Lizbon'da Neler Yapılır?

Kültürel açıdan şehirde pek çok gezilesi mekanlar bulunmaktadır. Kişilerin her isteğine cevap verebilecek potansiyele sahip olan Lizbon kenti alışveriş, gece hayatı, tarihi alanlar gibi çeşitli amaca uygun bölgeleri bulunmaktadır. Genel anlamda şehre bakıldığında Bairro alto bölgesinin gece hayatı için son derece hareketli ve birden fazla kulübe yer verdiği görülmektedir. Alfoma bölgesi ise kentin tarihi kültürünü yansıtan bir alan olarak değerlendirilmektedir. Alışveriş tutkunları içinse Baixa bölgesinde birbirinden göz alıcı ürünlerin pazarlandığı mağazalar ve büyük AVM’ler yer almaktadır. Dolayısıyla Lizbon’da Yapılacak Şeyler diye sorduğunuzda her gününüzü farklı bir aktiviteyle doldurabileceğiniz şirin bir kent olduğu söylenebilir. Ziyaret etmeden önce şehri daha yakından tanımak ve nasıl bir yer olduğu hakkında fikir edinmek isteyenler için gezilecek yerlerden bazılarını sizler için sıraladık.


Alfama District

Lizbon şehrinin en eski tarihi bölgesini içeren mahalle, 12 yüzyıldan kalan sokakları, renkli fayans kaplı evleriyle son derece şirin ve hoş görsele imza atan bir bölgeyi içerir. Turistler tarafından da oldukça ilgi çeken bu semtte keyifli bir yürüyüş yapabilir, akşam saatlerinde Portekiz müziği Fado dinleyerek günü daha da keyifli bir şekilde sonlandırabilirsiniz. Bununla birlikte bölgede bulunan Fado Müzesi ve S. Jorge Castle adı verilen bir kale bulunmaktadır. Şehrin en yüksek tepesinde olmasından ötürü bir hayli ziyaretçi çekmekte ve görülmesi gereken bir mimariyi içermektedir.
Ulaşım: 28 numaralı tramvay hattını kullanarak Alfama bölgesine ulaşabilirsiniz.
S. Jorge Castle giriş saati
: 09.00 ile 21.00 saatleri arasındadır.


Elavator Santa Justa

1900’lü yıllarda Bairro Alto ile Baixa’yı birbirine bağlamak adına inşa edilen asansör, şehirde en dikkat çekici yapılardan biri olmaktadır. 45 metre yüksekliğindeki bu asansöre binerek şehrin panoramik manzarasını tepeden izleyebilir, şehrin manzarasını resmederek yaşadığınız an ölümsüzleştirebilirsiniz.
Ulaşım: Metro ulaşım aracını kullanarak Chiado station durağında inerek yapıya kolayca ulaşabilirsiniz.


Jerónimos Manastırı

Beyaz taşlarla inşa edilerek son derece güçlü bir mimariye sahip olan yapı şehrin Belém bölgesinde konumlanmıştır. Kentteki en önemli tarihi mekanlar arasında olmakla birlikte turistler tarafından en fazla rağbet gören mekanların başında gelir. Portekiz’in 3 önemli edebiyatçısı Alexandre Herculano, Luiz Vaz de Camoez, Fernando Pesso ve gemici Vasco da Gama şahsiyetlerin mezarı bu manastırdadır.
Giriş Ücreti: 10 Euro
Giriş Saati: 10.00 ile 18.30 arası
Ulaşım: Manastıra gidebilmek için Belem bölgesine ulaşmanız gereklidir.


Belem Bölgesi

Lizbon şehrinde tarihi yapılar açısından oldukça zengin olan Belem bölgesinde pek çok görülesi mekan bulunmaktadır. Bunların başında Belem Kulesi yer almakta ve şehrin simgesi haline gelen bu kule UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne girebilmeyi başardığı gibi Lizon’da denizciliğin göstergesi olarak da kabul görmüştür. Ayrıca yine Belem Bölgesinde Elektrik Müzesi, Ulusal Koç Müzüesi ve Belem Kültür Merkezi gibi mekanlar yer almaktadır. 1755 senesinde yaşanan depremde kentin birçok yerinin yıkılmasına rağmen Belem Kulesi zarar görmeden bu depremden çıkarak günümüzde şehirde en fazla ziyaret edilen tarihi mekan olarak anılmaktadır.
Kuleye Giriş Ücreti: 6 Euro
Ulaşım: Tramvay veya metronun 15 numaralı hattını kullanarak bölgeye ulaşabilirsiniz.


Kâşifler Anıtı

1940 senesinde Portekizli sanatkarlar Leopoldo de Almeida, Cottinelli Telmo tarafından Portekiz Dünya Fuarı için yapılan yapı, şehrin sahil kısmında olağanüstü güzellikle yerini almış ve en önem teşkil eden yapı niteliğini kazanmıştır. Betondan inşa edilen yapı 52 metre yüksekliğe sahip olup, açılan bir gemiyi andırırken, üzerinde kaşif ile bilim adamlarını tasvir eden görüntü oldukça dikkat çekmektedir.
Ulaşım: Belem bölgesine ulaştığınızda sahile doğru yürüyerek yapıyı görme fırsatı yakalayabilirsiniz.


Castelo Sao Jorge

Tajo nehrinin manzarasını seyretmeye doyamayacağınız tepe noktalardan birine inşa edilen kule, şehrin en göz alıcı tarihi yapıtlarından biridir. Eğer Lizbon kentini kuş bakışı seyretmek isterseniz, en ideal mekanlardan biri olduğu söylenebilir.
Giriş Ücreti: 8,5 Euro
Giriş Saatleri: 09.00 ile 21.00 arası
Ulaşım: 28 numaralı tramvay veya 737 numaralı otobüs hattını kullanarak kaleye erişebilirsiniz.


25 Nisan Köprüsü

İlk adı Salaza olan köprünün muhteşem manzarası Türkiye ziyaretçilerine İstanbul’u anımsatan bir seyir sergilemektedir. Tejo nehri üzerine inşa edilen köprü, yoğun bir trafiğe hakim olmakla birlikte akşam ışıklandırıldığında görkemli bir görselliğe ev sahipliği yapmaktadır. Kentin sahil kesimine ulaştığınızda sizleri karşılayan köprü, Belem Kulesinin hemen arka kısmında bulunmaktadır. Lizbon şehrine gidenler bu mükemmel manzarayı görmeden şehirden ayrılmamalıdır.


Lizbon Augusto Caddesi

 Şehrin en popüler caddesi olan bu bölge, özelikle sokakta yürüyüş yapmak isteyenlerin en çok sevdiği ve zaman geçirdiği alanlardan biridir. Bölgede asansör görevini gören ve şehrin tepeden manzarasının görülmesine müsaade eden yapı da bölgeyi ayrıca ilgi çekici kılmaktadır. Lizbon şehri dik yokuşlara sahip bir yerleşim bölgesi oldu için kentin çeşitli bölgelerinden şehrin manzarasını görebilir, gördüğünüz manzarayı resmederek ölümsüzleştirebilirsiniz.

Lizbon şehrinde görülmesi gereken yer önerilerinde sunmuş olduğumuz mekanlar sayede şehrin bir kısmında yer alan güzellikleri temsil etmektedir. Şehirde oldukça ilgi çeken müzeler, tarihi eserler ve bir o kadar etkili sokak ile mahalleler bulunmaktadır. Ayrıca Lizbon kentini karış karış gezmek isteyenler için Museu Nacional de Arte Antiga, Campo Pegueno, Estrela Bazilikası, Vaco da Gama Kulesi, Oceanario de Lisboa mekanlarında mutlaka görülmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla Lizbon’da Neler Yapılır? Diye sorduğunuzda gezilecek mekanların yanı sıra alışveriş, yeme-içme ve eğlenceye varana dek oldukça zengin bir çeşitliliğin sizleri beklediğini söyleyebiliriz. Şehrin sahil kısmına indiğinizde sizleri karşılayan 25 Nisan Köprüsü, kendinizi İstanbul’da hissedeceğiniz en muazzam yerlerden biridir. Liman kenti olan Lizbon, yemek kültürü açısından da sizlere çeşitli deniz ürünlerini sunacak ve bu sayede bilmediğiniz tatları denemek istemeseniz bile şehirde bilindik bir lezzetle hem karnınızı doyurabilecek hem de şehrin olağan üstü atmosferini yaşayabileceksiniz. Şehirde ulaşım aracı olarak genellikle tramvay ve metro hatları kullanılmakta olup, bu ulaşım araçlarıyla rahatça kendi başınıza şehir turu yapabilirsiniz. Özellikle Lizbon’a gittiğinizde mutlaka tramvaya binmeli ve şehrin caddeleri arasında dolaşırken rengarenk yapıları mutlaka izlemelisiniz. Bunun yanı sıra festivalleriyle de ünlü olan kent, yaz mevsiminde pek çok festivale ev sahipliği yapmakta ve katılımcıların hoş vakit geçirmeleri sağlanmaktadır.


Her ülkede olduğu gibi Portekiz’de de resmi tatil ve kutlamalar bulunmaktadır. Merak edenler için Lizbon Resmi Tatiller aşağıdaki gibidir.

 • Özgürlük Bayramı – 25 Nisan
 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Portekiz Bayramı – 10 Haziran
 • Cumhuriyet Bayramı – 5 Ekim
 • İşçi Bayramı – 1 Mayıs
 • Noel – 25 Aralık
 • Kutsal Cuma ve Copus
 • Başlıca Tatil Sezonu – Temmuz, Ağustos
 • Yeniden Bağımsızlık Bayramı – 1 Aralık
 • Assumption – 15 Ağustos
 • Hristiyanlık Festivali – 1 Kasım

Şehrin resmi tatilleri bu yönde kutlanmakta olup, bu dönemlere denk gelirseniz çeşitli eğlencelere de şahit olabilirsiniz. Eğer Lizbon şehrini daha sistemli ve kısa bir sürede gezmek isterseniz, turizm ofislerinden yardım alabilir ve rehberlik üzerine eğitim gören ve şehrin her karesini adım adım bilen uzman rehberler sayesinde kısıtlı zaman içinde şehrin her yerini görme fırsatına erişebilirsiniz. 
Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

Diğer Portekiz Kalkışlı Uçuşlar

X
Lizbon Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder