Leipzig'de Nereleri Gezmek Lazım

Roma Germen İmparatorluğu kadar eski çağlara dayanan tarihinden beri Almanya'nın mühim ticaret kentlerindendir Leipzig. Şehri bu kadar önemli yapan detaylar arasında da oldukça eski üniversiteleri, kültürün ve sanatın her daim canlı kaldığı meydanları, eşsiz tarihi yapıları ve pek çok farklı eserin sergilendiği müzeleri de yer alıyor. Bu nedenle şehri ziyarete gelen çok fazla turist olduğunu söyleyebiliriz. Yani Leipzig'de gezilecek yerler bir hayli fazla. Şehrin ismi ıhlamur ağaçlarından geliyor ve bu yönüyle de çokça biliniyor. Leipzig'in nüfusu aslında 500.000 civarında ancak bu rakam sadece merkezi kapsıyor. Metropol nüfusuna bakıldığında ise bu sayı 3,5 milyonu bile geçiyor. Yani şehrin gerçekten büyük bir şehir olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte Leipzig’de gezilecek yerler haritası da bize çok çeşitli yerler sunuyor. Leipzig aynı zamanda matbaa ve kitabevi sayısının fazlalığı ile de biliniyor. Bu şehre gittiğinizde nüfusun gerçekten de çok eğitimli olduğunu hissedeceksiniz. Leipzig, sanatın, müziğin ve tarihin hayatın her anında birlikte var olduğu bir şehir. Bu nedenle Leipzig gezilecek görülecek yerler her yaştan ve her zevkten insanı kesinlikle büyülüyor. Hatta Leipzig görülecek yerler o kadar fazla ve o kadar etkileyici ki bazılarına göre şehir, Almanya'nın en güzel şehri olarak görülüyor. Evet, Berlin'i bile bu konuda geçtiği söyleniyor. Tabii, son karar, şehri gezdikten sonra sizin olacak. Ancak şehri gezmeye başlamadan önce şehirdeki pek çok noktada satılan Leipzig şehir rehberi kitapçığından bir tane edinmenizi tavsiye ederiz. Bu kitapçıklar bazen kalın oldukları ve yer kapladıkları için insanlar tarafından kullanmaktan imtina ediliyor ancak, aslında bu şehri gezerken size oldukça fazla yardımcı olacak bir rehberdir. Bu sayede birbirinden güzel yerlerden herhangi bir yeri istemeyerek atlama şansınız olmaz. Ayrıca Leipzig çevresinde gezilecek yerler de bulunuyor.

 

Leipzig Markt

 

Leipzig Markt, Eski Pazar olarak bilinen oldukça önemli bir meydan diyebiliriz. Meydanın içerisinde Altes Rathaus adındaki Rönesans mimarisinin izlerinin görüldüğü belediye binası da bulunuyor. Leipzig Market, Leipzig gezilecek yerler haritası tarafından size gösterilecek ilk yer olacak. Çünkü burası şehir halkının dışında turistlerin de en çok uğradıkları meydan. Günün her saati çok canlı ve çok hareketli.

 

Leipzig Universitätsturm Panorama Tower

 

Augustus Meydanı'na çok yakın bir konumda bulunan bu bina şehirdeki en yüksek bina. Hatta şehirdeki hemen hemen her noktadan bu binayı görmeniz mümkün. Yüksekliği 142 metre. Hatta ismi de, dev, dik yamaç, bilgelik timsali ve sivri diş olarak anılıyor. Bu binada yapılacak en güzel şey, 31. kata çıkıp muhteşem şehir manzarasını seyretmek. Hatta eğer fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, şehrin en iyi fotoğraflarını burada çekebilirsiniz. İçerisinde kafe ve restoran da bulunuyor. Tam adresi; Augustusplatz 9, 04109 Leipzig. İletişim için telefon numarası; +49 341 7100590. Cuma ve Cumartesi günleri 11.30'dan gece yarısına kadar, diğer günlerde ise 11.30'dan 23.00'e kadar ziyaret edilebilir. Ancak Pazar günleri 9.00'da açılıyor.

 

Uluslar Muharebesi Anıtı

 

Leipzig'in kuruluşu ve tarihi açısından büyük bir öneme sahip olan Uluslar Muhaberebesi Anıtı, Avrupa'nın en büyük anıtı. Yüksekliği 150 metre. 1913 yılında, 1813 savaşları sırasında hayatını kaybedenler anısına yapılmış olan bu anıt, Leipzig gezilecek yerler listesi içerisinde önemli bir yere sahip. Anıtın orjinal adı ise; Völkerschlachtdenkmal. Tam adresi; Str. des 18. Oktober 100, 04299 Leipzig. Anıt, haftanın her günü 10.00'dan 18.00'e kadar ziyaret edilebilir.

 

St. Nicholas Kilisesi

 

St. Nicholas Kilisesi, şehirde ve ülkede komünist rejimin bastırıldığı sıralarda halkın örgütlenmek için buluştuğu yerlerdenmiş. Hatta hükümetin çökmesinden önceye kadar Pazartesi günleri halk burada şarkılar söylüyormuş. Bugün hala her Pazartesi günü barış vaazları verilmeye devam ediliyor. Kilisenin tam adresi; Nikolaikirchhof 3, 04109 Leipzig. İletişim için telefon numarası; +49 341 124538. Kilise haftanın her günü 10.00'dan 18.00'e kadar ziyaret edilebilir.

 

St. Thomas Kilisesi / Thomaskirche

 

Bilindiği üzere ünlü sanatçı ve bestekar Johann Sebastian Bach da Leipzig'de doğdu. Şehirde Bach'ın adını taşıyan veya onu yaşatan pek çok yapı görebilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de Thomas Kilisesi. Bach bu kilisede 1723 ile 1750 yılları arasında çalışmış. Kilise Gotik mimariye ait oldukça önemli bir yapı. Hatta büyük reformcu olan Martin Luther King de 1539 yılında burada vaaz vermiş. Tam adresi; Thomaskirchhof 18, 04109 Leipzig. İletişim için telefon numarası; +49 341 222240. Kilise her gün 09.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

 

Zum Arabischen Coffe Baum

 

Dünya'nın en eski kahve evini görmek için Leipzig'e gitmeniz yeterli. Bu kahve evinin adı Zum Arabischen Coffe Baum. Aynı zamanda buraya Kahve Ağacı da deniyor. Burası sadece bir kafe değil, aynı zamanda önemli de bir müze. Eğer kahveye ilgi duyuyorsanız kesinlikle çok hoşunuza gidecektir. Çünkü içerisinde Avrupa kahve kültürüne dair önemli bilgiler, tablolar, Arap kahve gemileri ile kafe oyunları yer alıyor. Üstelik bu önemli kahve evinin müşterileri arasında zamanında Gothold Lessing, Schumann, Goethe ve Liszt de bulunmuş. Tam adresi; Kleine Fleischergasse 4, 04109 Leipzig. İletişim için telefon numarası; +49 341 9610061. Burası haftanın her günü saat 11.00'den gece yarısına kadar açık.

 

Bach House

 

Bach'ın şehir için çok önemli bir kişi olduğunu söylemiştik. Bach'ın eski zamanlarda kullandığı evi olan Bosehaus da bugün bir müze olarak kullanılıyor. Müzede interaktif sergiler de yer alıyor. Bu sergilerde Bach'ın çalışma yöntemini, yaşamını ve eserlerini detaylı olarak gözlemleyebilirsiniz. Aynı zamanda müze içerisinde sanatçının orijinal el yazmaları da sergileniyor. Kilise Bach'ın bir zamanlar çalıştığı Thomaskirche'nin hemen karşısında. İletişim için telefon numarası; +49 341 9137202. Müze Pazartesi günleri kapalı. Bunun dışında her gün 10.00'dan 18.00'e kadar ziyaret edilebilir. Giriş ücreti ise 8 Euro.

 

Gewandhaus Leipzig / Yeni Orkestra Binası

 

Leipzig'de bulunan Neues Gewandhaus yani Yeni Opera Binası da özellikle sanatseverler için önemli bir nokta. Binanın mimarisi yapısı da oldukça ilgi çekici. Binanın akustiğinin ünü ise tüm dünyaya yayılmış durumda. Hatta burada çalınan tek bir nokta dahi 2 saniye boyunca yankılanmaya devam ediyor. Tam adresi; Augustusplatz 8, 04109 Leipzi. İletişim için telefon numarası; +49 341 1270280.

 

Grassi Museum

 

Özellikle müze ziyareti için en önemli noktalardan bir tanesi kesinlikle Grassi Museum. Museum für Musikinstrumente, Museum für Völkerkunde ve Museum für Angewandte Kunst olmak üzere 3 adet müze bulunuyor. Hepsi de birbirinden önemli. Birinde şehrin el sanatlarından porselen ve kilime dair neredeyse 2.000 yıllık arşive, diğerinde Güneydoğu Asya'nın antik eserlerine, bir diğerinde ise dünya üzerindeki eski yeni hemen tüm müzik enstrümanını inceleyebilirsiniz. Tam adresi; Johannispl. 5, 04103 Leipzig. Telefon numarası; 49 341 9731900. Burayı Pazartesi günleri hariç her gün 10.00 - 18.00 arası ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti ise 8 Euro. İçinde değerli müzelerin olduğu Grassi Museum da kesinlikle Almanya Leipzig gezilecek yerler arasında bulunuyor.

 

Museum der bildenden Künste

 

Eğer sanat galerisi gezmeyi seviyorsanız size önerebileceğimiz yerlerden bir tanesi de Museum der bildenden Künste. Bu Güzel Sanatlar Müzesi, Leipzig gezilecek yerler arasında önemli bir yerde. Müze, Sachsenplatz Meydanı'nda bulunuyor. Bina yeşil renkli cam bir kip. Burada Leipzig'e dair sanat geçmişini ve minimalizm örneklerini inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda içerisinde 2.700'den çok heykel ve tablo var. Tam adresi; Katharinenstraße 10, 04109 Leipzig. Telefon numarası; +49 341 216990. Müze; Pazartesi günleri kapalı. Çarşamba günleri 12.00 - 20.00 arası, diğer günlerde 10.00 - 18.00 ziyaret edilebilir. Bilet fiyatları içeriğe göre 5 Euro ile 10 Euro arasında değişiyor.

 

Colditz

 

Leipzig’e yakın gezilecek yerler içinde belki de tarihi bakımdan en önemlisi Colditz Kasabası. Colditz Kasabası, savaş döneminde Almanlar tarafından büyük bir kaleye dönüştürülmüş ve içerisine de kaçmalarının imkansız olması için en tehlikeli buldukları suçlular konulmuş. Yani o dönemde kasaba bir hapishane olarak kullanılmış. Bugün ise yaşlı bakımı amacıyla kullanıyor fakat savaş döneminden kalan bazı yerleri görmek amacıyla ziyarete açık. Colditz Kasabası'ndaki kalenin tam adresi; Schloßgasse 1, 04680 Colditz. Telefon numarası; +49 34381 43777. Her gün 10.00'dan 17.00'ye kadar ziyaret edilebilir. Bilet fiyatı 4 Euro ile 9 Euro arasında, bölümlere göre değişiyor.

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Leipzig Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder