Leipzig'e Ne Zaman Gidilmeli

Almanya'nın güzelliklerle dolu şehri Leipzig, aslında Almanya'nın genelinden çok farklı bir iklim özelliği göstermiyor. Yalnız elbette sahildeki şehirlere göre büyük bir farklılığı var. Leipzig, sahil kenarında olmayan bir şehir olduğu için yağışlar ve yağışların etkileri daha uzun süre hissediliyor. Leipzig hava durumu genellikle şehrin iklimi olan kıtasal karasal iklime göre şekilleniyor. Şehirde her daim yağış olma olasılığı bulunuyor. Ancak bu durum elbette ki özellikle yaz aylarında şehri gezmenize engel değil. Şehirde yıllık ortalama sıcaklık 9,5 derece civarında seyrediyor. Şehre gidilecek en güzel dönemin ise yaz ayları olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Haziran ve Temmuz ayları bu şehri gezmek için ideal dönemler.

 

1. Kış

 

Leipzig kış aylarının oldukça soğuk geçtiği bir şehir. Bunun yanı sıra şehirde gerçekleşen kar yağışları oldukça uzun süre yerden kalkmaz. Bu süreç birkaç hafta olabildiği gibi bazı dönemlerde birkaç ayı dahi bulur. Şehrin en soğuk geçen ayları genellikle Şubat ve Mart aylarıdır. Şehirde kış aylarında hava sıcaklığı ağırlıklı olarak 0 ve 0 derecenin altında seyreder. Kış aylarının ortalama hava sıcaklığı -0,6 derece ile -0,9 derece arasında değişir. Kış aylarında şehir oldukça soğuk olduğundan dolayı turistik anlamda gezmek için pek uygun olmaz diyebiliriz.

 

2. İlkbahar – Yaz

 

Şehrin en güzel zamanı kesinlikle yaz ve ilkbahar ayları. Zaten şehre en çok turist de bu dönemlerde geliyor. Ancak tabii Leipzig yaz aylarında da yağış olmayacağı anlamına gelmiyor. Bu şehre gittiğinizde her an yağmur yağma ihtimali olabiliyor fakat bu gezinizi çok etkileyecek seviyelerde değil. Yine de yanınızda şemsiye bulundurmanızda fayda var. Yaz ve ilkbahar aylarında ortalama hava sıcaklığı 18.3 ile 19.8 derece arasında değişebiliyor.

 

3. Sonbahar

 

Leipzig sonbahar ayları, geçiş ayları. Bu dönemde hem yazdan kalma sıcak havalar hem de kışa başlangıç amacıyla soğuk havalar bir arada görülebilir. Şehirdeki yağış oranı diğer aylara göre çok fazla farklılık göstermez. Ortalama hava sıcaklığının da yaklaşık 10 derece civarında olduğunu söyleyebiliriz.

 

4- Geçtiğimiz Yıl

 

Aslında geçtiğimiz yıl Leipzig diğer yıllara oranla farklı bir hava durumu ile karşılaşmadı. Geçtiğimiz yıl şehirde kış aylarında ortalama sıcaklık 0 ile -1 derece arasında görüldü. Yaz aylarında ise şehrin ortalama sıcaklığı yine 20 derece dolaylarında seyretti.

 

5. Leipzig Festivalleri

Leipzig'e hava durumundan bağımsız olarak gidilebilecek en güzel dönemler de Leipzig festivalleri düzenlenen dönemler. Şehir sanat festivalleri açısından çok gelişmiş bir şehir. Bu nedenle de pek çok farklı ve eğlenceli organizasyon yapılıyor. Bunda şehrin öğrenci nüfusunun da payı büyük. Şehirde düzenli olarak gerçekleştirilen festivaller arasında; Leipzig Bachfest, Richard Wagner Festival, Mendelssohn Festival, Schumann Festival Week, A CAPPELLA Festival, Leipzig Festival Autumn ve Highfield Festival yer alıyor.

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Leipzig Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder