Kos'da Ne Yapılır?

Kos adasına gittiğiniz zaman gün içerisinde yapacağınız aktivitelerle bir an bile boş durmayacaksınız. Yeri geldiğinde istediğiniz zaman denize girebilir yeri geldiğinde turistik ve arkeolojik değeri yüksek olan yerleri gezebilir yeri geldiğinde Kos adasının sokaklarında dolaşarak yerel halkın yaşantısı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Türkiye’ye olan yakın mesafesi ve popüler bir tatil beldesi olan Kos adasında bir an bile sıkılmayacak ve muhteşem bir tatil geçirmiş olacaksınız. Türkiye’ye oldukça yakın olan bu cennet adaya en yakın zamanda gitmek için, en kısa sürede Kos uçak bileti almalı ve harika bir tatilin kapılarını açmalısınız.

 

 

Kos ne yapılır sorusuna birçok açıdan cevap bulabilirsiniz. İlk olarak Kos adasında yapılacak şeyler listenizin başında harika plajlarında denize girmek yer almalıdır. Kos adasında denize girebileceğiniz birçok plaj yer almaktadır. Kos adasının plajları her türlü plaj severlere hitap edebilmektedir. Kum plajları sevenler için altın renkte kumsallar boylu boyunca sizi bekliyor olacaktır. Daha çok taşlı plajları sevenler için de birbirinden güzel plajlarda denizin keyfini doyasıya çıkartabileceksiniz.  Kos adasında en çok tercih edilen plajlar Marmari, Kardamena, Tigaki, Lambi ve Paradise Plajları olmaktadır. Bu plajlar yoğun turist akımına uğramaktadır. Kalabalık plajlardan hoşlanmayanlar için de Kos adasının Kefalos bölgesini tercih etmeniz gerekmektedir. Kefalos bölgesi adanın merkezinden biraz uzaktır. Bu nedenle araçla gitmeniz sizler için daha kolay olacaktır. Kos adasında popüler olan plajlardan ilki Lambi Plajıdır. Bölgede yaşayan halkın en çok tercih ettiği plajdır. Bir kilometre uzunluğundaki bu plaj kumlu ve dalgasız bir denize sahiptir. Bu plaj Kos limanından başlamakta ve Milos Beach’a kadar uzanmaktadır. Kos adasında tercih edebileceğiniz bir diğer plaj Tigaki Plajı’dır. Bu plajın Kos adasına olan uzaklığı on kilometre kadardır. Oldukça temiz olan bu plajın beyaz kumsalı sizleri kendisine hayran bıraktıracak cinstedir. Kos plajında dalgalı bir deniz sizleri bekliyor olacaktır. Tigaki plajın kuzeyinde denize akan bir nehir görebilirsiniz. Bu eşsiz manzara eşliğinde büyülenip plajın keyfini çıkartabilirsiniz. Ayrıca Tigaki Plajı’nın kuzeyine doğru devam ederseniz sizleri nudist plajı beklemektedir. Nudist plajının ilerisinde de gey plajı olduğunu fark edebilirsiniz. Kos bölgesinde tercih edebileceğiniz plajlardan bir diğer olan Psalidi Plajı’nın Kos’a olan uzaklığı yaklaşık olarak 3,5 kilometre kadardır. Psalidi Plajı temizliği sizleri kendisine âşık ettirecek cinstendir. Bu temiz plaj yer yer kumlu yer yerse taşlıdır. Kos bölgesinde girebileceğiniz diğer plajlar sırasıyla Agios Fokas Plajı, Lambi Mylos Plajı, Polemi Plajı, Thermes Plajı, Limnionas Plajı, Kamila (Camel) Plajı, Mastichari Plajı, Kardamena Plajı ve Şehir Plajı yer almaktadır. Bu plajların bir kısmına katılacağınız Kos turları sayesinde ulaşabilirsiniz.

 

 

Kos adasında plajların keyfini çıkardıktan sonra sizleri yapabileceğiniz birçok etkinlik beklemektedir. Bu etkinliklerin başında Kos adasında kutlanan festivaller yer almaktadır. Kos’a olan yolculuğunuzu bu festival zamanlarına denk getirerek tatilinizi daha da eğlenceli hale getirebilirsiniz. Kos adasında kutlanan festivaller merkezde kutlanmaktan çok köylerinde kutlanmaktadır. Bu festivallere katılarak hem güzel Kos köylerini yakından görebilir hem de Kos festivallerini yakından görebilirsiniz. Bu festivallerden ilk olarak 23 Nisan’da kutlanan St Georges Günü yer almaktadır. Yaz aylarında düzenlenen Whitebait Müzk ve Dans festivali sizlere eşsiz bir Kos hatırası olarak geri dönecektir. Kos adasının en önemli festivali olan ve Temmuz’la Ağustos aylarında kutlanan Hipokrat Festivali’ne mutlaka katılmanız gerekmektedir. Ağustos ayında kutlanan Şarap Festivali ve Eylül ayında kutlanan Balık Festivali sizlere eşsiz bir deneyim yaşama fırsatı yakalamanızı sağlayacaktır.

 

 

Kos turu sırasında ziyaret etmeniz ve mutlaka görmeniz gereken birçok yer bulunmaktadır. Bu yerlerin başında Hipokrat’ın Çınar Ağacı gelmektedir. Bu ağaç oldukça köklü bir ağaçtır. Gazi Hasan Paşa Cami’nin hemen yanında yer almaktadır. Bir söylentiye göre tıbbın başlangıç noktası olarak ve adına yeminler edilen Hipokrat, bu ağacın altında ders vermekteydi. Böyle bir önemli anın yaşandığı bu noktaya mutlaka bir ziyarette bulunmanız gerekmektedir. Bu ağaç on dört metre genişliğinde olmaktadır. Bu özelliği sayesinde Avrupa’nın en geniş ağacı olmaktadır. Hipokrat hakkındaki bu söylenti ağacın beş yüz yaşında olmasından kaynaklı gerçekliğini yitirmektedir. Ama belki de Hipokrat yine aynı noktada başka bir ağacın gölgesinin altında derslerini vermekteydi. Bu ağaç günümüzde Kos adasının sembolü haline gelmiştir. Kos gezilecek yerler listesinde yer alması gereken bir diğer önemli mekân Asklepion Antik Şehri yer almaktadır. Yunanistan’da bulunan bu Asklepion noktaları, Yunan tanrılarından tıp ve sağlık tanrısı olan Askiepion’a adanmış tapınaklardır. Bu tapınaklar arasındaki en önemlisi de Asklepion Antik Şehri olmaktadır. Tıp dünyasında oldukça önemli bir yere sahip olan Hipokrat’ta bu merkezde ders aldığı bilinmektedir. Bu yer 1902 senesinde arkeolog Herzog tarafından keşfedildi. Bu önemli arkeolojik noktaya ulaşım sağlamak için bisiklet ya da araç kiralayabilirsiniz. Kos adasında görmeniz gerekenler yerler arasında Şövalye Kalesi olarak da bilinen Neratzia Kalesi, on dördüncü yüzyılda inşa edilmiştir. Stratejik önemi olan bir konumda bulunan bu kale, Bodrum Kalesi’yle karşı karşıyadır. Bu kaleye ulaşmak için bisiklet ya da araç kiralayabilirsiniz. Kos adasında görmeniz gereken bir diğer önemli nokta Antik Yunan Agorası olmaktadır. Pers ve Karya egemenliğinde olan bu adanın en büyük arkeolojik alanı Antik Yunan Agorasıdır. Antik-Agora Liman Mahallesi olarak da bilinebilmektedir. Bu önemli nokta Kos limanının yürüme mesafesi kadar uzağında yer almaktadır. Kos adasında önemli olan bir diğer nokta Roma Villasıdır. Roma Villası, Casa Romana olarak da bilinmektedir. Bu villa tam olarak 1800 yıllıktır. Romanın bolluk döneminin en güzel örneklerinden biridir. Roma Villaya bisiklet kiralayarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Yunan ve Roma kültürünün birçok eserini içinde bulabileceğiniz Arkeoloji Müzesi’ne de uğramayı unutmamalısınız. Bu müzede özellikle Hipokrat’ın Asklepios’u adaya gelişinde karşılamaya giderken resmedilmiş mozaiği mutlaka görmelisiniz. Arkeoloji Müzesi, Kos limanının yürüme mesafesi kadar uzağında yer almaktadır.  Kos limanın yakınında bulunan bir diğer yer Roma Odeonu’dur. Bu yapı Romalılar tarafından ikinci ve üçüncü yüzyıllarda inşa edilmiştir. Kos adasında ziyaret edebileceğiniz diğer önemli noktalar Agia Pareskevi Kilisesi, Dionisos Sunağı, Agora Harabeleri, Eski Şehir (Old Town), Odeon, Atik ve Moruk Camileri olmaktadır.

 

 

Kos adası bir dönem Osmanlı hâkimiyeti altında kalmıştır. Bu sayede Kos adasında Osmanlı döneminden kalma eserler karşımıza çıkmaktadır. Bu eserlerin başında Logia Cami, diğer adıyla Hasan Paşa Cami yer almaktadır. Bu cami 1786 senesine aittir. Kos limanının yüz metre ilerisinde bulunan Platanou (Çınar) Meydanı’nda yer almaktadır. Kos adasında yer alan ve Osmanlı döneminden kalma eserlerden bir diğeri Defterdar Cami’dir. Bu cami 1724 senesinde inşa edilmiştir. Bunların dışında Kos adasında yer alan Türk Köyü’nü de ziyaret edebilirsiniz. Bu Türk Köyü, Germe olarak da bilinmektedir. Eğer Kos adasında zamanınız varsa bu yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bu köyün bir diğer adı Platani Köyü’dür ve adada bulunan bin dört yüz Türk’ün büyük bir kısmının yaşadığı yerdir. Osmanlı Hamamı’da günümüze kadar gelebilmiş önemli Osmanlı miraslarından biridir. 

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Kos Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder