Korfu'da Ne Yapılır?

Korfu uçak bileti ile ulaşacağınız bu ada şehri İyon Denizi’nde yer almaktadır. Bu denizdeki en büyük adanın peşinden gelerek ikinci sırayı alır. Birçok farklı ebat ve çaplardaki adacıklardan oluşan bir yığın adacığın en kocamanıdır. Halk, Kerkira şeklinde isim takmış, yerel halkın aralarındaki müsemması budur. Şirin, etrafı suyla kaplı mekân, komşu ülke Yunanistan’da bulunmaktadır. Ülkenin kuzeyinin batısı cihetinde yer almaktadır. Arnavut zemin taşlarıyla bezenmiş ve kendine özgünleşmiş, Venedik zamanı yapılarıyla skolastik havaya bürünmüş, sahil şeridinin çokluğu ve gençlerin oluşturduğu toplu eğlenceleri ile cazibe merkezi olmuş, eskimiş yaşam kokan bir mistik mekânın adıdır. Tekne gezilerinin ilham verecek bir yığın zarafet ve temaşa abidesi görsel şovlara yolculuk yapılabileceği ender yerler zinciridir. Üçlü kombinasyonunun arasındaki bir mekândır. Dünya mirası kapsamında kendini listede bulan ender yerlerdendir.

 

 

 

 

Akdeniz’in bu sıcakkanlı memleketindeki yerel halk geçimlerini sağlamak için bir dizi işlerle iştigal etmekteler. Geçim dertlerinin çözümünün en önemli ayağını turizm oluşturmaktadır. Ana direk turizm olunca, ada insanının yoğun bir şekilde, her türlü ön hazırlıklarını sürekli yaparak, geçim dertlerinin gereğini yapmanın daima önünde bir çabanın içindedirler. Diğer geçim uğraşıları arasında tarım ilk sırada gelmektedir. Özellikle de zeytinyağı üzerine bol çeşnili işler ve kumkuat meyvesinin işlenmesi şeklinde bir geçim sağlamaktadırlar. Hediyelik eşyaların yapım ve üretim noktası gelen turistlere bunların satılması ile kazanç sağlanması diğer bir geçim kaynaklarını oluşturmaktadır. Saydığımız tüm geçim kaynakları, gidilip görülen bu şirin adada, alınıp doğallığı ile yapılması gereken şeyler arasında zikredilebilecekler arasında yer almaktadır. Akdeniz’in en doğal kumkuat likörü şirin adacıkta sizleri beklemektedir. Korfu reçelleri, mutlaka tatmanız gerekenler arasında zikredilmektedir.

 

 

 

 

Ada doğasının en derin ve tüm yönleriyle hazzına varılarak rahat bir şekilde gezmeniz adına en ideal zaman dilimi bahar mevsimidir. Dikkat edilecek kısa bir mevzu; vize için muhakkak öncesinden hazırlık yapmanız gerekmesidir. Ada içi ulaşım için çok fazla seçeneğiniz yoktur. Dar bir araç seçeneği ile yapacaklarınızı gerçekleştirmenin gereği yapılmalıdır. Orijinal adları Blue ve Green Bus olan Türkçe olarak mavi ve yeşil otobüsler ile taksiler sizin ulaşımınıza yardımcı olacak araçlar seçeneğiniz olarak görülmektedir. Sizin için bir mihenk olması adına 19 kilo metrelik bir mesafe için taksi bedeli için sizden otuz avro talep ediyorlar. Otobüsler için bedel rakamı ise; tek binilmeli olan bir avro yirmi kuruştur. Eğer beş avroluk bir kart almanız durumunda bütün bir gün dilediğiniz miktarda otobüse bine bilme olanağı ile tüm yapacaklarınızı yapabilmedir.

 

 

 

 

Envaı çeşit çoklukta olan sahilleri arasında seçim yapmanın zorluğunu yaşamama adına muhakkak evvelinden plan yapmak zorunluluğu vardır. İstenilen meziyetlere sahip bil umum sahil arasından, kumlu mu olsun, sıcak mı olsun, ne istenirse bulmak ve seçmek mümkündür. Yerel yaşayanlara açık umumi plajlara gidecek iseniz, ücret alınmamaktadır. Sadece ihtiyacınız olarak göreceğiniz şemsiye ile uzanma aracınız şezlong için ödeyeceğiniz meblağ, yedi avro civarındadır. Corfu gezilecek yerler konusuna hazırladığımız liste ile devam ediyoruz.

 

Agios Stefanos: Gezilip görülmesinin size kattığı yaşam temaşası hazzının en nadide parçaları arasındadır. Adanın göreceli olsa da açık ara en mükemmel sahili ve plajıdır. Ada merkezine takriben otuz üç kilo metre kadardır.

Enois: Tarihin derinliklerine doğru yapılacak olan seyahatin başlangıcını oluşturan bu mekân, taştan oluşturulan blok bir anıttır. Corfu turu içinde gezeceğiniz yerler arasına burayı da katmalısınız.

Ermones: Etrafını dik yamaçların çevirdiği, atlayıp zıplayıp denize uçmayı arzu edenlerin rağbet ettiği pırıldayan bir suyu olan görsel şöleni üst düzeyde bir cennet köşesidir.

Dassia: Sahil şeridindeki çok renkli sevimli olan bu kasabaya gidenler, dinginliği ile size sükûnet bulduracak hazzı ve rahatlığı getirecek.

 

 

 

 

Corfu yapılacak şeyler başka bir boyutu olan tadımlık lezzetler kısmı için Pita, ilk zikredilecekler arasındadır. Etli ekmek gibi pidemsi bir benzerliktedir. Adına souvlaki denilen bir karışım içine boca edilerek pişirilmektedir. Ücret olarak iki avro gibi bir meblağ ödenir. Peynirin kızartılmasıyla hazırlanan bir yiyecek olan saganaki, yörenin en çok istenilen tatları arasındadır.

 

Museum Of Asian Art: Antik merdivenlerinde self servis içecek alımı ile dilediğinizi içerek oturup musikinin tadını çıkaracağınız bir mekândır. Müzenin yanı başındaki bu mekân ve müze görülüp gezilecek nadide yerler arasında zikredebileceklerimizdendir. Birçok turist, Corfu turları için burayı da gezmeyi planlıyor. Siz de böyle yapabilirsiniz.

 

 

 

 

Byzantine Müzesi: Yapılacak kültürel aktivitelerin pek az olan birkaç seçeneğinden bir müzedir. Tekne kiralayarak yapılacak tekne turu ile bölgeyi hem temaşa etme hazzına erecek hem de kısa da olsa uğranılan yerlerde denizin yüzerek tadını çıkarırlar. Tura katılındı ise bunun size bedeli otuz avrodur.

 

Antipaxos (Αντίπαξος): Minik adacıklardan olup görsel zenginliğinin büyüsü ile nam yapmış, Türk Renginin denizde sesleme yaptığı, bol kumlu bir mekândır.

 

Kassiopi (Κασσιόπη): Balıkçı köyüdür. Gidilip sahilinin hazzına erilecek bir plaj olarak zikredilecekler arasındadır. Yanında bulunan koyun izahatı mümkün olamayacak çaptadır. Cennet neresidir denildiğinde gösterilebilecek yerlerdendir.

 

 

 

 

Paleokastritsa (Παλαιοκαστρίτσα): Adanın batı yakasında bulunan, etrafındaki kayalardan ötürü örtülü bir haldeki liman ve onun plajlarının bulunduğu mevkidir. 25 km mesafededir. Burada ziyaret edile bilinecek bir de manastır bulunmaktadır.(Paleokastritsa) Corfu ne yapılır konusunda kafanız karışıksa listenize burayı eklemeyi unutmayın diyelim.

 

Ipsos (Ύψος): Yirmi dakika mesafede bulunan, adanın kuzey doğu istikametindeki ince, uzun sahilli mevkidir.

 

Canal D’amour (Σιδάρι): Korfu’nun kuzey cihetinde yer alır. Oldukça yoğun bir kullanıcı olduğu bir sahildir. Bu sahilin genel adı sidari’dir. Buranın doğa harikası bir şekliyle oluşmuş yerinin ismi Canal D’amour’dur. Denizin ve esen rüzgârların çarpmalarıyla oluşturdukları tahrifatın bir neticesi kayaların oluşturdukları şeklin adıdır.

 

 

 

 

Agios Georgios (Αγ. Γεώργιος Πάγων ): Güney tarafta bulunan ve soğuk olan sahil şerididir.

 

Malibu (Dasia) (Δασσιά): Doğudaki Dasia nihayetindeki en namlı plajlardandır.

 

Glyfada (Γλυφάδα): Merkezin batısı tarafına düşmektedir. Sahil şeridi gençlerin yoğun rağbet gösterip kendinden geçtikleri bir mevkidir. Mevkiinin en ayırıcı özelliği etrafın ormanlık oluşudur. Bolca zeytin ağacı bulunan eşsiz güzellikteki bir doğa harikasıdır.

 

 

 

 

Old town: Adadaki yaşam alanının mazisinin derin olduğu tarihle iç içe olan bir merkezdir. Eski Kent de denir. Tarihi mekânların sur duvarlarıyla çevrildiği görülecektir. Eski eserler genel olarak Venediklilere aittir. Bizanslılar zamanı eserler de vardır.

 

Pantokrator: Adanın en zirve yeridir. 1800’lü yıllardan kalma bir yapı olan manastırın adıdır. Zirve o denli temaşa imkânı sunmaktadır ki! Bir yandan Arnavutluk’u temaşa edebilme olanağı verir iken diğer yandan İtalya’yı ayağınızın altına sermektedir.

 

St. Spyridonas: 1580 senesi yapımlı Ortodoks mezhebi ürünü bir yapıdır. Kilisenin çanının kulesinin oldukça yüksek olmasıyla ön plana çıkar.

 

 

 

 

Achilleion: Diğer adı Sisi’s Palaca’dır. Turistik yerlerindendir.  1889 senesinde Avusturyalılarca yaptırılmıştır. Elizabet ismindeki kraliçelerinin yaz aylarında kullanması adına inşa edilmiştir. Gastouri’dedir. İçinde çeşitli kahramanların heykelleri ile bolca resim olan saraydır. Gezme adına sekiz avro talep ediliyor.

 

Vlacherna Monastery: Adaya takribi yarım saat mesafedeki Kanoni’deki manastırdır.

 

Pontikonissi (Mouse Island): Adanın tam karşı tarafındadır. Yukarıdan görünümünün fareyi andırması hasebiyle bu ad ile de anılır. İçerisinde küçük bir şapel vardır.

 

 

 

 

Korfu Fortress: İki adet kulesi bulunan şehrin tarihi eseridir. Muhteşem bir kale kapısı vardır. Bu da Liston Esplanade Arenasına açılır. İçerisinde bir de kilise bulunmaktadır. Adı St. George’dir. Bizans has mozaiklerin olduğu bir tarih hazinesidir.

 

Almyros: Adaya 35 km mesafede bir sahil şerididir. Altın suyuna bandırılmışçasına sapsarı bir rengiyle büyüleyici kumlar vardır.

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Corfu Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder