Leipzig Şehir Rehberi

Leipzig, Saksonya'ya bağlı Almanya'nın en güzel şehirlerinden bir tanesi. Şehir kültürel anlamda, sanatsal anlamda ve ticari anlamda oldukça gelişmiş aynı zamanda. Üstelik şehirde sık sık fuarların düzenlenmesi burayı çok daha değerli kılıyor. Aynı zamanda şehirde pek çok önemli üniversite de bulunuyor. Fazla bilinmese de Leipzig'in tarihsel önemi de çok büyük. Şehrin 1980'li yıllarda komünist rejimin Avrupa'nın orta ve doğu tarafında yıkılmasında oynadığı rol çok büyük. Hatta şehirdeki bir kilisede yapılan barış ayininin sürecin başlamasına sebep olduğu söyleniyor. Bu nedenle Leipzig tarihi de en az kültürel güzellikleri kadar şehir için önemlidir diyebiliriz. Şehrin ismi de aslında Lipsk sözlüğünden geliyor ve bu sözcüğün anlamı da ıhlamur ağaçlarının bulunduğu yer. Yani şehir bu özelliği ile de biliniyor.

 

1. Konuşulan Dil ve Nüfus

 

Daha ziyade öğrencilerin ağırlıklı olarak yaşadığı bir şehir olan Leipzig'in nüfusu 500.000 civarında ancak çevresindeki nüfusu da saydığımızda bu rakam 800.000'lere çıkabiliyor. Bu nedenle şehir Saksonya eyaletindeki en büyük iki şehirden bir tanesi diyebiliriz. Bir diğeri de Dresden. Leipzig nerede konusunda da Kuzey Alman Ovası'nın güney tarafında yer aldığını söyleyebiliriz. Şehir; Weisse Elster, Pleisse ve Parthe adlı nehirlerin kesişiminde yer alıyor. Aynı zamanda Halle şehriyle komşu. Şehrin resmi dili Almanca. Şehrin yerel nüfusunun dışında büyük bir öğrenci nüfusu olduğunu da söyleyebiliriz. Şehrin genel yapısını ve günlük yaşayış biçimini bu öğrenci nüfus oldukça etkiliyor.

 

2. Para Birimi

 

Leipzig, Saksonya eyaletine bağlı bir Almanya şehri. Almanya Avrupa Birliği üyesi olduğu ve Avrupa Birliği ülkelerinin çoğunluğunca belirlenen para birimini kullandığı için Leipzig şehrinin de para birimi Euro. Dolayısıyla şehirde tüm alışverişlerinizi ve ödeme işlemlerinizi Euro ile yapmanız gerekiyor. Bunun için şehre gitmeden önce döviz bürolarından Euro alabileceğiniz gibi, şehre gittiğinizde de çeşitli döviz noktalarından paranızı Euro ile değiştirebilirsiniz. Ancak kur farkı her yerde farklı gösterdiği için birden fazla yerden fiyat aldıktan sonra işlem yaptırmanızda fayda var.

 

3. Hava Durumu

 

Leipzig’de hava durumu kıtasal karasal iklimin etkisindedir. Yaz aylarında sıcaklık bazı dönemlerde 30 dereceyi geçer. Fakat kış aylarında da pek çok kez 0 derecenin altına düşer. Şehir sahilden uzak bir yerde olduğu için bazı dönemlerde yağan kar uzun süre ve hatta aylarca yerden kalkmayabilir. Leipzig'de yapılan gözlemlerde en sıcak günün 1992 yılında gerçekleştiği ve hava sıcaklığının 38,8 derece olduğu saptanmış. Bununla birlikte en soğuk günün de 1987 yılında yaşandığı ve -24,1 derece olduğu gözlenmiş. Şehir tipik Almanya iklimine benzerdir ve her ay yoğun yağış ile karşılaşmak mümkündür. Bu nedenle hangi ayda giderseniz gidin yanınızda şemsiye bulunmasına fayda olur.

 

4. Yönetim Biçimi

 

Leipzig şehir Almanya'nın Saksonya eyaletine bağlı bağımsız bir şehir olarak geçer. Bu duruma Kreisfreie Städte adı verilir. Şehrin belediye başkanı Almanya Sosyal Demokrat Partisi'nden Burkhard Jung'dur. Şehir, yerel idare amacıyla 1992 yılından itibaren 10 şehir bölgesine ayrılmış. Bunlarda da 63 semt bulunuyor. Bu semtlerin içerisinde Leipzig ile birleştirilmiş olan uzak köyler de yer alıyor.

 

5. Ulaşım

 

Leipzig Dresden'e 114 kilometre, Berlin'e 190 kilometre ve Münih'e 413 kilometre uzaklıkta. Leipzig havalimanı bir diğer adıyla Leipzig/Halle Havalimanı, şehrin 18 kilometre doğu tarafında bulunuyor. Leipzig airport Doğu Almanya'daki en yoğun ikinci havalimanı. Havalimanından şehre 30 dakikada 1 çalışan trenler ile 15 dakikada gitmek mümkün. Bunun yanı sıra şehir merkezine ulaşım için kullanılan taksilerle yolculuk 20 dakika sürüyor. Leipzig uçak bileti için Türk Hava Yolları'nı tercih edebilirsiniz. Çünkü Türk Hava Yolları İstanbul'dan şehre her gün sefer düzenliyor.

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Leipzig Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder