Liverpool'a Ne Zaman Gidilmeli

İngiltere’nin kuzeybatısında ve Mersey Nehri’nin doğusunda bulunan Liverpool, kültür, sanat, mimari ve spor anlamında adından söz ettiren bir şehir. Dünyanın sayılı ticari liman kentlerinden biri olan Liverpool, tarihi binaları, parkları ve müzeleriyle gezginlerin ilgisini çekiyor. Peki, bu güzel şehrin hava durumu nasıl, keyifli bir gezi için bu şehre ne zaman gitmeli? Yazımızı okuyup hepfly.com üzerinden gidiş-dönüş uçak bileti tarihinizi seçerek en ucuz Liverpool uçak bileti fırsatıyla yerinizi alın. Sizlere şehrin iklimi, hava sıcaklıkları ve ideal mevsimleri hakkında birkaç tüyo verecek bilgiler hazırladık.

 

Liverpool iklimi

Liverpool, nehir kıyısında yer alması sebebiyle sıcak ve ılıman bir iklime sahiptir.  Kışlar soğuk, yazlar serin ve ılık geçer. Ilıman bir iklimin görülmesinde Atlantik Denizi'ndeki Gulf Stream’in etkisi büyüktür. Şehirde yıl boyu yoğun bir yağış görülür. En kurak dönemde bile yağışa rastlamak mümkündür.  

Kuzeyde bulunduğundan kış aylarında oldukça soğuktur, hatta bu dönemde kar yağışları görülebilir. Yazın ortalama sıcaklık en yüksek sıcaklık 20°C. Bahar aylarında hava genelde nemli ve ılık olurken, Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklıklar 20-25°C arasında seyreder. Yıllık ortalama sıcaklığı 9.4°C olup,  yıllık ortalama yağış miktarı 796 mm’dir.

En kurak ve en sıcak aylar

Şubat ayı 48 mm yağışla en kurak ay olmasının yanı sıra, ortalama 3.5 °C sıcaklıkla en soğuk aydır.

Ortalama 15.5 °C sıcaklıkta olan Temmuz ayı ise yılın en sıcak ayı olarak bilinir.

Yağışın en fazla görüldüğü mevsim ise 85 mm yağışla Kasım ayıdır.

Yılın en kurak ve en yağışlı ayı arasındaki yağış miktarı ise 37 mm’dir.

Yıl boyunca ortalama sıcaklık 12.0 civarında değişiklik gösterir.

 

Ne zaman gidilmeli?

Liverpool ılıman bir iklime sahip olduğundan hava sıcaklıkları dengelidir. Yılın her dönemi ziyarete uygundur. Ancak havaların daha iyi olduğu ilkbahar ve yaz ayları gezi için en ideal bir dönemdir.

Şehirde yıl boyu çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Mayıs ayında düzenlenen Liverpool Komedi Festivali, Haziran ayında gerçekleşen Uluslararası Müzik Festivali ve Kasım ayında yapılan Christmas Fair öne çıkan festivallerden.

Liverpool gezinizi daha eğlenceli ve keyifli hale getirmek için seyahat tarihinizi festivallerin olduğu döneme denk getirebilirsiniz. Özellikle festivallerin bol olduğu Mayıs ve Haziran ayında şehir daha renkli bir hal alıyor.

Kışın soğuk diye tercih etmekten çekinmeyin, yanınıza kalın kıyafetlerinizi alıp Liverpool’u bir de kışın görmenin keyfini yaşayın. Aralık’ın son haftasında gidip 26 Aralık’taki Boxing Day’e denk gelebilir, birkaç gün tatili uzatarak yılbaşını İngiltere’nin bu büyülü şehrinde geçirebilirsiniz. Noel’den bir sonraki gün olan Boxing Day’de tüm mağazalar büyük bir indirime giriyor. 26 Aralık’ta Liverpool’da olup bu alışveriş çılgınlığına siz de katılın.

Liverpool’a giderken yanınızda şemsiye ve yağmurluk almayı da unutmayın. Her an her yerde yağmura yakalanabilirsiniz. Bunun için hazırlıklı olmanızda fayda var.

 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

X
Liverpool Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder