Liverpool Şehir Rehberi

İngiltere’nin Mersey Nehri’nin doğusunda bulunan Liverpool, tarih, kültür, sanat ve futbolun iç içe olduğu son derece renkli bir şehir. Görkemli tarihi yapıları, müzeleri, tünelleri ve hareketli yaşantısıyla görülmeye değer bir yer. Siz de tatil planınızda Liverpool varsa hemen hepfly.com akıllı arama sisteminden en uygun Liverpool uçak bileti fırsatlarını kontrol edin.

2008 yılında Avrupa Kültür Başkenti ünvanını alan şehir, müzeleri, sanat galerileri ve çeşitli gösteri merkezleriyle de büyük ilgi görmekte. Dünyaca ünlü futbol takımıyla bilinen bölge, futbolun yanı sıra müzik ve edebiyat anlamında da önemli oluşumlara ev sahipliği yapmış. Liverpool için Pop ve Rock müziğin beşiği denilebilir. Hatta dünya çapında ünlü The Beatles müzik grubunun çıkış noktası burasıdır. Beatles hayranıysanız, The Beatles Story’de grubun hikayesini öğrenebilir, Paul’un çocukluk evini gezebilirsiniz.

Nerede Yer Alır?
Liverpool, İngiltere’nin Mersey Nehri’nin doğusunda yer almaktadır. Şehrin nüfusu 1.366.000’in üzerindedir. İngiltere’nin kuzey batısında konumlanan Merseyside Metropolitian Kontluğu’nun başkenti olan şehir, bu kontluğun yönetimi altındadır. 

Para Birimi
Liverpool’un para birimi İngiliz Sterlini’dir.

Resmi Dili
Liverpool’da resmi dil ingilizcedir.

Vize İşlemleri
Liverpool’a gitmek için diplomatik pasaport sahipleri haricinde herkesin vize alması gereklidir. Diplomatik pasaportu bulunan kişiler 6 ay içinde 3 ayı aşmayacak şekilde vizesiz seyahat edebilirler. Bordo ve yeşil pasaportu olanlar ise İngiltere vizesine başvurmalılar. 

İklim
İrlanda Denizi’ne kıyısı bulunan şehirde ılıman bir iklim hakimdir. Konumu gereğiyle Gulf Stream sıcak su akıntısından etkilenmesi de hava durumunda belirleyici bir rol oynar. Yaz ve kış döneminde hava durumu dengelidir. Havalar ne çok sıcak olur, ne de aşırı soğuk. Bu nedenle yılın her dönemi rahatlıkla ziyaret edilebilir. Ancak en uygun dönem ilkbahar-yaz ayları olacaktır.

Ulaşım
Liverpool’a uçakla ulaşım 3 saat 22 dakika sürmektedir. İstanbul’dan Liverpool’a direk uçuş yoktur. Şehre Manchester üzerinden aktarmalı olarak gidebilirsiniz. THY, KLM ve Air France havayolları aktarmalı uçuş için tercih edebileceğiniz seçeneklerden. Manchester Havalimanı’ndan Liverpool’a ulaşmak için ise saatte bir hareket eden Northen Rail trenleri kullanılabilir. Bu trenlerle 1 saatte şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şehir içi Ulaşım
Şehrin toplu taşıma araçları son derece gelişmiş olduğundan şehir içi ulaşımda zorluk yaşamazsınız. Metro bulunmayan şehirde otobüs, tren ve feribotlarla dilediğiniz pek çok noktaya kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler
1207'de bir belde olarak kurulan şehir, 1880 kraliyet beratı ile şehir olma özelliğini kazanmış. Bu etkileyici şehirde gezip görülecek pek çok yer var. Şehrin bugüne kadar özenle korunmuş en eski binalarından Liverpool Belediye Binası, geçmişte iş amaçlı kullanılan 19.yüzyıldan kalma Williamson Tünelleri, duvar resimleri ve fresklerle süslü, neoklasik tarzda tasarlanmış bir yapı olan St. George Salonu gezi listenizin başında yer almalı. Zamanında mahkeme salonu olarak kullanılan ve şimdilerde çeşitli etkinliklerin düzenlendiği St. George’s Hall ile bu yapının arkasında kalan anıt ve heykellerle dolu St. john Parkı görülmeye değer yerlerden. Sanata meraklıysanız, tarihi bir bina olan Bluecoat’da çeşitli sergilere katılıp değerli sanat eserlerini inceleyebilir,  Liverpool Dünya Müzesi’nde eski dönemlere ait birçok önemli eseri görebilirsiniz. Şehrin simgelerinden biri olan Royal Liver Binası’nı da es geçmemek gerek. 1911 yılında yapılan bina ihtişamlı tasarımıyla göz dolduruyor. Liverpool Katedrali’ni de mutlaka gezi listenize dahil edin. Futbol tutkunuysanız şehre gitmişken Anfield Stadium’a uğramamazlık etmeyin. Dünyaca ünlü futbol takımları Liverpool FC’nin önemli maçlara imza attığı bu stadı görmeden dönmek olmaz. 

Yeme - İçme
Şehrin yemek kültürü İngiliz mutfağından izler taşır. Şehrin birçok köşesinde İngiliz mutfağının yanı sıra dünya mutfağından lezzetler tadabileceğiniz bistro ve restoranlar bulunur.  Formby, kuşkonmaz, kuzu, Wirral, karides en ünlü lezzetlerindendir. İngilizler yemeklerinde bolca sebze kullanır. Kırmızı lahana, pancar, patates gibi sebzeler sofraların olmazsa olmazıdır. Etle birlikte güveçte pişirilen sebzelerin mutlaka tadına bakın. İngilizlerin başlattığı beş çayı geleneği burada layıkıyla gerçekleşir. Hemen her kafe ve restoranda beş çayı ritüeli vardır.

Alışveriş
Liverpool, şehir merkezinde alışveriş merkezleri, butikleri, sokak pazarları, otantik alışveriş duraklarıyla alışveriş severler için ideal bir adres. 160’ın üzerinde mağazanın bulunduğu Liverpool One’da vitrinlere göz atıp keyifli bir alışveriş turuna çıkabilir, Cavern Quarter’da ünlü tasarımcıların butiklerini gezebilirsiniz. Şehrin popüler açık hava pazarı Beauty Bazaar’a uğramayı da unutmayın. 

Şehirle İlgili Genel Bilgiler
Ülke:
İngiltere
Nüfus: 1.390.000
Resmi Dil: İngilizce
Para Birimi: Sterlin
İklim: Ilıman
Saat farkı: 2 saat geri
Telefon Kodu: 0151
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün

 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

X
Liverpool Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder