Liverpool'da Görülecek Yerler, Yapılacak Şeyler

Sizde bu sene rotayı Liverpool’a çevirenlerden misiniz? Öyleyse çok renkli ve eğlenceli bir tatil sizi bekliyor. İngiltere’nin en güzel şehirlerinden biri olan Liverpool’un sizi çok güzel ağırlayacağından emin olabilirsiniz. Peki, Liverpool’a gitmeden önce bu meşhur ve efsane şehirde mutlaka görmeniz gereken yerler nereler, neler yapmalısınız? Gezmek için listenizi oluşturduktan sonra hepfly.com üzerinden yerinizi ayırtmayı da unutmayın. En ucuz Liverpool uçak bileti kampanyaları sizleri bekliyor.

 

 

Albert Dock
Buraya aslında Liverpool’un kalbi demek hiçte yanlış olmaz. Bildiğiniz üzere Liverpool çok eski liman kentlerinden birisi. Bu kent çok uzun yıllar yüksek ticaret hacmi ile çalışmış. Ancak zamanla kapitalizm tanımının ve ticaret yollarının değişmesi ile kent bu hacmini yavaş yavaş kaybetmiş. Böylelikle şehirde yer alan limanlarda tüm işlevini kaybetmiş ve atıl duruma geçmiş. Ancak Albert Dock atıl bir limanken restore edilmiş ve zamanla Liverpool’un en büyük ve gözde eğlence alanlarından birisi haline gelmiş, şehrin kalbi adeta burada atar olmuş. Restorasyonun ardından çok güzel bir turizm ve eğlence mekanı haline gelen Albert Dock içerisinde cafeleri, müzeleri, hediyelik eşya dükkanlarını ve barları barındırıyor. Restorasyon esnasında orijinal dokusu korunan alan bugünlerde bir cazibe merkezi haline gelmiş. Size önerimiz Liverpool’u gezmeye Albert Dock’tan başlayın.
 

 

 

Liverpool Cathedral
Liverpool’a şöyle bir baktığınızda kentin yaşanmışlıkları hemen kendini gösteriyor. Sahip olduğu tarih ve mimari yapı gerçekten görülmeye değer. Şehre gölgesi düşmüş, kentten şöyle bir baktığınızda gözünüze çarpan en güzel yapılardan birisi şüphesiz ki Liverpool Katedrali.  Liverpool Cathedral yani büyük kilise dünyanın en büyük 3. Katedrali. Oldukça büyük olan bu katedrali tamamen anlamak ve tanımak için beklide bir günününüz ayırmanız gerekebilir. Uzun bir yürüyüşün ardından ulaşabileceğiniz Katedral önceleri rampalardan dolayı sizi yorsa da sonunda karşılaşacağınız mükemmel ötesi mimari size her şeyi unutturacaktır. Öğleden sonraları yapılan ayinler herkese açık. Dilerseniz ayinlere katılabilirsiniz. Katedralde bulunan kule size aman allahım dedirtebilir. Perşembe akşamları kule ziyarete açık. Eğer fotoğraf severlerdenseniz kuleden yakalayacağınız eşsiz pozlar size farklı bir keyif yaşatacaktır. Kuleden izlenen gün batımı adeta bir etkinlik haline gelmiş. Çanlar eşliğinde güneşin Mersey nehrinde yıkanışı bu şehre gelip görmeden gitmemeniz gereken bir manzara.
 

 

 

Mendips – John Lennon Home
Dünya efsanelerinden birisi olan Beatles Grubunun Liverpool’da doğduğunu biliyor muydunuz? Tarihin ve sporun yanında müzik konusunda da efsane isimler yetiştiren bu şehirde Beatles grup üyesi John Lennon’un doğup büyüdü ev tüm dünyadan gelen ziyaretçilere açık. Beatles fanlarının uğrak yeri olan bu mekana girdiğinizde etkilenmemeniz işten bile değil. Yaklaşık bir saatinizi ayırmanız ve rehberlerin eşliğinde çocukluk ve gençlik hikâyelerini dinlemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. İlginç yaşam hikâyesi, John Lennon’a ait yatak odası ve sizi etkileyecek birçok detay. Hepsi sizi bekliyor.
 

 

Pier Head

Burası Liverpool’un 2004 yılında UNESCO Dünya Mimari listesine girmiş bir yer. Mimarisini gördüğünüzde buna sizde hak vereceksiniz. Özellikle yaz aylarında burada karşılaşacağınız kalabalık sizi hayrete düşürebilir. Pier Head iskelesi, içerisinde yer alan müzeler, restoranlar, mağazalar, gezi turları derken Liverpool’da tüm zamanınızı dahi burada geçirebilirsiniz. Her alanda bir şeyler bulabileceğiniz ve meraklısını tatmin edici boyutta olan detaylar gerçekten görülmeye ve yaşamaya değer. İskeleden kalkan ve sizi Mersey nehri boyunca mükemmel bir gezintiye çıkaran turlardan birine katıldığınızda sadece bu alanın güzelliğini görmekle kalmıyor, nehir boyunca sizi selamlayan Liverpool şehrine bir daha hayran kalıyorsunuz. Alanda yer alan Beatles heykeli ise burada hayatın dolu dolu olduğunu, yaşanası bir şehir olan Liverpool’un her alanda dört dörtlük bir yer olduğunu size bir kez daha hatırlatıyor.  
 

 

 

Royal Liver
Mersey nehrinin kıyısında yükselen bir mimari Royal Liver Building. Liverpool tarihinin ve mimarisinin beklide en güzel göstergelerinden sadece biri. İhtişamı ve tarihi dokusu ile mutlaka görülmesi gereken bir yer. Bir tarafından muhteşem Liverpool manzarasını izlerken diğer taraftan eşsiz güzellikteki Mersey nehri sizi bambaşka alemlere götürecektir. Bu güzel şehre birde buradan bakmalısınız.  Özellikle fotoğrafçıların ilgi odağıdır.
 

 

 

Casbah Coffee Club
Liverpool’a geldiğinizde mutlaka yapmanız gereken şeylerden biri Casbah Club’a gelip bir şeyler yudumlamak ve efsanevi müziklere şahit olmak. Neden Casbah diyebilirsiniz, beklide binlerce pub ve club varken tercih edilme nedeni nedir? Elbette efsanevi Beatles. Casbah Coffee ilk açılış gecesinden grubun üyeleri McCartney ve Lennon sahne almışladır. Bu genç ancak gelecek vaat eden müzisyenlere sahne veren mekân bugün hala onların izleri ile doludur.
 

 

 

Sefton Park
Özellikle yaz aylarında Liverpool’a geldiyseniz bir gününüzü mutlaka Sefton Park’a ayırmalısınız. Bu büyük parkta aklınıza dahi gelmeyen birçok etkinlikle karşılaşmanız ve doğa ile iç içe mükemmel bir gün geçirmeniz hayli kolay. Ortasında kocaman ve kolları tüm parkı saran öyle güzel bir göl var ki, dilerseniz yeşilliklerde ve banklarda oturarak suyun eşsiz güzelliğine kendinizi bırakabilirsiniz, dilerseniz göl kenarında keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Etrafınız köpeklerini gezdiren veya kitabını alarak kafa dağıtmaya gelmiş olan sıcakkanlı insanlar görürseniz bilin ki bunlar Liverpool halkıdır. Etrafına hayret ve hayranlıkla bakan turistleri de yabana atmayın, çünkü tüm dünya insanlarına burada rastlamanız mümkün. Eğer Sefton Park’ı hafta sonu ziyaret ettiyseniz festivallerle karşılaşmanız olası bir durum. Liverpool kültürüne dokunabilmek için bu festivallere katılın ve tadını çıkarın.
 

 

Anfield Stadium
Spor ve futbol denildiğinde Liverpool takımlarını bilmeyen yoktur. Aslında bu stadı görmeniz için futbol tutkunu olmanıza da gerek yok. Ancak çocukluğundan beri Liverpool efsanevileri ile büyüyen insanlar için burası görülmeye değer bir alan. Geleneksellik ile modernlik arasında bir duruşa sahip olan Anfield Liverpool ziyaretlerinden bir otobüsle kolaylıkla ulaşılabilecek mesafede. Buraya gelip muhteşem resimler çekinmek yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden biri olacaktır.


 


Woolton Picture House

Liverpool’da yeni bir efsane ile karşılaşmaya hazırsanız işte size Woolton. Burası Liverpool’a ait yerel bir sinema. Yemekten sonra farklı bir aktivite istiyorsanız buraya gelin. Rahat, büyük ve eski moda koltuklarında geçmişe bir yolculuk yapın. Yolculuğunuz esnasında dilerseniz soğuk bir bira ve hafif atıştırmalıklar tercih edebilirsiniz. Birbirinden lezzetli tatlılar ve dondurmalar da cabası.  Woolton hazinesinden nostaljik bir film seçin. Bu sinema öyle değerli bir hazineye sahip ki hangi filmi seçerseniz seçin, emin olun pişman olmayacaksınız. Mekan bir aileye ait. Bunun sıcaklığını ise hem mekanda, hem de çalışan sımsıcak personelde rahatlıkla görüyorsunuz.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

X
Liverpool Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder