Leeds Şehir Rehberi

İngiltere'nin en büyük ve en önemli şehirlerinden biri olan Leeds, aynı zamanda son dönemde büyümesini hızlandırmış bir şehir. Şehir ismini Loidis isimli bir ormandan alıyor. Şehir tekstil alanındaki başarılarıyla ve tekstilin önemli bir merkezi olmasıyla biliniyor. Leeds şehri İngiltere halkı tarafından Knightbridge of North yani Kuzeyin Şövalye Köprüsü adıyla biliniyor. Bu isim aslında şehrin tarihteki önemine dayanıyor. İskoçya'ya çok yakın olan Leeds, iki ülke arasındaki savaşta hep köprü görevi gördüğü için halk tarafından ona böyle bir isim takılmış.

 

1. Konuşulan Dil ve Nüfus

 

İngiltere'nin en popüler şehirlerinden bir tanesi olan Leeds, 770.000'lik bir nüfusa sahip. Şehrin resmi dili tüm ülkede olduğu gibi İngilizce hatta bize göre tam olarak British English. Şehirde 10 yılda bir nüfus sayımı gerçekleştiriliyor. Nüfus sayımının sonuçlarına göre yerel şehir idaresi içerisindeki nüfusun büyük bir kısmı şehirde, bir kısmı da Otley ve Wetherby gibi kasabalarda yani kırsalda yaşıyor. Ancak şehrin belirtilen nüfusunda kasaba ve civarında yaşayanlar yer almıyor. Yani onların da eklenmesiyle şehir nüfusu 1 milyon civarına ulaşabilir. Leeds nerede sorusuna ise İngiltere'nin en kuzeyindeki Batı Yorkshire eyaleti içerisinde cevabını verebiliriz.

 

2. Para Birimi

 

Leeds şehrinin ülkesi İngiltere, bir Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen Avrupa Birliği'nin para birimi olan Euro'yu kullanmıyor. Tüm ülkede olduğu gibi Leeds'te de İngiliz Sterlini yani Pound kullanılıyor. İngiliz Sterlini; Türk Lirası, Amerikan Doları ve Euro'ya göre oldukça değerli bir para birimi. Şehre gitmeden önce döviz bürosunda İngiliz Sterlini almalılar. Ancak ilk görülen yerden para alınması tavsiye edilmez. Çünkü kur farklılıkları ödeyeceğiniz miktarı hiç yoktan arttırabilir. Bu nedenle geniş çaplı bir araştırmanın ardından en uygun fiyatlı İngiliz Sterlini alınabilir.

 

3. Hava Durumu

 

Leeds şehrinin iklimi tüm İngiliz'de olduğu gibi bol yağışlı bir şekilde geçer. Yaz aylarında da kış aylarında da yağışın görüldüğü şehir, kışları soğuk ve yağışlı, yazları ise ılık bir havaya sahiptir. Şehirde en sıcak yaz ayları genel olarak Temmuz ve Ağustos aylarına işaret eder ve ortalama sıcaklık 20 ile 25 derece arasında değişir. Şehirde kış ayları ise Ocak ve Şubat aylarında en soğuk halinde yaşanır. Hatta bazı dönemlerde yoğun kar yağışı da görülüyor. Leeds hava durumu yıllık ortalama hava sıcaklıklarını en yüksek 19 derece ve en düşük de 6 derece olarak gösterir.

 

4. Yönetim Biçimi

 

Leeds şehrinin içerisinde bulunduğu Büyük Britanya yani Birleşik Krallık, Galler, İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda olmak üzere 4 ayrı devletten oluşur. Şehrin ve ülkenin yönetim biçimi; üniter parlamenter monarşidir. Ülkede resmi devlet başkanı Kral ve Kraliçe olarak görülür. Ancak bölgeli serbest seçimler parlamenter demokrasi ile gerçekleşir. Ülkedeki yürütme gücü de başbakan ve önderliğindeki hükümete aittir.

 

5. Ulaşım

 

Leeds'te airport olarak Leeds-Bradford Uluslararası Hava Meydanı kullanılıyor. Hatta şehrin civarındaki pek çok yere ulaşma için ve Kuzey ile Batı bölgesindeki ulaşım için de bu havaalanı kullanılıyor. Bu nedenle Leeds uçak bileti aldığınızda siz de bu havaalanını kullanacaksınız. Şehir; kuzey, güney, doğu ve batı illerini birbirine bağlayan bir otoyol hattı üzerinde yer alır. Leeds Tren İstasyonu, hem banliyölerin hem de ulusal servislerin genel istasyonu olarak kullanılır. Şehirde toplu taşıma sistemi oldukça gelişmiştir. Toplu taşımada otobüs, tren, metro ve taksi düzenli olarak kullanılabilir. Özellikle gelişmiş metro sistemi sayesinde şehir içindeki hemen hemen her bölgeye kolayca ulaşmanın imkanı vardır. Genel olarak Metro Kart kullanılır.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

X
Leeds Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder