Lizbon Gece Hayatı

 

Oldukça hareketli ve renkli bir gece hayatına sahip olan Lizbon şehri, 1990’lı yıllarda Avrupa bölgesinde eğlenceleri ve kulüpleriyle dillere destan bir şehir iken son yıllarda her ne kadar bu hareketliliğin biraz gerilediği savunulsa da yine de pek çok şehre göre sınırsız eğlenebileceğiniz bir yer olduğu söylenebilir. Kentin Bairro Alto bölgesinde çeşitli bar ve gece kulüpleri yer almakta olup, aynı zamanda şehrin en hareketli ve yoğun kalabalığa sahip bölgesinin de burası olduğunu söylemek mümkün. Yerel insanların ve turistlerin akın ettiği Bairro Alto bölgesinde sabaha kadar açık olan pek çok eğlence merkezi bulabilir ve sınırsız eğlencenin keyfini sürebilirsiniz. Özellikle genç kesimin merak ettiği Lizbon’da Gece Hayatı, aslında her yaştan bireyin tatmin olacağı mekanlarla son derece keyif içerdiği söylenebilir. Portekiz halk müziği olan Fado, şehrin birçok yerine konumlanan Fado Evi ile bu müzik çeşidini severlere hitap etmektedir. Bunun yanı sıra tercihinize göre canlı müzik veya dans kulüplerine yönelik oldukça fazla seçenek mevcuttur. Ancak dans kulüpleri yalnız Cumartesi ile Pazar günleri açık olmakla birlikte düzenlenen partiler gece 2’den sonra hareket kazanmaktadır. Kulüplerin birçoğuna giriş 10 ila 20 Euro arasındadır.  Eğer Lizbon’da tatil planlıyor ve gece hayatını seviyorsanız, aşağıda vereceğimiz birkaç kulüp ismi sizlerin fikir edinmenizi sağlayabilir.


Fragil:
1983 senesinde açılan mekan için gerçek bir bar olduğu söylenebilir. İçinde küçük bir dans pisti vardır ve genelde eş cinsellerin uğrak yeridir. Ancak hafta sonu partilerinde karışık kalabalıkla bir hayli ilgi gören sevimli bir mekandır.
Adres: Rua da Atalaia, 128, Bairro Alto
Dock’s Clup:
Geniş bir müzik çeşitliliği sunan bu kulüpte geniş kanepeler ve konforlu koltuklar sayesinde danstan önce veya sonra rahatlıkla içkinizi yudumlayabilirsiniz. Lizbon şehrinde yaptığı partilerle son derece ünlü bir mekandır.
Adres: Rua da Cintura do Porto de Lisboa, 226
Incognito:
Şehrin en eski kulüplerinden olan mekanın üst katında bar, bodrum katında ise yoğun bir kalabalık topluluğunun doldurduğu bir dans pisti bulunmaktadır. Kulüpte pop, tekno, alternatif ve bapımsız müzik çeşitleri çalmaktadır.
Adres: Rua dos Polais de Sao Bento, 37, Bairro Santo
Lust:
Perşembe gününden Cumartesiye kadar açık olan mekanın girişi biraz zorlayıcıdır. Çünkü kulüpte yer alan kişilere karşı tutucu davranan işletme, biraz daha elit bir ortam sunmaktadır.
Adres: Terreiro do Paço 87, Comercio Meydanı
Musicbox:
Grup ve Dj’lerin canlı performans sergilediği oldukça ün salan bir mekandır. Film ile video çekimlerine de ev sahipliği yapan mekan, bir plak şirketi tarafınca işletilmektedir.
Adres: Rua Nova Do Carvalho, 24
OP Art Cafe:
Gün içinde kafe geceleri ise kulüp olarak hizmet veren işletme, April Köprüsü yanında konumlanmaktadır. House müzik çalan mekanda akşam yemeği sonrasında eğlenceye devam edebilir, nehir manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.
Adres: Doca de Santo Amaro

Belirtmiş olduğumuz mekanlar sizlerin merak ettiği Lizbon’da Gece Hayatı Nasıl? Sorularınıza karşı sadece mekanların küçük bir bölümü olduğu söylenebilir. Her tarz insana hitap edebilen ve düşünce özgürlünün ön planda tutulduğu şehirde eğlencede sınır tanınmadığını bilmelisiniz. Sayısız eğlence mekanı arasında Cinco Launge, Matiz Pombalina Bar, Bar a Parodia, Bar TR3S Lisboa, Plateuj, Ministerium Clup, Main ve Lux gibi mekanlar da yine Lizbon şehrinde bir hayli popüler ve yoğun kalabalık gören mekanlar arasındadır. Kulüp, bar içki içilen kafeler gibi alanların oldukça yoğun olması ve bireylerin çok çeşitli alternatifi olmasına karşın bir de Lizbon’da Gece Hayatı sokaklarda da son derece hareketlidir. Türkiye ile Lizbon şehrini kıyaslarsak gece Türkiye’de 22.00 ve 23.00’den sonra çoğu yerde gece bayan dışarı tek başına çıkamazken, Lizbon’da sokaklarda her saat bayan görmek mümkündür. Hatta gece 02.00’den sonra asıl partilerin başladığını düşünürsek, bu partilerin büyük kısmını kadınların oluşturduğu da bilinmelidir. Bunun yanı sıra herhangi bir kulüp ya da bara girmeden sokaklarda dolaşan ve arkadaş gruplarıyla eğlenen kalabalıklar da bulunur. Sizlerde bu gruplardan biri olabilir, şehrin ışıklı caddelerinde gezerek keyifli sohbetler edebilirsiniz. Her haliyle sizlere farklı güzellikler sunacak olan Lizbon kentinde gece hayatının yanı sıra birçok festivalin kutlandığı ve eğlencelerin geceye kadar devam ettiği organizasyonlar da bulunmaktadır. Merak edenler için Lizbon Festivalleri aşağıdaki gibidir.

 

 

 

 • Lizbon Kitap Fuarı-Mayıs
 • Lizbon Balık ve Balık Teme İçme Festivalleri-Nisan
 • Indie Lisboa-Uluslararası Bağımsız Film Festivali-Nisan
 • Lisbon Maratonu-Haziran
 • Portekiz Half Marathon-Ekim
 • Lisbon Gay ve Lezbiyen Film Festivali-Eylül
 • Rock in Rio Lisboa-Mayıs
 • Oceans Müzik Festivali-Ağustos
 • Monstra Festival- Lisbon Animasyon Film Festivali-Mayıs
 • Süper Bock Süper Rock Müzik Festivali-Haziran
 • MOTELSx-Uluslararası Korku Filmleri Festivali-Mayıs 


Festival dönemlerinde Lizbon şehrinde yer alırsanız, hem şehrin kültürel etkinliklerine tanık olabilir hem de farklı bir eğlence anlayışına şahit olabilirsiniz. Arkadaşlarınızla ya da ailenizle birlikte çıkacağınız Lizbon tatilinizde neler yapılır gibi bir endişeye kapılmanız son derece yersiz olacaktır. Şehir hakkında hiçbir şey bilmeseniz dahi sokaklarına daldığınızda şehrin içinde kaybolacak ve kendinize uygun eğlenebilecek çeşitli aktiviteler bulabileceksiniz. Söz konusu Lizbon’da Gece Hayatı için isterseniz canlı müzik isterseniz dans müzikleri veya karaoke barlarda kendiniz şarkı söyleyerek hem eğlenebilir hem de dolu dolu tatilinizin keyfini sürebilirsiniz. Ancak seyahate çıkmadan önce mutlaka yanınıza rahat ayakkabılar almayı unutmamalısınız. Son derece dik ve yorucu yokuşlara sahip olan bu şehir, eğlencenizi ağaran ayaklarla yarıda kesmenize neden olabilir. Gönlünüzce gezip tozmak ve eğlenmek için en az bir çift düz taban ayakkabıya ihtiyacınız olacağını bilmelisiniz. Lizbon sokaklarında gezerken bir bar veya kulübe girmek istediğiniz de genelde kapılar kapalıdır ve zile basarak giriş kapısını açtırmanız gereklidir. Hatta pek çok mekanın tabelası bile bulunmadığından eğer açık adres bilmiyorsanız mekanı keşif etmeniz oldukça zor olacaktır. Kalabalığı takip ederek de yoğun gece kulüplerini keşfedebilir, Lizbon’un gece hayatıyla ilgili her şeyi öğrenebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir detay ise Lizbon Gece Hayatı içinde çok fazla sayıda gay ve eşcinsellere rastlayacağınızdır. Hatta birçok bar ve Kulübü eşcinsellerin doldurduğu bilinmektedir. Dolayısıyla eğleneceğiniz mekanda öncelikle çevreyi bir analiz ettikten sonra içeri girmenizde fayda vardır. Ancak bu durum sizler için bir sorun teşkil etmeyecekse her yerde keyifli vakit geçirebileceğiniz söylenebilir. Gündüz şehrin muhteşem tarihi dokuları arasında gezinebilir, gece ise birbirinden keyifli mekanlarında doyasıya eğlenerek en iyi şekilde tatil sürecinizi değerlendirebilirsiniz. Şehir içi gezintilerden yeme-içmeye ve eğlenceye varana dek birçok şehre göre uygun bir bütçeyle tatil olanağı sunan Lizbon kenti, sizler için farklı bir atmosfer olacağına emin olabilirsiniz. Dolayısıyla fırsatını bulduğunuz ilk anda bu şehre gitmeli ve güzelliklerinden istifade etmelisiniz. 

 

 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

Diğer Portekiz Kalkışlı Uçuşlar

X
Lizbon Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder