Kosova'da Alışveriş

İnsanlar yeni bir şehre gittiklerinde en çok önemsedikleri konulardan bir tanesi alışveriş yaparak, kendileri ve sevdikleri için anılar almaktır. Yurt içi seyahat durumlarında dahi yöreye özgü ürünlerin alınmakta olduğu göz önünde bulundurulduğunda, yurt dışı seyahatlerinde bu durumun daha çok önemsenmesi normal karşılanmaktadır. Kosova şehri alışveriş seçenekleri açısından, ziyaret edenlerin pek çok şey bulabilecekleri yerlerden olmasına rağmen; çok fazla alışveriş merkezine sahip olmaması nedeniyle iyi araştırılması gereken yerler arasındadır. Kosova genel itibariyle çok büyük alışveriş merkezlerinin bulunmadığı bir şehir olarak kabul edilmektedir. Özellikle Pritzen bölgesinde alışveriş için pek bir seçenek bulamayacağınızı belirtmekte fayda vardır. Kosova da alışveriş ihtiyacınızı gidermek için, yerel pazarlardan yararlanmak zorunda kalacağınızı göz önünde bulundurmalısınız. Özellikle tarihi yapıların çevresinde kurulmakta olan tezgahlar, hediyelik eşya alımları ya da yöresel ürünlerin alımları açısından ihtiyacınızı karşılayabilecek niteliktedir.

 

 

Priştina bölgesinde ise alışveriş seçeneklerinin bir miktar daha fazla olduğunu söylemek doğru olacaktır. Kosova şehrinin çok büyük sayılmayan alışveriş merkezleri ve outlet seçenekleri bu bölgede  bulunmaktadır. Özellikle fiyatların aşırı uygun olması,  bu bölgeye gidenlerin alım yapabilecekleri şeyleri çokça almasına neden olmaktadır. Sigara ve alkol ürünlerinin ülkemize kıyasla oldukça uygun olduğu bu bölgede, ülkemizde 7.50 TL ye satılmakta olan bir sigarayı 60 Kuruşa alabileceğinizi belirtmeliyiz. Bu açıdan sigara ve alkol ürünlerinden çok miktarda almak doğru bir uygulama olabilecektir. Kosova hediyelik alışverişlerinin yoğunlukla yapılmakta olduğu bölgenin de burası olduğunu belirtmeden geçmemek gerekmektedir. Şimdi Kosova şehrinde, nerelerde alışveriş yaparak hangi ürünleri alabileceğinizden bahsederek sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Bu şehre seyahat yapmaya karar verdiğinizde, gezilecek tarihi yerlerin dışında alışveriş için nerelerin tercih edilebileceğine dair elinizde bilgi olması için başlıca merkez noktalar şöyledir;

 

ALBI Shopping Mall: Kosova’nın en büyük alışveriş merkezi olarak kabul edilmekte olan ALBI, Priştina bölgesinde bulunmaktadır. Gelişme aşamaları sonrasında, oldukça modern bir yapıya kavuşmuş olan alışveriş merkezi uygun fiyat yansımalarının gözlendiği mekanlar arasında yer almaktadır. Aranılan hemen her ürünün bulunabileceği çeşitlilikle karşılaşacağınızı belirtmek yanlış olmayacaktır.

 

 

 

Birbirinden kaliteli Avrupalı markaların mağazalarının bulunmakta olduğu bu alışveriş merkezinde, satın alacağınız ürünleri Euro bazında ödemelerle sağlayabilirsiniz. Ayakkabıdan giysiye, kozmetikten ev eşyasına kadar onlarca farklı ürünün bir arada bulunduğu bir yerdir. Akla gelebilecek her markanın ürününe ulaşabileceğiniz bu alışveriş merkezinde minimum fiyat seçeneklerinin olması, alışverişi daha da keyifli bir duruma getirmektedir. Hem keyifli hem de kaliteli alışveriş yapmak isteyenlerin buraya uğramadan geçmemeleri gerekmektedir. Alışverişten yorulmanız durumunda, alışveriş merkezi içerisinde bulunmakta olan restoran ve kafelerde zaman geçirme imkanınızda bulunmaktadır. Buradaki restoranlardaki yemeklerden oldukça keyif alacağınızda hoş bir detay olacaktır. Menü zenginliği açısından adından söz ettirmekte olan restoranlar arasından dilediğinizi seçerek, karnınızı doyurabilir ve dinlenebilirsiniz. Yemek dışında sadece kahve içmek isteyenlerinde, yerel kahve seçeneklerinden ve normal kahve seçeneklerinden yararlanabilecekleri dükkanlar bulunmaktadır. Böylece kısa bir dinlenmenin ardından, alışverişe kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Adres : Pronet Driveway, Pristina 10000, Kosova

Telefon : +381 38 500 202 100

 

Bazaar: Çok büyük bir yer olmamasına rağmen, oldukça sevimli ve gezerken zevk alabileceğiniz yerlerden bir tanesidir. Özellikle alışveriş meraklılarının hediyelik eşya ürünleri konusunda büyük bir çeşitlilikle karşılaşacaklarını göz önünde bulundurmalarını tavsiye edebiliriz.

 

 

 

Hediyelik eşya ürünlerinin yanı sıra, yiyecek ve giyecek ürünleri konusunda da birçok seçenekle karşılaşabileceğinizi unutmamalısınız. Giysilerin fiyatları oldukça uygun olmasına rağmen, beklenilenin üzerinde bir kalitede olması sizleri şaşırtmasın! Bu çarşıda, satılmakta olan giysi ürünlerinin kumaş kalitesi oldukça yüksek olmasına rağmen fiyatlar minimum seviyelerde yer almaktadır. Özellikle Kosovalıların yerel giysilerinden temin etmek isteyenlerin, bu pazarda aradıkları seçenekleri çokça bulacaklarını belirtmek gerekmektedir. Kosova da alışveriş yaparken renkli dakikalar geçirmek isteyenlerin, bu pazara uğrayarak birkaç saatlerini ayırmalarını tavsiye edebiliriz.

Adres : Rruga Liir Konusheci, Pristina, Kosova

 

Old Bazaar of Peja: Uzun yıllar öncesinde yapılmış olan bu eski çarşı, zaman içerisinde bir yıkım yaşadığı için yeniden restore edilmiştir. Restorasyon ve revizyon aşamalarının ardından eskisinden daha iyi bir duruma gelmiş olan Old Bazaar ( Eski Çarşı ), alışveriş sevdalılarının muhakkak uğramaları gereken yerler arasındadır. Alışveriş ihtiyaçlarının yanı sıra, yenilenmiş eski camiyi görmek heyecanlanmanıza neden olabilecektir. Alışveriş turunu tarihi binalar ve cadde içerisinde yapmak, sizleri mutlu edecek bir durum olacaktır. Eski Çarşıda birbirinden güzel ve ünlü mağazaların dışında modern ürünlerin satılmakta olduğu dükkanlarla karşılaşmanız mümkün görülmektedir. Özellikle el sanatlarıyla ilgilenenlerin burada pek çok ürüne erişim imkanları olacaktır. Daha önce hiçbir yerde görmediğiniz el işçiliği ürünleri buradan temin edebilirsiniz. Yerel giysi alışverişlerinin yapıldığı mekanlardan bir tanesi olan bu pazarda, antikacılarda bulunmaktadır. Antika tutkunları ya da kıyısından köşesinden antikayla ilgilenenlerin bu dükkanları muhakkak ziyaret etmelerini tavsiye etmekteyiz.

Adres : Carshia e Gjate, Pec, Kosova

 

 

Stacin – Center for Contemporary Art Prishtina: Yeniden yapılanmadan geçmesi nedeniyle bir süre hizmet verememiş olan Stacin,  bu şehri ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Priştine metro durağında inerek ulaşım sağlayabileceğiniz bu sanat merkezi , arayış içerisinde olan ve kendini gerçekleştirmek isteyen sanatçıların ürünlerinin bulunduğu bir mekandır.

 

 

 

Priştine çevresinde bulunmakta olan otobüslerle de buraya ulaşım sağlanabileceği gibi, buraya gelerek yetişmekte olan sanatçılara ilham olmak isteyenleri gezecekleri yer listesine unutmadan Stacin yazmaları tavsiye edilmektedir. Dünyaca ünlü çağdaş sanatçıların destekleriyle faaliyet göstermekte olan bu sanat merkezinde, sanatsal değer taşımakta olan parçalardan edinmek isteyenlerin pek çok seçeneği değerlendirmesi gerektiği belirtilmektedir.

Adres :  Zija Prishtina, Prishtina, Kosova

Telefon : +381 038 222 576

 

Grand Store: Albi Mall ve Viva Süpermarket mağazalarına 5 dakikalık bir yürüme mesafesinde bulunmakta olan Grand Store; yağmurlu bir günde şehri gezerken kaçış noktanız olabilecektir. Merkezi bir konumda olması nedeniyle, hem turistlerin hem de yerlilerin tercih ettiği bu alışveriş merkezinde birbirinden değerli markaların mağazalarına rastlayabilirsiniz. Avrupa ürünlerinin mağazalarında fiyatları gördüğünüzde şaşırmamanızı tavsiye ederiz. Zira Batı Avrupa ülkelerindeki etiket fiyatlarına bakıldığında, bu alışveriş merkezinde aynı ürünleri daha uygun fiyatlarla almak mümkündür. Bu açıdan alışveriş tutkunlarının, istedikleri kadar çok alışveriş yapabilecekleri yerlerden biri olarak görülmektedir.Kosova’dan ne alınır diye merak edenlerin, aradıkları hemen her ürünü bulabilecekleri yer olmasına rağmen sadece hediyelik eşya ürünlerinin bu alışveriş merkezinde satılmadığını belirtmek gerekmektedir.Hediyelik eşya alımında bulunmak isteyenlerin bu isteklerini farklı bölgelerde değerlendirmeleri daha uygun olacaktır.

Adres : M2, Pristhina 10000, Kosova

 

Kosova şehri her ne kadar alışveriş söz konusu olduğunda çok fazla seçeneği sunmuyor olsa da, belirli başlı mekanlarıyla sizlerin ilgisini oldukça çekecektir. Bahsettiğimiz bu mekanları gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Kosova outlet seçeneklerinden yararlanmak isteyenlerin ALBI Shopping Center’a muhakkak uğramaları, bu şehre gelenlere tavsiye edilmekte olan ilk konu olacaktır. Tüm Avrupa ülkelerindeki fiyatlarla karşılaştırma yapıldığında, bu alışveriş merkezinde pek çok ürünü Avrupa’da alabileceğinizden daha uyguna alabileceğiniz sonucu ortaya çıkmaktadır.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Sırbistan Kalkışlı Uçuşlar

X
Priştine Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder