detaylı adresi; 171 Portobello Rd, London, Birleşik Krallık. Dilerseniz +44 20 3588 7800 telefon numarasından iletişim kurabilirsiniz. Kokteyl bar genellikle 11.00 ile 23.30 saatleri arasında hizmet veriyor.

Pacha


Londra’da gece hayatı kulüpler ile de fazlasıyla canlı. Bu gece kulüpleri arasında özellikle Pacha hem çok meşhur hem de şehrin en lüks kulübü. Bu nedenle de hem içeriye giriş biletleri hem de alkol fiyatları oldukça yüksek. Eğer bu deneyimi de yaşamak isterseniz elbette ki içeriye girmeyi deneyebilirsiniz. Ancak içeri girip giremeyeceğiniz maalesef belli olmuyor. Çünkü girişlerde çok sıkı denetimler oluyor. Bu bazen çok detaycı bir kıyafet kuralı bile olabilir. Fakat içeriye girerseniz içeride ünlülerle karşılaşma olasılığınız yüksek. Çünkü kulüp gerçekten çok lüks. Gece kulübünün detaylı adresi; 191 Victoria St, London, Birleşik Krallık. Bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak isterseniz +44 20 7485 4628 telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz. Kulüp yalnızca Cuma ve Cumartesi günleri saat 23.00’den 06.00’ya kadar açık.

Porterhouse


Gece kulübü çok etkileyici olmayacaksa kesinlikle şehirdeki birbirinden güzel pubları keşfetmeye devam etmelisiniz. Özellikle Porterhouse bunun için harika bir alternatif olabilir. Özellikle harika Irish biraları olduğunu söylemeliyiz. Biranın yanında atıştırmalık olarak Nachos, Mezze Platter, Patates ve fırında Camember kesinlikle denenmesi gereken yiyecekler. Ayrıca eğer sadece Irish biraları ile yetinmiyorsanız mutlaka Pilsener biraları, Gusta tipi buğday biralarını, aleleri ve Guinness’i de özellikle denemenizi tavsiye ederiz. Porterhouse’un adresi ise; 21-22 Maiden Ln, London, Birleşik Krallık. Detaylı bilgi almak ve dilerseniz rezervasyon yaptırmak için +44 20 7379 7917 telefon numarasından pub ile iletişime geçebilirsiniz. Mekan genellikle saat 12.00 ile 23.00 arasından hizmet veriyor.

Wasabi


Bir diğer yemek alternatifimiz ise Japon mutfağından. İngiltere’de Japon mutfağı da nereden çıktı demeyin. Çünkü Wasabi adındaki bu zincir restoranlar gerçekten şehirde oldukça ünlü ve turistler tarafından da sıklıkla tercih ediliyor. Aynı zamanda hemen hemen her yerde olan bu restoranlarda çok taze bir şekilde, çok lezzetli olarak ve çok uygun fiyatlara Japon yemekleri yiyebilirsiniz. Hele ki sushiden hoşlanıyorsanız burası sizin için harika bir deneyim olacaktır. Bu restoranların bir tanesi 19 Kingsway’de bulunuyor. Dilerseniz detaylı bilgi almak için +44 20 7379 1075 telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz. Mekan genellikle 10.30 ile 20.30 arasında hizmet veriyor.
Sırakadaki Şehir Rehberi
X
London Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder