Konya Şehir Rehberi

Konya Şehir Rehberi

 

Mevlana Celaleddin Rumi ile başlayıp Şems-i Tebrizi ve Nasreddin Hoca ile asırlara yayılan kültür,maneviyat ve  medeniyetler beşiğidir; Konya. Yerleşik hayata geçiş ile, bilinen kökeni M.Ö 7 binlere dayanan Konya; Türkiye’nin 7.en kalabalık şehri olup yüzölçümü bakımından en büyük şehridir. Konya’nın 31 ilçesi vardır. Şehrin 2017 nüfus sayımına göre nüfusu 2.180.149 olarak belirlenmiştir. Konya,iklim olarak karasal iklim özellikleri göstermektedir. Bundan dolayı ziyaret zamanlarının bahar ayları olmasında fayda vardır.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Konya; tarih boyunca Hititler, Lidyalılar, Persler, Frigyalılar, Bizans ve Selçuklular’a ev sahipliği yapmış bugünkü modern hâlini Cumhuriyet dönemi ile alıp günümüze kadar gelmiştir. Peki bu güzide şehirde neler yapılır, ne yenir, ne içilir?

 

KONYA’DA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Konya’da görülmesi gereken yer başta elbette ki Mevlana Müzesi. Müzeye giriş ücretsiz. Müzee haftanın her günü ziyaretçilere kapılarını 09:00’da,pazartesi günleri 10:00’da açıyor. Kapanış; yaz aylarında 18:30, kış aylarında ise 17:00 olarak belirlenmiş.

Mevlana’yı tamamlayan kişi olan Şems-i Tebriz-i, Camii ve Türbesi, Aziziye Camii, Kapu Camii, Alaaddin Camii, Alaaddin Tepesi, Sille Köyü, İnce Minare Müzesi, İnce Minare Camiisi, Tuz Gölü, Nasreddin Hoca Müzesi ve Türbesi, Karatay Medresesi, Konya Arkeoloji Müzesi, Selçuklu’da Kyoto Japon Parkı ve Konya Tropikal Kelebek Bahçesi(açılış 09:00 kapanış 17:00 ,bahçe Pazar günleri kapalıdır.),Alaaddin Keykubat Köşkü, Meke Gölü, Şehitler Abidesi, Karapınar Çölü, Sırçalı Medrese görülmesi gereken önemli yerlerden.

Konya’ya gitmek için Aralık ayını tercih ederseniz 11-17 Aralık’ta Mevlana’yı anmak amaçlı Şeb-i Arus (Düğün gecesi) törenlerine katılabilirsiniz. Konya’ya bağlı Çumra ilçesinde yer alan,9 bin yıl önce çok büyük bir yerleşik hayata tanıklık etmiş olan Çatalhöyük Neolitik Kenti de kültürel turunuzun tamamlayıcısı niteliğinde.

 

 

KONYA’DA NE YENİLİR NE İÇİLİR?

Konya etli ekmeğiyle meşhur olan bir ilimizdir. Bunun yanında çebiç, fırın kebabı, sacarası, mevlana böreği, papara, su böreği, bamya çorbası, tirit ve arabaşı çorbası en az etli ekmek kadar meşhur ve tercih edebileceğiniz tatlardır.

 

KONYA’YA ULAŞIM

Karayolu Ulaşımı

Modern karayollarının yapılmasıyla birlikte Konya; İstanbul’a 710;İzmir’e 556,Ankara’ya 262 km uzaklığında. Konya Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne Türkiye’nin her yerinden şehirlerarası otobüsler mevcut.

Demiryolu Ulaşımı

Demiryolu ile ulaşımda ise TCDD sitesinden sefer saatlerine ulaşmanız mümkün.

Havayolu ulaşımı

Dilerseniz ucakbileti.com'dan uçağınızı bulunduğunuz konumdan alıp, Konya Havalimanı’ndan şehir içine Havaş ile ulaşımı sağlayabilirsiniz. Ücreti kişi başı 11 liradır. Merkeze ulaşım 30-40 dakika arası sürüyor. Havaş ; Şehir Merkezi-Otogar-Havaalanı arasında hizmet vermektedir. Ek olarak havalimanındaki çeşitli firmalardan araba kiralayarak yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

 

 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Konya’da şehir içi ulaşım Konya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ATUS otobüs hattı ile sağlanıyor. ATUS otobüs hattı uygulamasını cep telefonlarınıza indirerek imkânlarından faydalanabilirsiniz. Konya’da seyahatlerde Elkart kullanılmaktadır. Ücreti ise indirimli Elkart 1.55 TL , tam Elkart ile 2.10 TL olarak belirlenmiş.

Konya’da şehir içinde taksiler de bulunmakta. Taksi açılış ücreti 3.00 TL , kilometre başına ise  ücreti 2.75 TL ‘dir.

 

KONYA’DA KALINACAK YERLER

Konya her bütçeye göre konaklama imkânı sunmaktadır. Konya’da otel fiyatları 1 gecesi 85-300 TL arası değişmektedir. Siz de en uygun Konya uçak biletini hemen ucakbileti.com ‘dan satın alıp,bu tarih ve maneviyat dolu şehiri ziyaret edebilirsiniz.

 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Konya Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder