Kos Şehir Rehberi

Kos adasının bilinen diğer ismi İstanköy adasıdır. Yunan adaları arasında en çok yoğun turist nüfus göçü alan adalardan biridir. Kos nerede, sorusunun cevabı Yunanistan’ın doğusunda olarak konumlanmış olmasıdır. Kos adası Türkiye’ye konum olarak da oldukça yakın bir adadır. Bu nedenle Türkiye’den Kos adasında birçok turist gitmektedir. Ege Denizi’nde bulunan bu ada, Kalymnos adasına da yakın konumdadır. Kos uçak bileti aldığınız zaman oldukça kısa bir sürede Yunanistan’ın önemli tatil beldelerinden birine iniş gerçekleştirebilirsiniz. Kos para birimi Euro’dur. Adaya ziyarette bulunmadan önce paralarınızı TL’den Euro’ya çevirmeniz sizler için oldukça avantajlı bir durum olacaktır. Kos dili Yunanca’dır.

 

 

Kos adasının içerisinde birçok antik kalıntı bulunmaktadır. Bu adanın diğer isimleriyse Meropis ve Nymphsea olarak bilinmektedir. Kos adasında en önemli isim Hipokrat’tır. Tıp dünyası insanlık tarihinde oldukça eski bir zamana dayansa da tıbbın ahlaksal ve daha kesin çizgilere bürünmesini sağlayan kişi Hipokrat olmuştur. Dünya tarihinde bu kadar büyük bir öne teşkil eden birinin yaşadığı topraklarda da, beklenenin üzerine büyük bir önemle sahiplenmektedir. Kos adasının turizm cenneti olmasının yanında tarihin seyrini değiştiren önemli insanlardan biri olan Hipokrat’ın dolaştığı topraklarda bir tatil yapmak ve Hipokrat’ın yaşadığı dönemden kalan izleri aramak eşsiz bir deneyim olacaktır. Adanın ilk sakinleri Karyalılardır. Ancak bu durum M.Ö. 11 yüzyılda değişti. Bu değişikliğin asıl sebebi Dorlar’ın adayı işgal edip adayı Yunan şehir devletlerine bağlamasıdır. Adaya Perslerin birkaç defa ele geçirme çalışmaları gerçekleşmiştir. Ancak bu konuda başarıyı bir türlü yakalayamamışlardır. Perslerin Atina’ya olan bu saldırıları bölgenin oligarşi düzenine bir kenara bırakmasına ve demokrasi tartışmalarına yol açmasını sağladı. Tüm bu olaylar zincirinin sonucunda da gerçekleşen Rodos ayaklanmasının neticesinde önemli bir Atinalı istasyonu olarak hizmet vermeye başlamıştır. M.Ö. 366 senesinde Kos kasabası inşa edilmiştir. Daha sonra Roma ve Bizans İmparatorluğunun bir parçası haline gelmiştir.  Kos adası Helenistik dönemde yüksek refah düzeyine ulaşmıştır. Bu önemli başarılardan sonra ada Ptolamaic hanedanlığı döneminde prenslerin eğitimi için en önemli dinlenme yerleri biri haline gelmiştir.

 

 

Kos adasında Hipokrat, diğer adıyla Hippocrates dışında birçok ünlü ismi de bünyesinde barındırmıştır. Bu isimler sırasıyla ressam Apelles, şair Philates ve Theocritus olmaktadır. Adanın barış ortama nadiren bozulmuştur. Adadaki huzurlu ortamın bozulma nedenleri gerçekleşen depremler ve korsan akınlarından başka bir şey değildir. Kos adası Romalılarla oldukça iyi ilişkiler içerisindeydi. Bu sayede ada M.S. 53 senesinde serbest bir şehir haline gelmiştir. Ancak ada, Venedik istilasından sonra durmadan el değiştirmiştir. 1315 senesinde Venedikliler tarafından Saint John şövalyelerine satılmıştır. Daha sonra ada 1525 senesinde ada, Osmanlıların elinde geçmiştir. Adadaki Osmanlı hâkimiyeti tam tamına dört yüz yıl sürmüştür. Ancak daha sonra gerçekleşen bir takım olaylar sonucunda ada 1945 senesinde Yunanistan’ın eline geri döner. Adaya giriş yapmak için hususi pasaport sahiplerinin vize alması gerekmektedir. Ancak yeşil pasaport ve\veya gri pasaport sahipleriyseniz vize almanıza gerek yoktur. Kos konsolosluk ile alakalı bir probleminiz ya da görüşmeniz gerekiyorsa Türkiye Cumhuriyeti Rodos Başkonsolosluk ’la bir görüşme yapabilirsiniz. Kos adası, tarihte uzun seneler boyunca birçok milletin hâkimiyeti altına girmiş, yeri geldiğinde sakin bir hayat kurmuş, yeri geldiğindeyse hareketli zamanları gözlemlemiştir. Tarihinin bu kadar dolu olması, günümüzde tatil ve turizm açısından önem kazanmasına katkıda bulunmuştur.

 

 

Şehirle İlgili Genel Bilgiler

Ülke: Yunanistan             

Nüfus: 49.500

Resmi Dil: Yunanca

Para Birimi: Euro (EUR)

İklim: Akdeniz iklimi

Saat farkı: Saat farkı bulunmamaktadır.

Telefon Kodu: +30

Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün

Sırakadaki Şehir Rehberi

Kos Alt Başlıklar

X
Kos Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder