Kiev'e Ne Zaman Gidilir

1500 yıllık geçmişine baktığımızda biraz batının biraz da Slav kültürünün etkisi altında olan Kiev,  tarihi yerleri, modern binaları, müzeleri ve muhteşem doğası ile Ukrayna’nın en çarpıcı şehirlerinden biri. Dinyeper Nehri’nin iki yanına kurulu bu güzel başkent, gezilecek yerleriyle olduğu kadar kültürel ve sanatsal etkinlikleriyle de görülmeye değer bir yer. Siz de Ukrayna tarihinin ve kültürünün merkezi olan Kiev’e gitmeyi düşünüyorsanız, şehrin iklimi ve yıl içindeki hava durumu bilmenizde fayda var. Sizler için şehrin iklimi, yıl içindeki sıcaklıkları ve en renkli dönemi hakkında birkaç işe yarar bilgiyi bir araya getirdik. 

Kiev İklimi: Ukrayna’nın başkenti Kiev tipik karasal iklime sahiptir. Yazlar nemli ve sıcak, kışlar oldukça soğuk geçer. Yıl boyunca yağış alan şehir en kurak aylarda bile yağışlıdır. Ocak ve Şubat aylarında sıcaklığın sıfırın altına düştüğü görülür. Şehrin en iyi dönemi havaların ideal sıcaklıkta olduğu yaz aylarıdır. Yazın ortalama sıcaklık 20 derece olup nemli bir hava hakimdir. Kiev ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 7.7 iken, yıllık ortalama yağış miktarı 640 mm’dir.

En sıcak ve yağışlı aylar: Temmuz ayı 19.6 sıcaklıkla yılın en sıcak ayı olurken, ortalama 86 mm yağış oranıyla yılın en yağışlı ayıdır. Yılın en kurak ayı ise ortalama yağışın 37 mm civarında olduğu Mart ayıdır.  Yılın en kurak ve en yağışlı ayı arasındaki yağış miktarı ise 49 mm’dir. Şehrin en sıcak dönemi ortalama -5.6 sıcaklıkla Ocak ayı olarak bilinir. Kış aylarında sıcaklık -20’leri görür, hatta -30’lara kadar düşer. Yıl boyunca ortalama sıcaklık 25.2 civarında değişmektedir.

Ne zaman gitmeli?: Parkların ve bahçelerin yeşerip rengarenk çiçeklerle dolup taştığı ilkbahar ve yaz ayları şehrin en güzel dönemleridir. Bu anlamda Kiev’e bahar veya yaz aylarında gitmenizi öneririz.Sıcaklığın 20-35 derece arasında seyrettiği yaz aylarında nemli bir havayla karşılaşmanız olası. Şehre yazın gitmeyi düşünüyorsanız, bir an önce internet üzerinden uçak bileti sorgulaması yapıp uygun fiyata bilet alternatiflerini değerlendirin. Kiev’de kışın hava oldukça soğuk ve karlı olduğundan buraya kış aylarında gitmek doğru olmaz. -10 ila -20 dereceleri bulan soğuklarda gezmenin pek akıllı bir seçim olmayacağı kesin.  Burada kışın yoğun kar yağışına rağmen, caddelerin temiz kaldığını ve trafik sorunu yaşanmadığını da belirtelim. Kiev şehrinin ziyaret edilmesinin sebeplerinden biri de yıl boyunca düzenlenen renkli festivalleridir. Mart ayında gerçekleşen Kiev Moda haftası,  Mayıs ayında düzenlenen Kiev fotoğrafçılık fuarı, Eylül ayının önemli etkinliklerinden KROK Uluslararası Reklamcılık Festivali bunların başında gelir. Baharın en güzel zamanlarından biri olan Mayıs ayı oldukça hareketli geçer. Mayısın son hafta sonu kutlanan Kiev Günü,  29 Mayıs’ta gerçekleşen Ukrayna Bisiklet Günü ve yine Mayıs ayı etkinliklerinden biri olan Kiev İlkbahar Uluslararası Tartışma Turnuvası bu dönemi daha renkli ve canlı kılar. Bu tür organizasyonlar ilginizi çekiyorsa, seyahat tarihinizi Mayıs ayına denk getirebilirsiniz. Sanatsal festivallerin gerçekleştiği Ekim ayı da şehri ziyaret etmek için ideal bir dönemdir. Sanata ve müziğe düşkünseniz, Kiev Uluslararası Kısa Film Festivali ile Kiev Caz Festivali’nin gerçekleştiği Ekim ayına bir tatil planlayabilirsiniz. Sanata ve müziğe düşkünseniz, tatilinizi Kiev Uluslararası Kısa Film Festivali ile Kiev Caz Festivali’nin gerçekleştiği Ekim ayına planlayabilirsiniz. Bu dönemde seyahat etmeyi düşünüyorsanız, şimdiden ucuz uçak bileti arayışına geçmenizi öneririz. Gideceğiniz tarihi netleştirip uçak bileti sorgulamaya ne kadar erken başlarsanız, o kadar uygun fiyata bilet bulma şansı elde edersiniz. Bu konuda farklı hava yolu firmalarının uçuşlarını karşılaştırabileceğiniz online sorgulama siteleri en büyük yardımcınız olabilir. Bu tür sitelerde istediğiniz kriterlere göre filtreleme yaparak bütçenize en uygun uçak biletini hızlı ve güvenilir şekilde satın alabilirsiniz.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

X
Kiev Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder