Leeds'de Nereleri Gezmek Lazım?

İngiltere'nin ünlü şehirlerinden biri olan Leeds, Yorkshire Bölgesi'nde yer alıyor. Şehrin Aire Nehri üzerine kurulmuş olması bu şehri çekici kılan özelliklerden bir tanesi. Aynı zamanda Leeds, İngiltere'deki Londra'dan sonra en önemli şehir konumunda. Bu şehri önemli yapan detaylar arasında tekstilin şehirde çok ciddi bir rol oynaması, finans merkezi niteliği taşıması, hareketli ve çok canlı bir gece hayatına sahip olması, ünlü pek çok restoranının bulunması ve öğrenciler bakımından çok dolu bir şehir olması yer alıyor. Tüm bu öğeler şehrin oldukça fazla turist çekmesine neden oluyor. Bunun yanı sıra Leeds’de gezilecek yerler de oldukça fazla, bu yüzden Leeds uçak biletinizi alırken bunu göz önünde bulundurmalısınız. Şehir doğal güzellikler bakımından çok değerli. Aynı zamanda içerisinde pek çok önemli tarihi yapı da bulunuyor. Leeds gezilecek yerler arasında özellikle bu tarihi ve doğal güzellikleri geniş bir yer kaplıyor.

Leeds gezilecek yerler haritası içerisinde bulunan yerleri gezerken şehrin toplu taşıma ağı ulaşım bakımından işinizi çok kolaylaştıracaktır. Çünkü neredeyse İngiltere'nin tamamında olduğu ülkenin ikinci en önemli şehri olan Leeds'te de metro, tren ve otobüsler sayesinde hem şehir içi hem de şehir dışı ulaşım oldukça rahat bir şekilde gerçekleşiyor. Ancak İngiltere Leeds gezilecek yerler için Leeds şehir turu yapmaya başlamadan önce, yanınıza mutlaka bir adet Leeds gezi rehberi almanızda fayda var. Bu kitapçığı havaalanından, tren istasyonundan ya da şehrin içindeki hediyelik eşya dükkanlarından edinebilirsiniz. Her ne kadar gitmeden önce Leeds’de görülmesi gereken yerler için bir araştırma yapmış olsanız da yanınızda bu rehberin bulunması işinizi kolaylaştıracaktır. Bu sayede hem görmeniz gereken yerleri atlamamış olursunuz hem de birbirine yakınlıklarını ölçerek zamandan tasarruf edebilirsiniz. Şehri gezmek için gitmeden önce sizin için hazırladığımız Leeds gezilecek görülecek yerler listesi de size çok yardımcı olacaktır.

 

Bramham Park

 

Leeds keyifli bahçeleriyle oldukça ünlü bir şehir. Doğal güzelliklerle dolu bu parklar hem şehirde yaşayan yerel halk tarafından hem de şehri görmeye gelen turistler tarafından çokça tercih ediliyor. Bu parkların en önemlilerinden bir tanesi de Bramham Park. Şehir turunuz sırasında uğrayacağınız bu parkta hem keyifli yürüyüşler yapabilir hem de güzel havasıyla oldukça çekici olan parkta rahatlatıcı bir gün geçirebilirsiniz. Parkın tam adresi; Wetherby, West Yorkshire LS23 6ND. İletişim için irtibat numarası; +44 1937 846000. Ancak burayı gezmek için Cumartesi ve Pazar günlerini değil, hafta içini tercih etmelisiniz.

 

Ripley Castle and Gardens

 

İçerisinde tarihi önemi oldukça büyük olan Ripley Kalesi'nin bulunduğu bu park da tam anlamıyla önemli bir turistik nokta. Yemyeşil doğası ve keyifli ortamıyla turistlerin sıkça tercih ettiği bir yer. Kaleyi, haftanın her günü 09.00'dan 16.30'a kadar gezebilirsiniz. Bu saatler için parkta da keyifli vakit geçirmeniz mümkün. Tam adresi; Ripley, Harrogate HG3 3AY. İletişim için telefon numarası; +44 1423 770152.

 

Fountains Abbey and Studley Royal Water Garden

 

Fountains Abbey ve Studley Royal Water Garden da şehre yakın önemli bahçelerden bir tanesi. Burada bulunan tarihi yapılar ve kalıntılar da büyük ilgi görüyor. Aynı zamanda güzel doğal ortamında hoşça vakit geçirebilirsiniz. Tam adresi; Fountains,Ripon HG4 3DY. İletişim için telefon numarası; +44 1765 608888.

 

Leeds Canal Garden

 

Kanallarıyla da meşhur olan Leeds'te kanalın kenarında bulunan bahçeler de oldukça keyifli turistik noktalardan. Hem burayı mutlaka görmeli hem de kesinlikle fotoğraf arşivinize buradan fotoğraflar da eklemelisiniz. Gerçekten burası muhteşem bir doğa güzelliğine sahip. Buranın dışında şehirde gezebileceğiniz pek çok park ve bahçe de bulunuyor. Bu konuda Golden Acre Park, Middleton Park ve Roundhay Park da tavsiye edebileceklerimiz arasında yer alıyor.

 

Bronte Parsonage Museum

 

Leeds gezilecek yerler haritası içerisinde görmeniz gereken müzelerden bir tanesi de Keighley şehrinin çok yakınlarında bulunan ve 18. yüzyılda inşa edilmiş olan Bronte Parsonage Museum. Burada ünlü roman yazarları Bronte Kardeşler'e ait, fotoğraflar, mektuplar, belgeler ve özel sanat eseri koleksiyonları yer alıyor. Aynı zamanda müzede onlara ait antika eşyalar da sergileniyor. Müzeyi, Nisan ayından Eylül'e kadar 10.00 - 17.30 arası ziyaret edebilirsiniz. Ekim ve Mart aylarında ise müze 11.00'den 17.00'ye kadar ziyaret edilebiliyor. Tam adresi; Haworth, Keighley, BD22 8DR. İletişim için telefon numarası +44 01535 642 323. Giriş ücreti ise yetişkinler için 7,5 Euro. 

 

Colour Museum

 

Leeds’te gezilecek yerler olarak pek çok ilginç müze de bulunur. Bunlardan bir tanesi de Colour Museum. Burada hayvanların dünyayı nasıl algıladıklarına dair oldukça ilginç fotoğrafları bulabilirsiniz. Aynı zamanda müze, renklerin dünyasına dair de oldukça ilginç şeyler sunuyor. Burada renklere dair aklınızdaki her şeyin cevabını bulmanız mümkün. İçerisindeki galeride boya teknolojisinin dünyadaki gelişimi de detaylı bir şekilde sergileniyor. Müze Bradford yakınlarında bulunuyor ve Leeds şehir merkezine yaklaşık 16 kilometre uzaklıkta. Tam adresi; Perkin House, Equity Centre, Longlands St, Bradford BD1 2LU. İletişim için telefon numarası; +44 1274 725138. Müze Cumartesi ve Pazar günleri kapalı. Diğer günlerde ise 10.00'dan 18.00'e kadar ziyaret edilebilir. 

 

Abbey House Museum

 

Abbey House Museum, Leeds'in ve İngiltere tarihinin sergilendiği oldukça keyifli bir müze. Müzede, Victorian ve Georgian sokaklarını, dönemin alışveriş merkezlerini, otantik ve nostaljik meyhaneleri inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda burada Victorian ve Georgian döneminin yaşam tarzını da oldukça yakından ve detaylı bir şekilde gözlemleme fırsatı bulacaksınız. Müze, Pazartesi günleri kapalı. Ancak diğer günler 10.00'dan 17.00'ye kadar ziyaret edilebilir. Tam adresi; Abbey Walk, Leeds, West Yorkshire LS5 3EH. İletişim için telefon numarası; +44 113 378 4079. Müzeye giriş ücreti ise 2,6 Euro.

 

Leeds Parish Kilisesi / Leeds Minster

 

Leeds şehir merkezinde bulunan Leeds Parish Kilisesi, yapımı oldukça eskilere dayanan tarihi bir bina. Hatta burası şehrin en eski kilisesi. Bu nedenle de şehirdeki ana kilise olarak görülüyor. Yapı, ortaçağ zamanında oldukça büyük tahribat görmüş. Ancak 19. yüzyılda tekrar inşa edilerek bugünkü görünümüne kavuşmuş. Yapının mimarisi Victorian dönemini temsil ediyor. Leeds Minster'ın tam adresi; St Peters House, Kirkgate, Leeds LS2 7DJ. İletişim için telefon numarası ise; +44 113 245 2036. Kilise; haftanın her günü 08.30'dan 17.00'ye kadar ziyaret edilebilir. Ancak Cumartesi ve Salı günleri dışında son ziyaret saati 18.00'e hatta 20.00'ye kadar bile uzuyor. Kiliseye girmek ve içerisini gezmek ücretsiz. 

 

Köpek Tasması Müzesi / Dog Collar Museum

 

Şehirdeki belki de en ilginç müze olan Dog Collar Museum, yani dilimizdeki adıyla Köpek Tasması Müzesi, turistler tarafından oldukça ilgi gören noktalardan bir tanesi. Şehrin ünlü şatosunda (Leeds Castle) bulunan bu müzede, 500 yıl öncesinden günümüze kadar kullanılan köpek tasmaları sergileniyor. Yani burada köpek tasmasının tarihine dair her şeyi görebilirsiniz. Müze fazlaca ilgi görüyor. Hatta bu müzede, av köpekleri için kullanılmış olan tasmaların altından yapıldığını görünce oldukça şaşıracaksınız. Bu müzenin geçmiş dönemlere ait, insanlar tarafından kullanılan takıların sergilendiği müzelere nazaran çok daha keyifli ve çok daha enteresan olduğu kesin. Bizce şehre gittiğinizde uğramamazlık etmemelisiniz. Müzenin tam adresi; Leeds Castle, Kent, England, ME17, United Kingdom. İletişim ve detaylı bilgi için telefon numarası ise; +44 1622 765400. 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

X
Leeds Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder