Köln Şehir Rehberi

Almanya Köln şehri Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nde yer almaktadır. Eyaletin en büyük şehri olan Köln, ülkenin de en büyük dördüncü şehridir. Ülkenin batısında yer almakta, Ren-Ruhn bölgesinin de güneyinde bulunmaktadır. Şehrin dokuz idari merkezi bulunmaktadır. Bu idari merkezler şehir merkezi olan Innenstadt, Rodenkirchen, Ehrenfeld, Lindenthal, Chorweiler, Nippes, Kalk, Porz ve Mülheim’ dir. Köln bölge olarak ulaşım bakımından oldukça gelişmiş merkezlerden biridir. Bunun yanında ticaret, kültür, eğitim, bilim, sanat ve eğlence alanlarında da adından sıkça söz ettirmektedir. Eğer siz de her alanda bu kadar gelişmiş bir şehirde gezi düzenlemek isterseniz en kısa sürede Köln uçak bileti almanızı tavsiye ederiz.

 

Köln’ü bu gelişmişlik düzeyine varmadan önce geçmişi hakkında bilgi sahibi olmakta yarar var. Köln geçmiş bakımından oldukça donanımlı olan şehirlerden biridir. Kuruluş tarihi M.Ö. 38 yılı kadar eskiye dayanmaktadır. Roma İmparatoru Nero tarafından kurulan şehrin ismi, İmparatorun annesinin adından, Colonia’da gelmektedir. Tarihin bu kadar eski sayfalarına dayanan şehir Ortaçağ’dan itibaren önemli ticaret merkezlerinden biri olmayı başarmıştır. On ikinci yüzyıldan itibaren bölge kutsal şehir olarak ilan edilmiştir. Sancta Colonia, diğer adıyla Kutsal Köln şimdilerde UNESCO dünya mirasında yerini alan Köln Katedrali’nin temellerine 1248 yılında atıldığına şahitlik etmiştir. Bu katedralin yapımı tam olarak 632 yıl sürmüştür. Gotik tarzın en güzel örneklerinden biri olan Köln Katedrali Kuzey Avrupa’nın en büyük ibadethanesi olmaktadır. Kutsal Köln şehri 1794 senesinde Fransızların hâkimiyeti altına girdi. Fransız hâkimiyetinden sonra bölgede Rus hâkimiyeti egemen olmaya başladı. Rusya’ya bağlı olduğu dönemlerde Köln şehrini çevreleyen duvarlar, şehrin gelişmesi için yıkıldı. Bu sayede Köln hızla büyümeye başladı. Dünya savaşları sırasında Almanya’nın birçok şehri büyük yıkımlarla yüz yüze gelmiştir. Köln şehri Birinci Dünya Savaşı sırasında yıkımla pek karşılaşmamıştır. Ancak Köln şehrinin bu şansı İkinci Dünya Savaşı’nda geçerliliği yitirdi ve şehir bu esnada büyük bir yıkımla karşı karşıya geldi. Şehir bu zamanlarda büyük yaralar almaya başladı. Şehrin neredeyse %90’lık bir kısmı yıkıldı. Nüfusun yüksek bir kısmı yok oldu. Durmadan bombardımana maruz kalıyordu. Köln şehri yok olmaya yüz tutmuştu. Ancak daha sonra İngiltere ve ABD’den gelenler sayesinde şehir kendi yaralarını sarmayı başardı. Sonunda da günümüzde güçlü şehirlerden biri oldu.

 

 

Köln’de yaşam oldukça renkli görüntülere, bol aktivitelerle ve sanatsal etkinliklerle dolu dolu geçebilmektedir. Köln havaalanı bölgesine geldiğiniz andan itibaren fark edeceksiniz ki mimari doku, tarihin her bir yerden kendini göstermesi, Köln’deki üniversiteler sayesinde eğitim ve kültür alanındaki başarıyla Köln sizleri kendisine âşık edecek şehirlerden biri olmaya adaydır. Köln’ün ülkemizin en büyük şehri olan İstanbul’la kardeş şehir olduğunu belirterek bölgeye en kısa sürede bir ziyaret düzenlemenizi tavsiye ederiz. Köln nüfusunun %10’luk kısmı üniversite öğrencilerini kapsamaktadır. Köln geziniz sırasında bu şehre hiçbir zaman doyamayacağınızı fark edeceksiniz. Canlı tarih gibi korkusuzca güzelliğini sergileyen bu şehirde Roma İmparatorluğu döneminde Ortaçağ dönemine kadar ve daha birçok alanlarda olan mimari yapıları sizleri etkisi altına alacaktır. Köln şehrinin hangi tarafına bakarsanız bakın kendinizi büyülemiş gibi hissedeceksiniz. Tarihi yapısının ve mimarisinin yanında çikolatasıyla da ünlü olan şehrin tatlarına hayran olabilirsiniz. Tarihin tüm bölümlerinden izlerle karşılaşırken leziz Köln çikolatası yiyip gününüzün ve tatilinizin hiçbir zaman bitmemesini dileyeceksiniz.

 

Şehirle İlgili Genel Bilgiler

Ülke: Almanya

Nüfus: 1,024 milyon

Resmi Dil: Almanca

Para Birimi: Euro (EUR)

İklim: Okyanusal İklimi

Saat farkı: 1 saat

Telefon Kodu: 221

Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün

Sırakadaki Şehir Rehberi

Köln Alt Başlıklar

X
Köln Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder