Kosova'da Neler Yapılır?

Kosova Doğu Avrupa’nın en yeni ülkesi olarak bilinmektedir. Sırp mezalimi ve ardından gerçekleşen NATI müdahalesi üzerine kurulan  bu şehirde yaklaşık 2 milyon Kosovalı yaşamaktadır. Kosova’nın başkenti olan Priştina, aynı zamanda ülkenin en gözde yerlerinin bulunduğu bölge olarak bilinmektedir. Priştina’dan sonra ülkenin en büyük şehri Prizren’dir. Prizren şehrinde çok sayıda Türk yaşamaktadır. Kosova Avrupa ülkesi değildir fakat buna rağmen para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. Kosovadaki gezilecek ve görülecek yerleri incelemeden önce ilk olarak ulaşım hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Üsküp ile Priştina arası yaklaşık 2 saat sürmektedir. Girişteki gümrük kontrolü dolayısıyla vakit kaybedilmektedir. Ayrıca buradaki yolların tek şerit olması ulaşımda zaman kaybına neden olmaktadır. Priştina ve Prizen’de eski model araçlara rastlanmaktadır. Bu nedenle kendinizi eski Yugoslavya zamanından kalma Yugo araçları ile geziyorken bulabilirsiniz. Bu iki büyük şehirde yani Priştina ve Prizen’de çok fazla araç bulunmaktadır. Abartısız neredeyse her kişiye bir araç düştüğünü söylemek yanlış olmaz. Araç sayısının bu kadar fazla olması sebebiyle şehirlerde iş kolu olarak araba yıkamacılığı ön plandadır. Neredeyse adım başı araç yıkamacısı görürseniz şaşırmamalısınız. Kosova’da çok fazla trafik ışığı olduğu söylenemez. Yalnız bu durum yayaların yoldaki seyahatlerine hiç engel teşkil etmemektedir. Trafik ışığı olmamasına rağmen çok sayıda yaya geçidi bulunmaktadır ve araçlar yayalara oldukça saygılıdır. Yaya geçitlerinde yaya gördüklerinde araçlar direk olarak yavaşlamaktadır. Şehir içinde ulaşımı taksi ya da otobüsler ile sağlayabilirsiniz. Çok fazla taksi bulunan bu ülke de bu kadar taksinin nasıl maddi geçimlerini sağlayabildikleri merak konusudur. Savaş zamanlarında Avrupa’dan çalıntı olarak gelen otomobillerin ticari amaçla kullanılmaya başlanmasıyla ülkedeki araç sayısı bu şekilde artış göstermiştir. Kosova Priştina şehrinde onca taksi bulunmasına rağmen ücretler Euro üzerinden olduğundan ülkemize oranla oldukça yüksek fiyatlıdır. Fakat Kosova’da otobüs hatları taksiciler tarafından kaldırtıldığı için taksi kullanmadan bir yere ulaşmanız maalesef neredeyse imkansızdır. Priştina’dan Prizren’e geçmek oldukça kolay. Otobüs ile yaklaşık 80 km bir mesafeyi geçerek Prizren’e ulaşabilirsiniz. Bu yolculuktaki otobüsler ülkemizdeki otobüslere çok benzemektedir. Binmekte gayet basit, otobüse binmek için elinizi kaldırmanız yeterli.

 

 

Kosova’daki en meşhur yemek kebaptır. Buradaki kebabı biz İnegöl köftesi olarak tanımaktayız. Kebap yemek için gitmeniz gereken yer ise, qebaptore adı verilen yerlerdir. Kebabın iki çeşidi bulunmaktadır. Biri bizim bildiğimiz İnegöl köftenin birebir aynısı gibidir. Diğeri ise yassı şekilde olmaktadır. Kebapların fiyatı da çeşidine göre farklılık göstermektedir. Kosova’da en uygun şeyin et olduğunu bilmenizde fayda var. Kosova’daki et fiyatları oldukça uygundur. Kosova’nın bir başka ünlü yemeği ise börektir. Burektore yazan yerlerde satılmaktadır. Göründüğü üzere bu ülkede kelimelerin arkasında –tore eki eklenmektedir. Börekler Kosova’da her daim üretim halindedir. İstediğiniz anda fırından çıkmış sıcak börekleri yiyebilirsiniz. Sıradan yemeklerden sıkıldıysanız Kosova’da börek yemeniz tavsiye edilmektedir. Kosova’da bilmeniz gereken bir ayrıntı da yoğurda ayran demeleridir. Yiyeceğinizin yanında ayran istediğinizde size küçük bir yoğurt gelecektir. Buna şaşırmamanız için şimdiden uyarıda bulunalım. Kosova Prizren size kendinizi evinizde hissettirecek bir şehirdir. Çünkü çok sayıda Türk bulunmaktadır. Türk olmasa bile bu şehirde yaşayan hemen hemen herkes Türkçe bilmektedir. Kosova’nın bağımsızlığını kazanmasından önemli role sahip olan ordunun adı bilindiği üzere UÇK’dır. Bu orduya ait heykelcikleri her yerde görebilirsiniz. Ayrıca ordunun kurucusu ve komutanı olan Adem Yasarı’nın ismi havaalanı dahil birçok yerde kullanılmaktadır. Priştina’da bulunan oteller bizim otellerimize oranla vasat sayılabilir. Kahvaltıları da sizi çok memnun etmeyebilir. Fakat savaştan çıkan bir ülkeye göre oldukça iyi durumdadır. Alışverişte de Euro kullanılması fiyatları biraz uçurmuştur, bu nedenle ufak tefek hatıralık dışında çok fazla alışveriş yapmamanızda fayda vardır. Prizren, Priştina’ya göre daha güzeldir ve daha çok gezilecek bölgesi bulunmaktadır. Prizren daha düzgün ve daha hoş görünümlü bir şehirdir. Ayrıca bu şehirde çok fazla tarihi eser bulunmaktadır ve buna bağlı olarak da daha çok gezilecek yer vardır. hala faaliyette olan kilise ve camilerin aynı yerde oluşu ve dine karşı bu hoşgörü bütün dünyaya örnek teşkil etmelidir. Büyük İskender’in Priştina’da heykeli bulunmaktadır. Bu heykel oldukça büyük ve görkemlidir. Prizren’de ise en dikkat çeken eser hiç şüphesiz Yahudi Yıldızlı camisidir. Prizren’de hem kendinizi evinizde hissettiğiniz için huzurlu olursunuz hem de şehirdeki savaş kalıntıları görerek üzülürsünüz. Bu şehre gelinebilecek en güzel mevsim ilkbahardır. Diğer mevsimlerde de güzel olabilir fakat kışları çok soğuk olduğu unutulmamalıdır. Bistriça nehri Prizen şehrini ikiye ayırmaktadır. Kışın dağlarda bulunan karlar erir ve bu nehrin daha yoğun bir şekilde akmasına sebep olur. Trafik bu nehrin sol tarafında akmaktadır. Taşköprü’yü kullanarak Şadırvan’a geçmeniz mümkündür.

 

 

 

Kosova Gezilecek Yerler denildiğinde ilk akla gelen şehir olan Prizren’in merkezi Şadırvan’dır. Şadırvan’ a geldiğinizde interneti de bulabilirsiniz. Hem orada bulunan kafelerde hem de yemek yenen restaurantlarda wifi bulmak mümkündür. Şadırvanın hemen yanında Sinan Paşa Camii bulunmaktadır. Bu camii internette ya da gezi rehberlerinde Prizren ile bütünleşmiş bir resim olarak karşımıza çıkmaktadır. Kosova’da şehir gezintisine, tura çıkmak istiyorsanız tek bir seçeneğiniz bulunmaktadır. Faytonu olan Kadri Pala’yı bulmanız ve şehri onun faytonu ile gezebilmeniz. Bunun dışında diğer ülkelerde gördüğünüz panoramik turları, sanal turları, gezileri burada bulmanız maalesef mümkün değil. Ama faytonla yapacağınız bu gezinti size Avrupa’yı aratmayacak güzellikte olacaktır. Sinan Paşa Camii’nin yanında bulunan dik merdivenlerden çıkarak Prizen kalesine ulaşabilirsiniz. Çok fazla yokuş olması sizi yıldırmasın, yukarıdaki manzara o yokuşa değer. Kaleden şehre baktığınızda çok güzel bir manzarayla karşılaşıyorsunuz. Kaleden şehre bakarken kafanızı sola çevirdiğinizde Aziz Arhancel Manastırını görmeniz mümkündür. Kosova da Gezilecek Yerler Şadırvan’dan yolun karşısına geçtiğinizde devam etmektedir, burada Tarihi Gazi Mehmet Paşa Hamamı’nı göreceksiniz. Bu hamam 1563 yılında inşa edilmiştir ve şuanda yalnızca müzedir. Bir başka deyişle hamam olarak kullanılmamaktadır. Prizren’den Cakova yoluna doğru gittiğinizde Kirik Camii ile karşılaşacaksınız. Bu yapıtın diğer adı da Namazgah’tır. Osmanlı Devleti 1455 yılında burayı aldığından dönemin padişahı olan Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan bu camii, Müslümanlar için bu bölgede yapılan ilk ibadethane olma özelliği taşımaktadır. Prizren’in sokaklarında kaybolduğunuzda çok keyifli dakikalar geçireceksiniz. Kalbinizin bir bölümünü burada bırakacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Çünkü kendi tarihimizden izleri ülkemizde göremeyeceğimiz kadar bu ülke de görmekteyiz. Burada alışveriş yapmanızın çok karlı olmadığından söz etmiştik. Çünkü ücretlerin Euro üzerinden olması hediyelik eşyaları gereğinden fazla pahalı hale getirmiştir. Yine de hatıra olarak ufak tefek birkaç şey tabii ki alınabilir. Hediyelik eşya almasanız da Kosova’dan mutlaka almanız gereken şeyler bulunmaktadır. Şar peyniri, kuru et ve buradaki kasapların özel olarak hazırladığı sucukları mutlaka almalı ve ülkemize getirmelisiniz. Ayrıca ülkemizde Prizren Derneği bulunmaktadır. Bu derneğin merkezi İstanbul’dadır. Gerek ziyaret ederek gerekse telefon ile irtibat halinle bulunarak gitmeden önce ya da döndükten sonra dilediğiniz bilgiyi bu dernekten alabilirsiniz.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Sırbistan Kalkışlı Uçuşlar

X
Priştine Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder