Leeds'de Alışveriş

Doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve hatta tarihi kalıntıları ile eşsiz güzellikteki bir turistik şehir olan Leeds, aynı zamanda alışveriş için de oldukça güzel bir yer. Şehre gittiğinizde alışveriş yapmak için pek çok güzel alternatife yer bulabilirsiniz. Şehrin ülkedeki en gelişmiş ikinci şehir olması ve sık turist ağırlaması buradaki alışveriş alternatiflerini de çeşitlendirmiş. Ancak burada alışveriş yapacağınız yerler sadece klasik mağazalardan ibaret değil. Daha yerel tatta ve geleneksel olan mağaza ve dükkanları da gezmeniz mümkün. Yani Leeds’de alışveriş gerçekten çok ama çok keyifli bir aktivite olabiliyor.

Şehirde alışveriş yapmanın çok pahalı bir aktivite olduğunu söyleyemeyiz. Ancak İngiltere genel olarak pahalı bir ülke. Leeds’te alışveriş yaparken kullanmanız gereken para birimi Pound yani Sterlin. Pound genel olarak Türk Lirası karşısında oldukça değerli bir para birimi olduğu için alışveriş yaparken bunu iki kez düşünmenizde fayda var. Çünkü 30 Pound olarak gördüğünüz ürünün fiyatı, Türk Lirası'na çevirdiğinizde oldukça yükselebiliyor. Bunun haricinde yanınızda çok yüksek rakamlı kağıt paralar taşımamanızı öneririz. Özellikle alışverişlerinizde kağıt para olarak 50 Pound'dan daha fazlasını pek tercih etmemelisiniz. Çünkü güvenlik nedeniyle bazı dükkanlar kabul etmeyebiliyorlar. Leeds alışveriş için size ayrı ayrı pek çok noktada ve caddede oldukça güzel mağazalar ve butikler sunuyor. Leeds’de alışveriş yerleri ayrıca fiyat konusunda da oldukça çeşitli. Kısıtlı bir bütçeniz olsa bile buradan pek çok farklı ve güzel ürün satın alabilirsiniz. Leeds ucuz alışveriş yerleri bakımından da yoğun olması ile turistleri fazlaca sevindiriyor. Aynı zamanda alışveriş konusunda belli bir yere çıkıp tüm ihtiyacınızı orada halletmek isteyen biriyseniz, bu tarzdaki Leeds alışveriş merkezleri de bir hayli fazla. Şehir bu konudan fazlaca çeşitli olduğu için, yola çıkmadan önce Leeds alışveriş ve gezi rehberi bulabilirseniz, bu işinizi fazlaca kolaylaştıracaktır.

 

Briggate

 

Briggate Bölgesi şehirde alışverişin kalbi olarak görülüyor. Tam tamına 300 yıllık bir geçmişi olan bu bölge, pek çok ünlü mağazaya ve dükkana ev sahipliği yapıyor. Hatta şehirdeki hemen hemen ünlü her mağaza bu bölgedeki Victoria Caddesi'nde yer alıyor. Aynı zamanda bölgede bulunan Commercial, Kirkgate, Lane ve Albion Caddelerinden de çeşitli hediyelik eşyalar, kıyafetler, ayakkabılar ve takılar satın alabilirsiniz. Bölgede alışveriş yaparken yorulduğunuzda ise Whitelocks Caddesi'ni tercih etmelisiniz. Burada pek çok restoran, kafe ve bar bulunuyor.

 

Granary Wharf

 

Granary Wharf Bölgesi de Leeds uygun alışveriş yerleri arasında gösteriliyor. Burada yerel butikleri, şehre özgü ürünleri ve pek çok hediyelik eşyayı bulmanız mümkün. Daha uygun fiyatlı alışveriş için burayı da alışveriş yerleri listenize almanızı tavsiye ederiz.

 

Leeds City Kirkgate Markets

 

Şehirde pazarlar da oldukça meşhur. Hatta bu pazarlar Leeds’de ucuz alışveriş yerleri olarak gösteriliyor. Leeds City Kirkgate Markets işte bunların en ünlüsü. Şehirde alışveriş turuna çıktığınızda buraya mutlaka uğramalısınız. Özellikle pek çok gıda ürününü uygun fiyatlara ve taze olarak buradan satın alabilirsiniz. Kapalı bir pazar yeri gibi olan ve oldukça hoş bir mimarisi olan bu mekanda pek çok kafe ve kıyafet mağazası da bulacaksınız. Fiyatlarının da diğer bölgelere oranla daha uygun olduğunu söyleyebiliriz. Leeds City Kirkgate Markets'ın tam adresi; 28-34 George St, Leeds, West Yorkshire LS2 7HY. İletişim için telefon numarası; +44 113 378 1950. Burası Pazar günleri kapalı. O yüzden Pazar günü hiç uğramayın. Ancak bu pazar diğer günler 08.00'den 17.30'a kadar hizmet veriyor.

 

Victoria Quarter

 

En popüler Leeds alışveriş merkezi olan Victoria Quarter da alışveriş turunuzda asla atlamamanız gereken bir yer. Burada her çeşit ihtiyacınız için her çeşit bütçeye uygun ürünler bulmak mümkün. Aynı zamanda pek çok dünyaca ünlü markanın mağazaları da bulunuyor. Bu alışveriş merkezinde dört tane pasaj yer alıyor. Cross Pasajı, County Pasajı, Thornton's Pasajı ve Queens Pasajı içeriklerine ve tarzlarına göre birbirlerinden ayrılıyorlar. Bu durum da alışveriş merkezini çok daha çekici bir hale getiriyor. Üstelik burada sadece giyim mağazaları değil, aynı zamanda yiyecek, kozmetik, takı, ayakkabı ve hediyelik eşya mağazaları da bulabilirsiniz. Victoria Quarter'ın tam adresi; 4 Cross Arcade, Leeds LS1 6AZ. İletişim için telefon numarası ise; +44 113 245 5333. Pazar günü dışında haftanın her günü 09.00'dan 18.00'e kadar burayı gezebilirsiniz. Pazar günleri ise açık olduğu saatler 11.00 ile 17.00 arası.

 

Trinity Leeds

 

Leeds’de alışveriş merkezleri arasında en büyüğü olan Trinity Leeds de gezmenizi önerebileceğimiz bir alışveriş noktası. Bu alışveriş merkezinin içi ve genel mimarisi de oldukça dikkat çekici. İçerisinde pek çok ünlü markanın mağazaları ile yerel markaların mağazaları bulunuyor. Aynı zamanda Trinity Leeds alışveriş merkezinin içerisinde bir de Trinity Kitchen diye bir bölüm var. Burası adından da anlaşılacağı üzere alışveriş merkezinin yemek bölümü. Ancak burada dünya mutfağının farklı lezzetlerini bir arada bulabiliyorsunuz. Burası için alışveriş yaparken lezzetli bir mola vermek için harika bir yer diyebiliriz. Trinity Leeds alışveriş merkezinin tam adresi, Albion St, Leeds, Yorkshire LS1 5AT. İletişim ve bilgi almak için telefon numarası ise; +44 113 394 2415. Alışveriş merkezi haftanın her günü açık. Ancak Pazar günleri dışında her gün 09.00'dan 20.00'ye kadar hizmet veriyor. Pazar günleri ise bu alışveriş merkezini 11.00'den 17.00'ye kadar gezme şansınız var.

 

White Rose Shopping Centre

 

White Rose Shopping Centre da şehirdeki ilgi çekici alışveriş merkezlerinden bir tanesi. 1997 yılında açılmış olan bu alışveriş merkezi, her bütçeye uygun çeşitli ve çok sayıda mağazayı içerisinde barındırıyor. Aynı zamanda yerel ve özel tasarımcıların da mağazalarını burada bulabilirsiniz. Bununla beraber White Rose Shopping Centre'ın içerisinde yemek yiyebileceğiniz yemek bölümü de bulunuyor. Alışveriş merkezinin tam adresi; Dewsbury Rd, West Yorkshire, Leeds LS11 8LU. İletişim için telefon numarası ise; +44 113 229 1234. Burayı haftanın her günü gezebilirsiniz. Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Cuma günleri saat 10.00'dan 20.00'ye kadar açık. Perşembe günü 10.00 - 21.00 arası, Cumartesi günü 09.00 - 19.00 arası ve Pazar günü ise 11.00 - 17.00 arası ziyaret edilebiliyor.

 

Our Handmade Collective

 

Leeds'ten ayrılırken sevdiklerinize hediyelik eşyalar almak isteyebilirsiniz. Hatta kendinize de ülkenize döndüğünüzde burayı yeniden hatırlamak için bir şeyler satın almak isteyebilirsiniz. Bu konuda şehrin hemen hemen her yerinde bulunan hediyelik eşya dükkanları yardımcı olacaktır. Bu dükkanlardan şehre özel olarak tasarlanmış pek çok ürünü satın almanız mümkün. Örneğin Leeds yazılı magnetler, çantalar, anahtarlıklar, şişe açacakları, defterler ve ayrıca İngiltere'ye özgü sonsuz sayılı ürünlerden alabilirsiniz. Ancak eğer ki başka hediye alternatifleri de düşünüyorsanız size harika bir önerimiz var. O da Our Handmade Collective. Our Handmade Collective, birbirinden farklı, ilginç, özgün ve el yapımı hediyelik eşyaların satıldığı sıradışı bir dükkan. Buradan alacağınız hediyeler sevdiklerinizi çok ama çok mutlu edebilir. Aynı zamanda oldukça güzel olan bu ürünlerin şaşırtıcı bir şekilde fiyatları da çok uygun. Zaten bu nedenle de turistler tarafından çok sık ziyaret ediliyor. Alışveriş yapmasanız bile bir incelemenizde fayda görüyoruz. Çünkü gerçekten çok orjinal şeyler var. Dükkanın tam adresi; 19 Grand Arcade | Vicar Lane, Leeds LS1 6PG. İletişim için telefon numarası; +44 113 418 2304. Mağaza haftanın her günü 10.30'dan 18.00'e kadar açık. Yalnızca Pazar günleri 16.30'da kapatıyorlar. 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

X
Leeds Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder