Londra Şehir Rehberi


Londra'nın tarihi 2 bin yıl öncesine, Romalılar'a dayanıyor. Şehir milattan önce 43 yılında Roma İmparatorluğu'nun bölgeye gelmesi ile Londinium adını alıyor. Hakkında kesin bilgiler olmamakla birlikte, bu ismin anlamının akan nehir olduğu düşünülüyor. Londinium ismi zamanla London ismine dönüşmüş ve bugünkü halini almış. Önemli ve eski tarihi ile birlikte gelişen şehir, bugün kültürel anlamda oldukça dolu bir yapıya sahip. İngiltere'nin başkenti olan Londra, eşsiz pek çok özelliği ile hem kültürel amaçla şehri ziyaret edenler için hem de iş amacıyla şehre gelen insanlar için adeta büyüleyici bir şehir.
 
1. Konuşulan Dil ve Nüfus
 
İngiltere'nin başkenti Londra, yaklaşık 8,5 milyonluk nüfusu ile Avrupa Birliği'nin en kalabalık ikinci şehri. Hatta Greater London diye adlandırılan Londra'ya bağlı yerleşim yerleri de düşünüldüğünde nüfusun 15 milyona yaklaştığı görülür. Şehir, hem iş ve finans açısından hem de turistik ve tarihi açıdan dünyanın en önemli şehirlerinden bir tanesi. Londra oldukça kozmopolit bir yapıya sahip. Öyle ki şehrin sokaklarında dolaşırken her milletten insana rastlanabilir. Bu nedenle Londra'da 300 farklı dil konuşulur. Ancak şehrin ve İngiltere'nin resmi dili İngilizce.
 
2. Para Birimi
 
Şehrin oldukça değerli bir özelliği olan ve şehrin tam ortasından geçen Thames Nehri, buraya ayrı bir güzellik ve köprüleriyle birlikte farklı bir turistik önem katıyor. Ülkenin en önemli şehri ve başkenti olan London'ın para birimi sterlin yani pound. Londra ülkemizle arasında saat farkı olan şehirlerden. Ancak bu fark büyük problemler yaratacak kadar fazla değil. Ülke Türkiye'den yalnızca iki saat geri. Londra'nın ve tüm İngiltere'nin ülkemizden çok daha büyük bir farkı var. Burada trafik soldan akıyor. Bu nedenle şehre ilk kez giden turistler ilk etapta biraz zorluk yaşayabiliyorlar.
 
3. Hava Durumu
 
Londra en çok sürekli yağmurlu ve gri bir şehir olmasıyla bilinir. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 11 derecedir ve hemen hemen her mevsim bol yağış alır. Aslında bu özelliğin onda farklı bir cazibe ve özel bir atmosfer yarattığını da söylemek gerekir. Zaten her yıl pek çok farklı amaçla milyonlarca turistin şehre gelmesinin başka bir açıklaması olamaz. Yine de elbette ki şehrin tek çekici yanı havası değil. Şehir kültürel anlamda oldukça seçkin bir şehir. London gerek parkları, gerek tarihi yapıları gerekse turistik noktaları ve mağazaları ile turistler için tam bir cazibe merkezi.
Tamamen kendine has özel bir yapısı olan bu şehrin, sanatsal anlamda da fark yarattığını söyleyebiliriz. Hatta burada konuşulan İngilizce'nin British aksanı bile şehre gidenlerin duymaktan çok fazla hoşlandıkları bir tınıya sahip. Bunun haricinde şehrin müzikalleri ve sanat müzeleri de oldukça ilgi çekici. Turistler için aktivite olarak oldukça fazla alternatifin bulunmasının yanı sıra şehrin biraz pahalı olduğunu da hatırlatmak gerekir.
 
4. Yönetim Biçimi
 
Ülkenin en önemli tarihi simgelerinden biri olan Buckingham Palace da bu şehirde bulunuyor. Kraliyetle yönetilen İngiltere'de kraliyet ailesinin yaşadığı yer olan bu sarayın Londra'da bulunması şehri turistik anlamda biraz daha etkileyici kılan bir unsur. Kraliyet ailesi bugün hala daha İngiltere halkı tarafından sevilen ve değer verilen tarihi bir sembol diyebiliriz.
 
5. Greenwich
 
Hem ticari hem kültürel hem politik hem de turistik açıdan İngiltere'nin en önemli şehri olan Londra, ülkenin güneydoğusunda bulunuyor. Dünya'nın başlangıç meridyeni olan 0 derece meridyenin geçtiği Greenwich semti de Londra'da. Hatta ülkenin en büyük ikinci gözlemevinin bulunduğu bölgede başlangıç meridyeninin sembolik çizgisi bile var.
 
6. Ulaşım

Şehrin bir diğer önemli özelliği ise dünyanın en eski metrosuna sahip olması. Eski olması onu yıpranmış kılmıyor elbette. Günlük ortalama 2,95 milyon yolcunun kullandığı Londra metrosu, gerçekten de fazlasıyla işlevsel ve gelişmiş durumda. Hatta 270 istasyonu ve toplam 400 kilometre uzunluğu ile dünyanın en uzun ikinci metrosu.
 
Sırakadaki Şehir Rehberi
X
London Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder