Korsika'da Ne Yenir?

Fransız dünyası yenilecek ve içeceklerin belki de en geniş ve özel tariflere sahip olduğu noktalardan biridir. Zira dünyanın önemli turistik bölgelerinde ve konaklama alanlarda öncelikli aranılan özelliklerden biri şüphesiz Fransız mutfağının olup olmadığıdır. Dünyanın her noktasına yiyeceklerini ve aşçılarını pazarlayan Fransız ekolü mutfakta değim yerindeyse harikalar yaratan yeni yetenekleri sürekli ortaya çıkaran bir yiyecek ve içecek kültürüne sahiptir. Dünyanın en kaliteli şaraplarının üreticisi konumunda olan Fransa sayı olarak en çok şarabı üretmese de kalite anlamında liste başında yer almayı başarmıştır. Zira son üç yıl yapılan şarap yarışmasında Fransız şarap markaları ipi göğüslemekle kalmamış listenin ilk iki sırasına da adlarını yazdırmayı başarmıştır. Ülkemizden erişimi biraz sorunlu olan Fransa Avrupa birliği ülkesi olmasından dolayı vize politikalarını Türkiye’den gelen turistler için biraz daha esnek tutsa da oldukça geniş bir soruşturmanın ardından Ülkeye özellikle ülkenin en büyük turistik merkezlerinden olan Korsika bölgesine Korsika uçak bileti ile ulaşmak mümkündür. Şehre ulaştığınız saat kaç olursa olsun Korsika yemekleri hangi öğün olduğu fark etmeksizin sizi bekliyor olacaktır. Zira kahvaltısı öğlen yemeği akşam yemeği fark etmeksizin Fransa yiyeceklerinin marka olmasını başarmış ülkelerden biridir. Korsika da ne yenir? Sorusu kişinin zevkine göre değişse de aslında inanılmaz alternatiflerle dolu bir listeden söz etmek mümkün olacaktır. Ayrıca Korsika da ne içilir? Diye düşünenlerin alacağı en doğru yanıt Fransız şarabı olacaktır.

 

 

Korsika kahvaltılarına daha yakından baktığımızda karşımıza ilk çıkan viennoiserie çıkmaktadır. Fransızlar kahvaltıda tatlıları tercih etmektedir. Bu durum turistlere sunulan yiyeceklerde kahvaltı öğünlerinde de değişmeyen bir gelenek olarak öne çıkmaktadır. Ekmek doğal tere yağ ve Balın harmanlanmasına Fransız kahvesinin de eklenmesi ile tarifi imkansız bir kahvaltının ortaya çıkması söz konusu olacaktır. Fransız halkı tuzlu yiyeceklerle oldukça mesafeli olan halkların başında gelmektedir. Korsika yenilecek şeyler listenizde tuzlu yiyeceklerin kahvaltıda olması doğru bir seçim olmayacaktır. Ayrıca Fransızların ünlü kahvaltılığı olan kruvasanlar da Korsika kahvaltılarının olmazsa olmaz yiyecekleri arasında girmeyi başarmıştır. Dolgun çikolata ve genellikle çay ile başlayan kahvaltılar tarifi imkansız tatları denemeniz için sizleri bekliyor olacak. Korsika bölgesi öğrencilerin turistlerin ve turizm yatırımcılarının ortak yaşam alanı olmasından kaynaklı sadece Fransız tatları değil etnik köken farklılıklarından kaynaklı olarak farklı ülkelerin mutfaklarının da hizmet verdiği restoranlarda şehirde bulunmaktadır. Örneğin kahvaltıda farklı bir ülkeye ait tatlar denemek isterseniz Korsika şehri içinde Vietnam Çin restoranları ayrıca Afrika restoranları da bulunabilmekte oldukça temiz gıdalar ile müşterilerini karşılayabilmektedir. Bu denli büyük çeşitliliğe sahip restoranlar Korsika için büyük bir artı olurken turistler sırf kahvaltı için dahi 20 farklı mekanda birbirinden kaliteli lezzetleri tatma şansına sahip olmaktadır. Restoranlarda hizmet ve fiyat orantısı yaptığınızda kesinlikle pişman olmayacağınız sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

 

 

 

Kahvaltıyı bir kenara bırakıp Korsika şehri içinde atıştırmalıklar ya da öğlen yemeklerini ele aldığımızda kalite eksilmeden daha büyük bir sesle hareket etmeye devam eder. Zira Fransız hazır yemeklerinden sayılan krep, Korsika sokaklarında küçük büyük her restoranda bulunan yiyecekler arasına girmiş Fransız mutfağının ünlü yiyecekleri arasındadır. Sıcak çikolata ve mevsimine göre soğuk içeceklerle ikram edilen krep Korsika şehrinde fast food listenize ekleyebileceğiniz yegane madde olacaktır. Zira şehirde ünlü fast food restoranları dahi menüsüne krepi almak zorunda kalmışlardır. Ayrıca Korsika halkı ve turistlerinin ilgisini çeken bir başka öğlen atıştırmaları da salatalardır. Saf Akdeniz zeytin yağları ile süslenen ve mevsimin en taze ürünleri ile yapılan bu salatalar genellikle deniz ürünleri ise süslenerek öğlen menüsünde hafif bir öğün ile geçiştirmek için ideal seçimler olmaktadır. Ülkede genellikle şaraptan sonra en çok tercih edilen içki olan bira salata ile servis edilen ve birlikte iyi bir ikili olmayı başarmış menülerden biridir. Ayrıca Fransız usulü patates kızartması da Korsika caddelerinde en sık karşılaşacağınız öğlen menülerinin arasında sayılabilir.

 

 

Fransızların ve turistlerin sabırsızlıkla beklediği ve genellikle romantik mekanların öne çıktığı Korsika akşam yemeklerine baktığımızda yiyeceklerden önde gelen şey restoranlardaki şıklık ve zarafettir. Zira akşam menüsünde aşıklar için kapısını açan restoranlar masa örtüsünden ışıklandırmaya kadar özen ile hazırlanmış olmanın etkisini her noktasında sergilemektedir. Korsika akşam yemeklerinin olmazsa olmazlarından olan kırmızı ve beyaz şaraplar ile sunuma başlayan yemekler daha masaya otururken ortamdaki ışıltı ile sizi doyurmaktadır. Restoranların ortak özelliklerinden olan arka fonda çalan Fransız aşk şarkıları ile sadece bedeniniz değil ruhunuzun da doyması amaçlanmaktadır. Korsika son dönemde değiştirdiği tatil önceliklerini balayı çiftleri üzerinde kurmuştur. Bu yönü ile bakıldığında balayı çifti olun ya da olmayın bu eşsiz masayı mekanları yerinde yaşamanız kaçırmamanız gereken fırsatlardan biridir.

 

 

Akdeniz mutfağının olduğu yerde deniz ürünlerinden konuşmamak ve Korsika şehrinin en iyi deniz ürünleri restoranının hakkında bilgi vermemek yanlış olur. Bu yüzden Restaurant Le Santana üzerinde önemle durulması gereken mekanların başında gelmektedir. Gün içinde denizde yakalanan ürünlerden menüsünü oluşturan restoranda İçkiler ve deniz ürünleri yanı sıra salatalarda büyük önem taşımaktadır. Korsika şehrinin en çok tercih edilen deniz ürünleri restoranı olan Restauran Le Santana yaklaşık 50 yıldır Korsika şehri üzerinde hizmet veren son derece saygın mekanların başında gelmektedir. Restoranda kahvaltı ve öğlen yemekleri yenilebildiği gibi akşam 17:00 ile 24:00 arasında akşam yemeği yemek isteyenlerin mutlaka rezervasyon yaptırması gerekmektedir. Zira şehrin en önemli deniz ürünleri restoranı olan mekanda bu saatler arasında yer bulmak imkansızdır. Hafta sonu yani Cumartesi ve Pazar günü ayrıca öğlen saatlerinde rezervasyonların tükendiğini bilmenizde fayda olacaktır. Vejeteryan yiyeceklerinde bulunduğu restoranda akşam yemeklerinde zaman zaman canlı müzik organizasyonları da yapılmaktadır. Mekan içinde kırmızı et ya da domuz eti gibi ürünlerin bulunmaması özellikle Müslüman kökenli insanların mekana büyük ilgi göstermesine neden olmaktadır. Ayrıca mekanda olan ilginç özelliklerinden biride bu restoranda yemek yiyen çiftlerin fotoğrafları çekilerek oluşturulan mekanın anı albümünde saklanıyor olmasıdır. Resmi olarak yayın hayatına başlamayan mekanın web sitesi hizmet vermeye başladığında kişinin kendi adını ve soyadını yazarak arayıp o geceyi tekrardan hatırlamasını sağlayan bir anı albümünün hayata geçirilecek olmasıdır. Henüz arşiv aşamasında olan ve tam olarak ne zaman site hayata geçirilecek bilinmemekte olup hayata geçirildiğinde dünyada ilk olma özelliği taşıyacak bir organizasyon olacaktır. Sadece deniz ürünlerinin mevcut olduğu mekanda ayrıca deniz ürünlerinden yapılmış ilginç mantarlı çorbalarda bulunmaktadır. Eğer daha önce istiridyeli mantar çorbası denemediyseniz ya da midyeli mantar çorbası denemediyseniz Korsika şehrinde hizmet veren Restaurant Le Santana ana yemeğe geçmeden önce size bu şansı tanıyacaktır. Mekanda deniz ürünleri ile tercih edebileceğiniz eşsiz bir içecek listesi olsa da Fransız şarap zevkinin tam anlamı ile hakimi olan İngilizce hizmet veren garsonlar beyaz Fransız şarabını önermektedirler.

 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Başlıklar

Diğer Şehir Rehberleri

X
Corsika Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder