Kos'da Alışveriş

İster Türkiye sınırları içerisinde olsun ister yurt dışı gezisi olsun gittiğiniz her bir noktadan alışveriş yapmadan dönmek, gittiğiniz bölgeye biraz haksızlık yapmak olur. Özellikle Yunanistan’ın güzide adalarından biri olan Kos’a gittiğiniz zaman sokaklarda şöyle bir yürümeniz bile sizleri alışveriş yapmaya itebilir. Kos’da alışveriş yapabileceğiniz birbirinden güzel caddeler, mağazalar ve hediyelik eşya dükkânları bulunmaktadır. Kos uçak bileti alıp bölgeye gittikten sonra kendinize en azından bir Kos hatırası niteliğinde eşyaların satın alın. Böylece Kos tatilini unutulmaz kılın.

 

 

Kos alışveriş için gidebileceğiniz en iyi nokta, adanın eski şehrinde ve civarında bulunmaktadır. Kos adasına gittiğiniz zaman öncelikle bölgenin en önemli, gönül rahatlığıyla alışveriş yapabileceğiniz sokaklarında dolaşın. Bu şekilde hem Kos hakkında bilgi sahibi olur hem adayı gezmiş olur hem de alışveriş çılgınlığınızı doyurmuş olursunuz. Kos adasında alışveriş için önemli alanlarından biri Vas Pavlou, Apelou Ifestou, Akti Kountouriotou caddelerinde dolaşabilirsiniz. Bu caddelerde dolaşmaya başladığınız zaman kendinizi oldukça rahatlamış ve eğlenmiş bulabilirsiniz. Bu caddelere ek olarak Asklepion ve liman tarafını da deneyebilirsiniz. Kos bölgesinde bu caddelerinin her birinde birbirinden farklı ürünlerle karşılaşabilirsiniz. Kos adasının Vas Pavlou caddesinde bulabileceğiniz ürünler arasında mini Yunan evleri minyatürleri, hediyelik eşyalar, adaların fotoğraflarını içeren takvimler, magnetler, biblo satan mağazalar ve daha birçok ürün satan sıra sıra mağazalar bulunmaktadır. Eğer sevdiklerinize veya kendisine Kos hatırası almak istiyorsanız bu caddede şöyle bir yürümeyi deneyebilirsiniz. Apelou Ifesto Caddesi, Vas Pavlou caddesini kesen bir caddedir ve aynı ürünleri bu caddede de bulabilirsiniz. Kos’da tüm bu ürünlerin dışında daha farklı eşyalara yönelmek isterseniz Akti Kountouriotou bölgesine gitmelisiniz. Bu bölgede plaj çantası, tişört, şapka, havlu, güneş kremi ve daha birçok ürünün satıldığı birden fazla dükkânı yan yana sıralanmış bir şekilde bulacaksınız. Kos adasında daha yerel ürünlere yönelmek ve adaya ait eşyalar satın almak istiyorsanız, adanın Elefterias Meydanı’na mutlaka uğramalısınız. Bu bölgede bulabileceğiniz ürünler arasında Kos bölgesine ait otlar, baharatlar ve daha yerel ürünler yer almaktadır. Tüm bu bölgelerin arasında özellikle Appelou ve Ifaistou bölgeleri yoğun turist akımı olduğu görülebilmektedir.

 

 

Kos adasında yerel, kültürel ürünler, hediyelik eşyaların yanı sıra alışveriş merkezlerine gidip doyasıya gezmek ve eğlenmek, bunun yanında alışveriş çılgınlığınızı sonuna kadar yaşamak istiyor olabilirsiniz. Kos alışveriş merkezleri konusunda ilk sırada yer alan Hondo’s Center’ı, bu isteklerinizi gerçekleştirebilmek için mutlaka uğramalısınız. Hondo’s Center, üç katlı mütevazı bir alışveriş merkezidir. Üç kattan oluşmaktadır. Hondo’s Center’ı gitmek isterseniz Leof. El. Venizelou 17, Kos 853 00, Yunanistan açık adresinden yararlanabilirsiniz. Bunun dışında Hondo’s Center’a +30 2242 04 91 00 telefon numarasıyla da ulaşabilme şansınız bulunmaktadır. Bu alışveriş merkezinin çalışma saatleri Pazartesi ve Salı günleri saat 08.30’la 20.00 arasında gerçekleşmektedir. Pazartesi günlerinin çalışma saatleri Dormition of the Mother of God nedeniyle bazı zamanlarda değişiklik gösterebilmektedir. Hondo’s Center çalışma saatleri Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri saat 08.30’la 21.00 arasında gerçekleşmektedir. Cumartesi günüyse 08.30’la 18.00 saatleri arasında açıktır. Hondo’s Center Pazar günleri kapalıdır. Bu alışveriş noktasının dışında Kos adasında alışılan büyük alışveriş merkezlerine rastlanmamaktadır.

 

 

Kos adasına gidip birçok ürün satın aldıktan sonra daha yerel ve daha çok adanın kültürel özelliklerini yansıtan ürünlerden satın almak istiyor olabilirsiniz. Kos adası zamanlarını yansıtacak ve Kos tatilinizi unutulmaz kılacak bir ürüne, sevdiklerinizi mutlu edecek Kos adası hatıralarını satın almak istiyor olabilirsiniz. Bu ürünleri satın alabileceğiniz noktalar yukarıda verildi. Bunun yanında Kos’da alınabilecek ürünler nelerdir, onlara da bir göz atmakta yarar var. Kos adasını unutulmaz kılacak ürünler arasında hem yiyecek hem giyecek hem de hediyelik eşyalar yer almaktadır. Kos adasında satın alabileceğiniz yiyecekler arasında tabi ki zeytinyağı başta gelmektedir. Yunan adasına has ve güzel lezzetlerde olan zeytinyağları sizler de çok beğeneceksiniz. Kos adasında satın alabileceğiniz yiyecekler arasında zeytinyağı dışında bal, domates reçeli, fıstık reçeli gibi doğal ürünler yer almaktadır. Kos adasındaki ballar, bölgenin oldukça eski, geleneksel ürünlerinden biridir. Bu organik yiyeceklerin yanında Kos ne alınır, sorusuna en çok ve en leziz bir biçimde verilen cevaplarda şaraplardır. Bu leziz şarapların tadına gerçekten bayılacaksınız. Kos adasına özgü olan ve hediyelik ürün olarak oldukça sık tercih edilen bir başka yiyecek ürünüyse şaraplı peynirlerdir. Bu peynirler bildiğiniz şaraplardan yapılmaktadır. Kos adasına özgü olan bu peynirlerin tadına doyamayacaksınız. Bu peynirlerin adına tiri tis posas denilmektedir. Kos adasında satın alabileceğini bir diğer yiyecek şuruplardır. Sizlerin hoşuna gidebilecek tarçın şurubunu ve acı badem şurubunu mutlaka deneyin. Zaten tadına baktıktan sonra satın almadan duramayacaksınız. Kos adasında tarçın şurubuna kanelada, acı badem şurubunaysa sumada denilmektedir. Kos adasından alabileceğiniz bir başka ürün uzo adı verilen yöresel içkileridir.

 

 

Kos adasına özgü satın alınabilecek ürünler arasında yiyecekler dışında hediyelik eşyalara bakmanın zamanı geldi. Kos adasının kültürünü yansıtan yerel eşyalar arasında seramik ve porselen ürünler, Bizans ikonaları, geleneksel kışlık terlikler, deriden imal edilen hediyelik ürünler, özel tasarım ürünü olan takılar, mücevherler, doğal zeytinyağı sabunu, Kalimnos adasına özgü olan süngerler, geleneksel yöntemlerle yapılan dantel ve dokuma el işleri ürünleri yer almaktadır. Bu ürünler arasında seramik ve porselen ürünlerin tarihi, geleneği antik çağlara kadar uzanmaktadır. Buna ek olarak satın alabileceğiniz Bizans ikonları da el yapımı, el işçiliği ürünleri olan ahşap işçiliğinin en güzel örnekleridir. Geleneksel kışlık terlikleri deriden ve saf yünden üretilmektedir. Kos adasında yerel halkın sıklıkla tercih ettiği bir nokta daha bulunmaktadır. Bu bölge Kos ucuz alışveriş bölgesi de olmaktadır. Kos belediye pazarı olarak adlandırılan bu yerde bölgeye özgü birçok ürünü bulabilme şansınız vardır.

 

 

Kos adasında satın alabileceğiniz ürünler dışında mutlaka uğramanız gereken mağazaları bulunmaktadır. Bu mağazalardan ilki Sols/BusSop Gallery Marmaris’dir. Bu mağazanın sahibi uzun süre Kos adasında yaşayan Avusturyalı bir sanatçıdır. İçerisinde sanat galerisi olduğu gibi satın alabileceğiniz birbirinden güzel birçok ürün bulunmaktadır. Sols/BusSop Gallery Marmaris’e ulaşabileceğiniz telefon numarası 0030 224 204 17 32 ve 0030 24204 21 04 ‘dür. Kos adasında uğramanız gereken alışveriş noktalarından bir diğeri Reisi Kyranio’dur. Bu mağazada özgün tasarımlı birçok takı bulabilirsiniz. Bu mağaza Arkeoloji Müzesi’nin karşısında yer almaktadır. 0030 224 20 282 29 telefon numarasıyla da mağazaya uğraşabilirsiniz. Bu mağazaya geldiğiniz zaman özellikle Kos madalyonlarına göz atmalısınız. ANGELO Traditional Greek Products’da uğramanız gereken mağazalardan biridir. Bu mağazada birçok organik ürünü bulabilirsiniz. Bu organik ürünlerin bir kısmını satın almadan önce tadabilme şansınız bulunmaktadır. Kos adasında daha farklı, sıradışı ürünler satın almak isterseniz Lambis Pittas’a mutlaka uğramalısınız. Bu mağazada satılan ürünler arsında birbirinden farklı, sıradışı seramik ve porselen eşyalar bulabilirsiniz. Ti Amo Music Stores’a Yunan müziği sevenlere hitap eden bir dükkândır. Burada Yunan müziği dinleyebilir ve satın alabilirsiniz. Daha pahalı takılar, mücevherler ve elmaslar satın almak isterseniz Volaka Jewellery’a mutlaka uğramalısınız. Bu mağazada ünlü İsveç marka saatler bulabilir, pırlanta, elmas gibi ürünlerle tasarlanmış takıları satın alabilirsiniz. Bu mağazayı 1, 14, Ifaistou Str. Old Tow açık adresinde veya +30 2242 02 92 29 telefon numarasıyla ulaşabilirsiniz. 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Başlıklar

X
Kos Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder