Leeds'e Ne Zaman Gidilmeli

İngiltere'nin Londra'dan sonraki en popüler ve en önemli şehri olan Leeds, tahmin edileceği üzere İngiltere'nin genelindeki gibi bir hava durumuna sahip. Ancak özellikle Londra'ya göre kuzey bir konumda bulunduğu için biraz daha soğuk olduğu da söylenebilir. Leeds hava durumu ağırlıklı olarak yağış gösterir. Bu nedenle yılın her mevsimi ve her ayı yağış olma ihtimali vardır. Ancak özellikle yaz aylarında yağışlar, hava sıcaklığına herhangi bir şekilde etki etmezler. Leeds iklimi Gulf Stream sıcak okyanusal su akıntısına bağlı olarak ılımandır. Hava olarak şehrin en keyifli dönemi Mayıs ve Ağustos ayları olarak gösterilebilir. Zaten şehir de en çok bu iki ayda turist çeker. Bu nedenle Leeds'e gidilecek en güzel dönem kesinlikle Mayıs ve Ağustos aylarıdır.

 

1. Kış

 

Leeds'de kış aylarında oldukça fazla yağış görülür. Yıl boyunca ortalama en düşük sıcaklık değeri 6 derecedir. Kış mevsiminde özellikle Ocak ve Şubat aylarında sıcaklık ortalamanın altına düşer ve bazen de yoğun olarak kar yağışı görülür.

 

2. İlkbahar – Yaz

 

Yaz mevsimi şehrin en ziyaret edilebilir zamanıdır. Leeds’de ilkbahar ve Leeds’de yaz şehrin en güzel dönemi olduğu için, en çok turisti de bu zamanlarda alır. Bu dönemlerde ortalama sıcaklık 19 derece olarak görülür. Ancak özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında bu sıcaklık değerleri 20 derece ile 25 dereceye kadar çıkabilir. İlkbaharın ise genel anlamda ılık ve nemli geçtiğini söyleyebiliriz.

 

3. Sonbahar

 

Leeds’de sonbahar da kış ayları gibi oldukça yağışlı geçer. Bu dönemde Leeds'de ortalama hava sıcaklığı yaklaşık 11 derece civarında görülür. Yağmura yakalanma riski sonbahar aylarında da mevcut olduğu için bu dönem turistler tarafından fazla tercih edilmez.

 

4- Geçtiğimiz Yıl

 

Geçtiğimiz yıl Leeds önceki senelere ve şehrin genel hava durumu ortalamalarına uygun bir yıl yaşadı. Yani yine yaz ve ilkbahar aylarında hava sıcak, kış aylarında ve sonbaharda ise soğuk, serin ve bol yağışlı idi. Özelikle 2015 yılında yaz ayları ortalama sıcaklığı yaklaşık 20 derece civarında görüldü. Kış ayları ortalama sıcaklığı ise yaklaşık 7 derece civarında görüldü.

 

5. Leeds Festivalleri

 

Leeds festivalleri şehirde sık sık düzenlenen organizasyonlardır. Ancak bu festivallerin tarihleri de özellikle hava durumuna uyacak şekilde ayarlanır çünkü yağış olan ve yağış olma ihtimali olan dönemlerde açık havada festival gerçekleştirme ihtimali azalır. Şehirde düzenli olarak gerçekleştirilen festivaller arasında; Leeds Festival, Leeds International Film Festival, Let's Rock Leeds!, The RETRO Festival, Leeds Young Film Festival, Leeds' Comic Art Festival ve Ludus Festival Leeds vardır.

 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

X
Leeds Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder