Kos'a Ne Zaman Gidilir?

Kos uçak bileti satın almadan önce Kos adasında hâkim olan iklim tipinin nasıl olduğuna bir bakmakta yarar vardır. Kos iklimi Akdeniz İklimidir. Kos adasında yıllık olarak düşen yağış miktarı kış aylarında daha fazla olmaktadır. Kos adasında hâkim olan yıllık yağış miktarı yaklaşık olarak 740 mm kadardır. Kos adasında hâkim olan yıllık sıcaklık ortalamasıysa 19,1 derecedir. Kos adasında en kurak ay 0 mm yağış miktarıyla Temmuz ayı olmaktadır. Kos adasının en fazla yağış alan ayıysa ortalama olarak 180 yağış miktarıyla Ocak ayı olmaktadır. Kos adasının yağış grafiğinin yanı sıra sıcaklık ortalamasına da bir göz atmakta yarar vardır. Kos adasının sıcaklık grafiğine göz gezdirdiğimiz zaman en sıcak ayının Temmuz olduğunu görebilirsiniz. Temmuz ayında görülen sıcaklık ortalaması yaklaşık olarak 27,7 derece kadardır. Ocak ayıysa Kos adasında görülen en soğuk aydır. Ocak ayında görülen sıcaklık ortalaması yaklaşık olarak 11,5 derece kadardır. Kos adasının yağış dağılım grafiğinde görüldüğü üzere yılın en az yağış alan ayıyla yılın en fazla yağış alan ayı arasında mm farkı, 180 mm kadardır. Aynı farklılığa yılın en sıcak ayıyla yılın en soğuk ayı arasında görebiliriz. Kos adasında yılın en soğuk ayıyla en sıcak ayı arasındaki yıllık ortalama sıcaklık farkı yaklaşık olarak 16,2 derece kadardır.

 

 

Kos hava durumu grafiğine göz attığımız zaman oldukça güzel bir havanın sizleri beklediğiniz görürsünüz. Kos hava durumu, yazları sıcak olan, kışlarıysa daha serin geçen bir mevsimdir. Yaz aylarının sıcak olması sizleri korkutmasın. Bu sıcaklık, Türkiye’nin en önemli tatil beldelerinden biri olan Bodrum’un yaz sıcaklarından birkaç derece daha düşüktür. Yaz aylarındaki bu sıcaklık ortalaması aşırı güneş ısısını sevmeyenler için bulunmaz bir nimet niteliğindedir. Bu hava koşullarına şöyle bir baktığınız zaman Kos ne zaman gidilmeli, sorunuz cevabı tahmin edileceği üzere yaz ayları olmaktadır. Kos adası kış aylarında bölgedeki halkın ve turistlerin adayı terk etmesi üzerine ıssız bir havaya bürünmektedir. Ancak bu durum Nisan ve\veya Mart aylarının başlamasıyla yavaşça kalabalıklaşmaya başlayan turist yoğunluğu sayesinde kış aylarının sessizliği yerini hareketli bir adaya bırakır. Ada Ekim ayından sonra tekrar sakinleşmektedir. 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Başlıklar

X
Kos Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder