Korsika'da Neler Yapılır?

Dünya turizminin en önemli noktalarından olan Fransa’nın Korsika şehri Avrupa birliğinin merkezinde olması durumundan kaynaklı olarak son dönemde ülkemizden oldukça kısıtlı sayının ziyaret edebildiği bir noktaya dönüşmüş durumda. Zira Avrupa birliği vize koşulları gereğince oldukça sorun oluşturmakta. Korsika uçak bileti almak son derece kolay olsa da söz konusu vize koşulların ciddi bir araştırmanın sonucunda en ufak bir sonuçtan ret edilmenize varan bir süreçten oluşuyor. Fakat bu zorlu süreci atlatanlar Korsika şehrinde her şeyden önce tatil eğlence ve tarihi bulacak. Bir turistik mekan düşünüldüğünde 3 farklı ayrıntıyı bir arada sunabilen dünya üzerinde çok kısıtlı bölgeler söz konusu fakat gerek yurt dışı turları sayesinde Avrupa ve dünyanın en güzel noktaları görülebildiği gibi gerekse Korsika turu sayesinde şehrin tarihi dokusu yakından incelenebilmektedir. Korsika da görülmesi gereken yerler tatilcinin karakteri ile doğru orantılı değişen olağan üstü zengin bir içeriğe sahiptir. Fakat yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği merkezlere göz attığımızda ilk karşımıza bu şehrin ve ülkenin efsane imparatorunun doğduğu ev çıkmaktadır.

 

 

Masion Bonaparte isminden de anlaşılabileceği gibi Napolyon’un doğduğu evdir. Müzeye çevrilen bu ev bütün Napolyon ailesinin yaşadığı ve orijinalliğini koruyan son derece bakımlı ve önemli bir noktadır. Ülkeyi savaştan savaşa fetihten fethe sürükleyen bu imparatorun evi Ajaccio Korsika’da bulunan tarihin en önemli noktalarından biridir. Şehri ziyaret edenlerin en çok ve ilk uğradıkları nokta olma unvanını koruyan müze sadece gün içinde kura ile belirlenen ve rezervasyon yapılarak ziyaret edilebilen bir merkezdir. Gün içinde maksimum 150 kişinin adım atabildiği müze 24 saat açık olarak hizmet vermektedir. Pazartesi günleri tamamen kapalı olan ve her santimetresi bakıma alınan bu merkezin içine topuklu ayakkabı sert yüzeyli ayakkabı ile giriş yasaktır. Zira tarihi evin dokusunu ve her köşesini özenle koruyan müze yönetimi kesinlikle binanın ve evin yıpranmaması için en küçük ayrıntılara dikkat etmekte önem göstermektedir. Bu yönü ile bakıldığında oldukça değerli olan müze içerisinde Napolyon Bonaparte’ın yattığı yatak ve yattığı oda hala ilk gün ki sadeliğini ve düzenini korumaktadır. Fransız halkını ayağa kaldıran ve batağa saplayan kumandan olarak bilinen Napolyon en ünlü sözü olan ve para hakkında söylediği üçlemesini de bu evde söylemiştir. Masion Bonaparte dış yüzeyi de iç yüzeyinde olduğu gibi ilk günkü dokusu ile saklanmaktadır. Bu yönü ile Korsika şehrinde yapılması gereken ilk aktiviteler listesine girmeyi başaran müze oldukça yüksek sayılabilecek bir ücret karşılığında ziyaret edilebilmektedir.

 

 

Adres: 1 Rue Saint- Charles 20000 Ajaccio Korsika Fransa

Telefon:  + 33 4 95 21 43 89

 

 

 

Calanques de Piana Korsika adasının olağan üstü manzarasını ve doğasını izleyerek gidilen bir yolun ardından karşınıza çıkacak olan sahili ve kayalıkların ortak adıdır. Bu kayalıkları bu denli önemli kılansa bölgede yaşanan bir aşk hikayesi ve sonrasında ortaya çıkan efsanelerdir. Bölgede hala görülebilen içinde büyük bir halka şeklinde oyuk bulunan taş efsaneye göre bir boyut ya da zaman kapısına açılmaktadır. Eski zamanlarda birbirini seven iki gencin hikayesinin anlatımını da okuyabileceğiniz bölge büyük bir mitolojik efsanenin ev sahipliğini yapmaktadır. Tam olarak hangi dönemde ortaya çıktığı bilinemeyen hikayeye göre birbirini seven iki genç onların birlikte olmasını istemeyen ailelerinden kaçarak birlikte bir yaşam sürmek istemiş fakat aileler buna izin vermeyerek onların peşine düşmüştür. Tam içi oyuk kayanın olduğu bölgede köpekler ve insanlar tarafında köşeye kıstırılan gençleri taş açılarak içine almış ve kimsenin bilmediği bir noktaya taşımıştır. Sonradan milyonlarca insanın defalarca karşıya taşın içinden geçip aynı bölgeye ulaşmaya ve sonsuz aşkı yaşamayı arzu etmesi bölgenin günden güne yaygınlaşmasını ve hikayenin turistler arasında da duyulması ile büyük bir ilgi kaynağı oluşturmuştur. 3 Euro karşılığında sizde sevdiğinizle bu bilinmeyen taşın içinden geçip hiç bitmeyen bir aşka kapı açılıp açılmadığını deneyebilirsiniz. Zira siz gibi düşünen binlerce turist bölgeye akın etmekte ve sıranızın gelmesi oldukça uzun sürmektedir. Korsika müzeler müdürlüğü tarafından işletilen merkez Sabah 08:00’da başladığı hizmetine akşam 24:00’a kadar devam etmekte bu saatten sonra bölge ve güvenlik ekiplerinin çekilmesinin ardından insanlar kaçak olarak bu maceraya atılmaya devam etmektedirler.

 

 

Adres: 20115 Pianna

Telefon: + 33 9 66 92 84 42

 

 

 

Filitosa bölgesi Korsika içinde yer alan Türkiye’de peri bacalarını andıran bir yapıdır. Zira bölgede tam olarak ne zaman yapıldıklarına ait bilgi olmamakla beraber milattan önce 5 binli yıllara ait olduğu düşünülen antik bir şehir bulunmaktadır. Şehir içinde hala varlığını sürdüren su yolları taşa oyulan heykeller Aslan ve farklı hayvan figürlerinin bulunduğu kayalar varlığını korumaktadır. Bölgenin hakkında her türlü sorunuzu cevaplayabilecek rehberler eşliğinde çıkacağınız ve hem metresi yürüyerek gerçekleşecek olan bu yolculuğunuzda Filitosa antik şehrinin gizemi içinde unutulması güç bir Korsika gezisi düzenleyebilirsiniz. Ayrıca bölgede bulunan mağaralara ve mağara resimleri birçok farklı şekli içinde barındırmakta olup birçok şeklin tam olarak neye benzediği ya da neyi betimlediği tam manası ile anlaşılabilmiş değildir. Antik çağlarda dünyayı ziyaret eden uzaylıların varlığına yönelik iddialar gözlerinizle görebileceğiniz resimler üzerinden hali hazırda dünya bilim çevreleri tarafından tartışılan konular arasında sıcaklığını korumaktadır.

 

 

Adres: Filitosa D.57 20140 Sollacaro Korsika Fransa

Telefon: + 33 4 95 74 00 91

 

 

 

Lavezzi Island Korsika bölgesinin Hristiyanlaşmasının ardından büyük öneme sahip olmuş Korsika açıklarında ana adaya en yakın adacık olma unvanını korumaktadır. Bu noktanın bu denli önemli olmasının sebebi Hristiyanlığı seçen Korsika halkı ilk din eğitimi merkezini bu adacık üzerinde kurmuş ve şehrin her bölgesine bu noktada yetiştirilen din adamları gönderilmiştir. Napolyon Bonaparte döneminde de hizmet etmiş olan bu merkez şimdilerde kullanılmasa da hala yeni doğan çocukların vaftiz edilme törenleri için bu nokta tercih edilmektedir. Adacık üzerinde ana binanın izleri hala varlığını sürdürmektedir. Zira 1900’lü yılların başında büyük bir deprem ile sarsılan bölgede yerleşmiş olan din okulunun da büyük zarar görmesini ve yıkılmasını tetiklemiştir. Sonrasında gelen birinci dünya savaşı sırasında Almanların bölgeyi kontrol altına alması ve Fransız milislerin bu adacık üzerinde saklanmaları Alman topçularının bölgeyi tamamen imha etmesine ve din okulunun neredeyse tüm izlerini bölgeden silinmesine neden olmuştur. Lavezzi Island ikinci dünya savaşının sona ermesinin ardında aslına uygun yapılan bir kale ve bir burç ile yeniden canlandırılmaya çalışılmış küçük bir kilise de inşa edilmiş olsa da istenilen cazibe noktası olmayı başaramamıştır. Şimdilerde Korsika tatilcilerinin gezmesi görmesi gereken önemli noktalardan biri olma konumundadır. Ayrıca adacık üzerinde Fransız şaraplarının satıldığı küçük bir bölümde hizmet vermektedir. Ada sahip olduğu sahillerde büyük bir deniz canlısı çeşitliliği göstermekte olup denize girmek için çok güvenli bölgelerden değildir. Sık sık köpek balıklarının uğradığı ada ayrıca ani su akımları ile tehlikeli bir yüzme alanı olarak bilinmektedir.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Başlıklar

Diğer Şehir Rehberleri

X
Corsika Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder