Kos'da Ne Yenir?

Şehir dışına veya ülke dışına tatile çıktığınız zaman mutlaka o bölgenin lezzetlerini tatmak istersiniz. Gittiğiniz bölgeye özgü olan lezzetleri tatmak, o bölgenin kültürüyle, yeme alışkanlıklarıyla alakalı bilgi sahibi olmanızı sağlar. İşte bu nedenle Kos adasına ziyaret ettiğiniz zaman o bölgenin yerel yemeklerini mutlaka denemelisiniz. Kos adasının Türkiye’ye olan yakınlığı sayesinde, aralarında benzer lezzetler bulunmaktadır. Bu nedenle Kos adasının yerel yemeklerini denediğiniz zaman sizlere, kendi mutfağınıza ait yemek lezzetleri gibi gelecektir. Kos adasına ait birbirinden leziz yiyecekleri denemek için en kısa sürede Kos uçak bileti almanızı ve yakın zamanda bu tatil beldesine bir ziyarette bulunmayı unutmayın.

 

 

Kos adasının birbirinden leziz yerel tatları bulunmaktadır. Kos mutfağında hâkim olan mutfak Yunan mutfağıdır. Yunan mutfağının içerisinde bolca zeytinyağı, yeşillikler, taze sebzeler, baharatlar, deniz ürünleri, dana, tavuk, tavşan, oğlak gibi birçok lezzet bulunmaktadır. Yunan mutfağının içerisinde İtalyan, Türk, Balkan ve Lübnan mutfağından esintiler görebilirsiniz. Yunan mutfağında ana yemeklerinin yanında zeytin ve\veya peynir çeşitleri gibi birçok meze de bulabilirsiniz. Yunan mutfağında mezeler sıcak ya da soğuk olabilmektedir. Bunların dışında Yunan mutfağında kabaklı ve patlıcanlı yemeklere de bolca rastlanmaktadır. Yunan mutfağında ene yemekler ve mezelerin yanında tatlılarda da hâkim olan lezzetler, Türk mutfağında da bolca rastlanmaktadır. Yunan mutfağının tatlılarında yufka, yoğurt, fındık, ceviz ve bal gibi lezzetlere oldukça sık rastlanmaktadır.

 

 

Adaya gidip mutlaka denemeniz gereken Kos yemekleri arasında yemistes yer almaktadır. Bu yemeğin içeriği Türkiye’deki dolmalara oldukça çok benzemektedir. Yemistesin yanında deneyebileceğini ve Türk mutfağında aşina olacağınız diğer lezzetler lahanadolmades ve moussaka’yı denemeniz gerekmektedir. Bunların yanında souvlaki, diğer adıyla şiş kebap farklı damak lezzetleri aramayanlar için birebir bir tat olacaktır. Tüm bu lezzetlerin yanında mutlaka tadına bakmanız gereken mezeler bulunmaktadır. Kos mutfağı, içerisinde soğuk mezeleri ve sıcak mezeleri barındırmaktadır. Kos adasında denemeniz gereken sıcak mezeler, ahtopot ızgara, kalamar tava, karides, kaşar peyniri ve beyaz peynir ile yapılan saganaki, diğer adıyla sahandır. Kos mutfağında mutlaka denemeniz gereken soğuk mezelerse Yunan salatası, tarama, cacık, patlıcan ezme, peynir ezme ve fava olmaktadır. Yunan salatası Kos adasında oldukça sık tüketilmektedir. Bu lezzeti Greek Salad ismiyle de bulabilirsiniz. Kos ne içilir sorunuzun cevabıysa Kafe frape, Yunan kahvesi ve/veya sakız likörü mastika ve uzo yer almaktadır. Uzo Türkiye’deki rakıyı andırır. Ancak rakıdan daha hafif bir içkidir. Türkiye’de rakı, balık ve meze üçlüsünün olması gibi Kos adasında da uzo ve mezeler birlikte tüketilmektedir. Kos adasında şarap da oldukça sık tüketilmektedir. Bu şarabın içeriği, alışık olduğumuz şaraplardan farklıdır. Doktorların mesleğe başlamadan önce Hipokrat yemini ettiklerini hepiniz duymuşsunuzdur. Bu yeminde adı geçen bu kişi çok uzun zaman önce Yunanistan’ın Kos adasında yaşamaktaydı. Hipokrat, şarabın içerisindeki şekerin tadının daha baskın olması için deniz suyuyla karıştırırdı. Hipokrat’ın bu yöntemi Kos adasında halen uygulanmaktadır. Siz de Hipokrat gibi şarap içmek isterseniz bu lezzeti kaçırmamalısınız.

 

 

Kos yemekleri arasında en çok tüketilen birkaç lezzet bulunmaktadır. Bu lezzetlere göz atarak hangisini denemek istediğinize kara verip Yunan mutfağının güzide tatlarını yeme şansına erişebilirsiniz. Kos mutfağında öne çıkan lezzetler arasında Krasotyri, diğer adıyla şaraplı peynir gelmektedir. Bu lezzetin dışında en çok tüketilen bir diğer Kos mutfağı harikası karides Salatası ve sübye tavadır. Kos mutfağında peynir oldukça sık tüketilmektedir. Bu bölgede oldukça çok sevilen bir diğer peynir çeşidinin ismi Xinomyzithra’dır. Bu peynirin diğer adı ekşi peynirdir. Galomyzithra adı verilen inek peyniri de Kos mutfağında oldukça sık rastlayabileceğiniz bir peynir çeşididir. Bir çeşit ballı tatlı olan Sarsoymade, Kos mutfağında denemeniz gereken lezzetler arasında yer almaktadır. Kos mutfağında bir çeşit yağda kızartılmış tatlılar diyebileceğiniz Loukoumades ve xerotigana da denemeniz gerekmektedir. Domates tatlıları ve domates reçeli de adada sıkça tüketilmektedir. Domuz etiyle alaka bir sorununuz yoksa adaya geldiğiniz zaman pirinçli, domuz eti yahniyi de mutlaka denenecek lezzetler listenize ekleyebilirsiniz.

 

 

Tüm bu yerel lezzetlerin yanında Kos rentaurant seçeneklerine de göz gezdirmek gerekmektedir. Kos adasında uğramadan dönmemeniz gerek mekânların başında Caravan Restaurant gelmektedir. Bu restoranın sıcak atmosferi, sahibinin içtenliği ve daha birçok özelliği sayesinde sizlere bir kere daha oraya gitmenizi sağlayacaktır. Caravan Restaurant’ı 52 Amerikas Street, Kos Town açık adresinde bulabilirsiniz. Bunun dışında +30 2242 02 70 64 telefon numarasıyla da restorana ulaşma şansınız bulunmaktadır. Ali Restaurant’ta Kos adasında mutlaka uğramanız gereken mekânlardan biridir. Ali Restaurant, Caravan Restaourant’ın sahibi Hasan Bey’in de kuzenidir. Caravan Restaurant’ında karşılaştığınız sıcak atmosferin aynısını Ali Restaourant’ında da bulabilirsiniz. Bu restoranda adından anlaşılacağı üzere Yunan mutfağının yanında Türk mutfağından lezzetler bulabilirsiniz. Sahibiyle Türkçe konuşarak da sohbet edebilirsiniz. Ali Restaurant’ına gitmek isterseniz Artemisias 23 Kos Town – Kos açık adresinden yararlanabilirsiniz. Bunun dışında restorana +30 2242 02 18 60 telefon numarasıyla da ulaşabilme şansınız bulunmaktadır.

 

 

Kos adasında uğramanız gereken bir diğer restoran Dana Restaurant’tır. Bu restoranı Tigaki’de yer alan plajın hemen yanında bulabilirsiniz. Bu restoranı denize girdiğiniz zaman zarfında acıktığınız zaman yiyecek leziz bir şeyler ararken kullanabilirsiniz. Burada deneyebileceğiniz lezzetlerin başında pita gyros gelmektedir. Pita gyros, Türkiye’de yapılan dönere oldukça benzemektedir. Pita gyros lezzetinin üç çeşidi bulunmaktadır. Bu lezzetler domuz, kuzu ve tavuktur. Ayrıca dönerden farklı olarak pita gyros lezzetinin içerisinde patates kızartması, domates, soğan ve haydariye benzeyen; ancak onların yoğurt dediği bir sosla servis edilmektedir. Dana Restaurant’ında deneyebileceğiniz bir diğer lezzet Youvetsi’dir. Dana Restaurant’ına gitmek isterseniz Tigaki, Kos adresinde bulabilirsiniz. Bunun dışında Dana Restaurant’ına +30 2242 06 90 77 telefon numarasıyla da ulaşabilirsiniz. Sunset Taverna’da Kos adasında mutlaka uğramanız gereken yerler arasında bulunmaktadır. Sunset Taverna, Kos adasında et yiyebileceğiniz en iyi mekânların başında yer almaktadır. Sunset Taverna’ya geldiğiniz zaman mutlaka T-Bone’yi denemelisiniz. Bunun dışında Stifado’yu da bu restoranda denemeden dönmemelisiniz. Sunset Taverna’yı Kanari Street 51, Kos açık adresinde bulabilirsiniz. Bunun dışında Sunset Taverna ’ya + 30 2242 02 37 14 telefon numarasıyla da ulaşım sağlayabilirsiniz. Kos adasında tatlı ve dondurma yemek isterseniz To Special’ı mutlaka denemeniz gerekmektedir. To Special’da gece geç vakitler de bile uzun kuyruklar olduğunu görebilirsiniz. To Special’da yoğurtlu dondurmayı denemeden geri dönmeyin. Bu ünlü mekânı Vasileos Georgieu Str. Kos Town – Kos açık adresinde bulabilirsiniz.

 

 

Broadway Restaurant, Kos adasında uğramanız gereken mekânlardan biridir. Brodway Restaurant’ı Grekland, Meg. Alexandrou 34, Kos 853 00, Yunanistan açık adresinde bulabilirsiniz. Buna ek olarak bu restorana uğramak için +30 2242 02 70 52 telefon numarasından da yararlanabilirsiniz. Theory food & wine’da Kos adasında uğramanız gereken bir başka restorandır. Bu restorana gitmek için Leoforos Georgiou B’22 85300 Kos açık adresinden yararlanabilirsiniz. Bu adresinde yanında restorana ulaşmak için +30 2242 30 18 55 telefon numarasından da yararlanabilirsiniz. 

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Kos Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder