Köln'de Neler Yapılır?

Almanya’nın sanayi ve turizm açısından olduğu kadar öğrenci nüfusu için önem taşıyan şehri Köln Türkiye’den giden göçmenlerin en sık yaşadığı bölgelerden biri olma konumunda bulunmaktadır. Köln şehri değişen Avrupa birliği vize koşullarına rağmen hala Türk tatilcilerinin oldukça sık tercih ettiği noktalardan biri olmakta aynı zamanda İstanbul’dan ve Türkiye’nin birçok şehrinden Köln uçak bileti alınabilmektedir. Köln gezi olanakları bakımından oldukça geniş bir listeye sahip olan bir şehirdir. Şehirde Türklerin yoğun yaşamasının bir getirisi olarak Köln Türk Caddesi oluşumunun da başlatılmasına neden olmuştur. Öğrencilerin yerel halkın ve şehre sonradan gelen göçmenlerin uyum içinde sorunsuz yaşayabildiği şehirde her kültür farklı güzel yanlarını sergilemesi ile ortaya müthiş Köln karnavalı ya da karnavalları denebilecek değişik zamanlarda organize edilen gösterilerin oluşmasına neden olmuştur. Köln şehrinde yapılacak şeyler sadece gece kulüpleri karnavallar ile sınırlı değildir. Yaklaşık nüfusu bir milyonu aşan şehirde bu çok renkli yaşam hem şehri ülkenin en büyük dördüncü şehri yapmış hem de eğlencenin merkezi olmasını da beraberinde getirmiştir. Şehir bir çok kez savaş ve yıkımla yüzleşse de içinde bulundurduğu tarihi eserleri ve tarihi noktaları muhafaza etmiş gelecek nesillere aktarmayı kusursuz restorasyon çalışmaları ile başarmıştır. Şehirde kiliseler tam anlamı ile ortaçağdan kalma yapılar içinde hali hazırda hizmet vermeye devam etmektedir.

 

 

Köln yapılacak şeyler listenize mutlaka eklemeniz gereken maddelerin başında Köln şehrine doğanın armağanı olan Ren nehri turu olmalıdır. Zira şehri boydan boya gezmenize olanak tanıyan bu nehir şehirde bulunan olağan üstü yapıları nehirden bambaşka bir açı ile görmenize olanak sağlamaktadır. Oldukça şık ve kaliteli yatlar ile de bu turlara çıkabilir hem eğlenip hem şehrin tarihi dokusunu teknenizden gözlemleyebilirsiniz.

Köln eğlencenin merkezi olmak için ciddi yatırımları gözden çıkarmış bir şehir yönetimine sahiptir. Almanya içinde bulunan en büyük doğal park olma unvanını elinde bulunduran Phantasialand görmeniz gereken önemli noktalardan biri olarak belirtilmektedir. İçinde çocuklar için oldukça eğitici bilgileri ve doğa hakkında ayrıntılı kalıntıları hayvanların iskeletlerini de incelemeyi mümkün kılan bu nokta içinde canlı hayvanlarında geniş alanlara sahip olarak yaşadığı bir hayvanat bahçesi olarak değerlendirilebilir. Hayvanat bahçesine oranla çok büyük olan ve içeride hayvanların kafesler kullanılmadan birbirinden ayrı tutulması önemli bir ayrıntı olarak göze çarpmaktadır. Park içinde güvenlikli araçlar ile hayvanların daha yakından görülmesi söz konusu olmaktadır. Oldukça küçük bir fiyata ziyaret edebileceğiniz bu park sabah 09:00’da başladığı hizmetini akşam 24:00’a kadar sürdürmektedir. Ren nehri gezisinin devamı olarak nitelendirilen organizasyon dilerseniz iki güne yayabileceğiniz iki günlük bir tura dönüştürülebilmektedir. 1967 Yılından günümüze kadar hizmet vermeye devam eden park ayrıca içinde lunapark ve roller coster gibi diğer oyuncaklarından bulunabildiği insanların eğlenebildiği bir bölüme de sahiptir.

 

 

Adres: Berggeiststraße 31-41, 50321 Brühl, Almanya

Telefon: + 49 18 06 36 66 00

 

Köln sadece oyun parkları ve tarihi alanları ile değil alışveriş noktaları ile de oldukça büyük bir önem kazanmış şehirlerin başında gelmektedir. Hohe alışveriş merkezleri caddesi Köln’ün ünlü markalarının çok ucuz fiyatlar ile hizmet verdiği adeta sezon sonu ürünlerini elden çıkarmak için kullandığı bir üst vazifesi görmektedir. Bu cadde üzerinde kıyafet alanında hizmet veren en ünlü ve popüler markaların mağazaları içlerinde tüm dünya üzerinde satışa çıkarmış oldukları fakat sezon içinde satamadıkları ürünleri oldukça ucuz fiyatlara hem Köln halkının hem de turistlerin beğenisine sunmaktadırlar. İçinde şapkalar ayakkabılar şaraplar ve elektronik eşyalarında bulunabildiği mağazalara ev sahipliği yapan Hohe caddesinde hareketlilik sabah 09:00’da başlayıp 24:00’a kadar sürmektedir. Genellikle İngilizce bilen satıcıların görev yaptığı mağazalarda aradığınız her şeyi çok ucuz fiyata satın alabilirsiniz.


 

Köln Ren nehrine ev sahipliği yapan ve aynı zamanda nehrin olanaklarını aktif bir şekilde kullanan bir yönetime sahiptir. Şehrin kaynaklarını turizme kazandıran şehir yönetiminin belki de en önemli projelerinden olana Sea Life Königswinter su tüneli Köln şehrinin en çok ziyaretçi çeken noktalarından biridir. Zira bu tünel 360 derecelik bir görüş açısı ile Köln şehrinden başladığınız yolculuğunuza Atlantik okyanusunun içine kadar uzanan bir cam tünel içinde sürdürmenize olanak tanımaktadır. Özellikle köpek balıklarının tünele ilgisi büyüktür. Bu sebeple tünel sayesinde köpek balıklarına yüksek dayanıklı kırılmaz camların arkasından izleme ve fotoğraf çekme imkanı yakalayacaksınız. Sabah 09:00’da açılan Sea Life Königswinter akşam 23:00’a kadar hizmet vermektedir. Ayrıca tünel içinde denizin içlerini görebilmenize olanak tanıyan son derece gelişmiş bir aydınlatma tekniği kullanılmıştır. Bu sayede hava karanlık ya da aydınlık olması fark etmeksizin müthiş bir görüş açısı ile bu macerayı yaşamanız mümkün kılınmıştır.

 

 

Adres: Rheinallee 8, 53639 Königswinter, Almanya

Telefon: +49 22 23 29 70

 

Köln şehri çok kültürlü bir yaşama sahip olmasının avantajlarından biri olarak Türk caddesi ile hem ekonomik hem kültürel alanda önemli bir gelişimi yakalamış olmasının bir örneğini de Belçika mahallesi ile gerçekleştirmiştir. Şehre Belçika’dan gelen göçmenlerin ağırlıklı olarak yaşadığı bu muhalle de olağan üstü yiyecekler ve yerel kıyafetler mağazaları süslemektedir. 1800’lü yılların Belçika’sında yürüdüğünüzü düşünmenize sebep olacak bu mahalle ayrıca yetiştirdiği çiçekler ve laleler ile de oldukça büyük önem taşımaktadır. Neredeyse her evin arka bahçesinde ziyarete açık olan çiçek bahçeleri söz konusudur. İstediğiniz beğendiğiniz çiçekleri satın alabileceğiniz Belçika mahallesinde hayat 09:00 ile akşam 24:00 arasında akmaya devam etmektedir. Ayrıca mahalle içinde barlar ve gece kulüplerinde sürekli olarak hem Alman hem de Belçika biralarının tadına bakabilmeniz mümkündür.

 

Köln sanatı ve sanatçıyı büyük bir saygı ile kucaklayan bir şehirdir. Bunun etkilerinden olan will rock you etkinliği de Köln ziyaretinizde mutlaka katılmanız gereken etkinlikler arasında bulunmaktadır. Almanca olarak gösterim yapsa da müziklerden ve danslardan ortamdaki enerjiye ve birlikteliğe eşlik etmeniz bu senkronizasyonu yakalamanız mümkün olmaktadır. Ayrıca bu etkinliğin en önemli yanı ise tamamen 1990’ların kıyafetlerinin müziklerinin danslarının bir arada bulunduğu ve konuklara zamanda kısa bir yolculuğa çıkarması ile anılmasıdır. Burada çalınan müziklerin en büyük özelliği bilgisayar ya da kayıt cihazları kullanılmadan yapılıyor olmaması. Yani dinleyeceğiniz müziklerin hepsi müzikal içinde canlı performanslar olarak sizleri beklemekte. Ayrıca dünyanın her yanından gelen müzisyenler 1900’lı yıllarda kendi ülkelerinde yayınlanmış müzikleri sahneleyip katılımcıların beğenisine sunabiliyor. Bu organizasyon dahilinde katılımcılar Köln içinde yaşamını sürdüren birçok etnik guruptan oluşuyor. Performanslarını sergileyecek gurupların organizasyon takvimi önceden belirleniyor ve bu doğrultuda istediğiniz geceye katılıp kendi gurubunuzla kendi müziğinizi gösterme olasılığına da sahip oluyorsunuz. We Will Rock müzik festivali içinde içkiler tamamen ücretsiz olup dilediğiniz kadar bira içme hakkına sahip oluyorsunuz.Organizasyon kapsamında bütün müzikler Rock müzik dalında sergilenmekte ve Slow yani hareketsiz müzikler gösterimde sahnede yer bulamıyor. 

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Köln Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder