Kiev'de Gezilecek Yerler, Yapılacak Şeyler

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Kiev geniş meydanları,  yolları, parkları ve sokaklarıyla  dört mevsim turizmin gözdesi olan ve en güzel tatillerin yapılacağı harika bir adrestir. Tarihi yapısı, müzeleri, mimari eserleri, yeşil doğası ve ünlü parklarıyla kesinlikle görülmesi gereken şehirlerden birisidir. Bu harika şehirde keyifli ve unutulmaz bir tatil için yapacaklarınızı ve gezeceğiniz yerleri önceden planlamanızı tavsiye ediyoruz. Bu planlamaları yaparken bütçenizi de göz önünde bulundurarak hareket etmeniz doğru olacaktır. Tatilinizi uygun fiyatlara çıkarabilmek için dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan birisi uçak biletinizi erken almanız olacaktır. Son dakikaya bırakılmış uçak biletleri fiyatları 300 – 400 € ya kadar çıkabilir. Bu yüzden yapacağınız erken planlama ucuz uçak bileti fırsatlarından yararlanmanıza olanak sağlayacaktır.

Kiev şehri planlı bir şekilde hareket ettiğinizde ortalama olarak 3 günde gezilebilecek bir yerdir. Boryspil havaalanı şehir merkezine taksi ile 40 dakika uzaklıktadır. Havaalanından kent merkezine Marshrutka isimli sarı minibüslerle ya da Skybus isimli otobüslerle 1 saatte ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehir içi ulaşım için özellikle metroyu kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Dünyanın en büyük metrolarından biri olan Kiev metrosu hem ağ olarak hem de hacimsel olarak oldukça büyüktür. Ayrıca metroların kendisi bile bir sanat eseri gibidir. Müze niyetine 4, 5 istasyonu dahi gezilebilir. Kiev’e geldiğinizde görmeniz gereken yerler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız işte detaylar; 

Özgürlük Meydanı: Kiev’e geldiğinizde görülmesi gereken en önemli yerlerinde başında yerlerden özgürlük meydanı gelir. Ukrayna’nın bağımsızlık sembolü anlamına gelen özgürlük heykeli burada bulunur ve birçok turistin ilgisini çekmiş tarihi yapıtlardan biridir. Eski tarihlerde ağaçlık olan bu alanda yer alan ağaçlar Kiev’in inşası sırasında kesilmiştir ve ortaya büyük br ova şeklinde geniş bir alan çıkmıştır. Bu alan daha sonraları şehirdeki birçok protesto ve gösteriye ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle Özgürlük Meydanı yakın tarihin yazıldığı ender noktalardandır.

Sofya Katedrali: UNESCO dünya miras listesine giren bu katedral 1037 yılında yapılmış köklü bir yapıdır. Pagan inanışına sahip kabilelere karşı kazanılan zaferler uğruna inşa edilmiştir. Bin yıldır ayakta olan Sofya Katedrali mozaikleri ve altın kubbeleriyle tüm dünya tarafından bilinen bir üne sahiptir.  Sovyet devriminden sonra hükümetin katedrali yıkıp yerine park yapma isteği olsa da birçok tarihçi ve bilim adamının buna karşı gelmesi sonucu bu yıkım engellenmiştir. 1934 yılında müzeye çevrilen tarihi yapı bugün kararına Ukrayna Hıristiyanlık müzesi olarak kullanılmaktadır

Andrevski Spusk (Andrevski Yokuşu): Andrevski yokuşu Ayasofya meydanıyla Kontraktova meydanını birbirine bağlayan bir konumdadır. Diğer bir deyişle Andrevski Yokuşu yönetimin merkezi olan üst şehirle halkın yaşadığı alt şehri birbirine bağlayan  tarihi bir sokaktır. Önceden sadece yayaların yürüyebildiği Andrevski yokuşu 1711 yılında genişletilerek atlıların ve at arabalarının da kullanabildiği büyük bir sokak haline getirildi. Günümüzde ise Ukrayna’ya ait tarihi ve kültürel eşyaların satıldığı dükkânların, birçok restoran ve cafenin bulunduğu işlek ve oldukça renkli bir sokaktır. Ayrıca Andrevski yokuşunda pek çok resim galerisi de bulunmaktadır.

2. Dünya Savaşı Müzesi: 2. Dünya savaşı anısına yapılmış bu muhteşem eser açık kısım ve kapalım kısım olmak üzere 2 bölüme ayrılmıştır. Savaşta 30 milyon evladını yitirmiş ve destansı bir direniş örneği sergileyen Sovyetler Birliği’nin yaşadı acıları, kahramanlıklarını tüm etkileyiciliği ile bu müzede bulabilirsiniz. Müzenin açık kısımda 2. Dünya savaşında kullanılan silah envanteri, ölümsüz ateş ve vatan ana heykeli ile zafer gününde tören yürüyüşünün yapıldığı yürüyüş yolu bulunmaktadır. Kapalı kısım ise iki katlı müze kısmıdır. 2. Dünya savaşında ait belgeler ile kullanılan araçlar sergilenmektedir.

Khreschatyk Caddesi: Khreschatyk caddesi Kiev şehrinin giriş noktasıdır. Eskiden büyük ve sık ağaçlardan oluşan bir orman olan bu cadde bugün sadece Kiev’in değil aynı zamanda Ukrayna’nın da ana caddesi durumundadır. 1100 metre uzunluğundaki caddede ve caddeye bağlı büyüklü küçüklü sokaklarda sağlı sollu ünlü mağazalar, cafeler, restoranlar ve barlar bulunmaktadır. Caddenin başladığı noktada Bezarapski Pazarı, bittiği noktada ise Özgürlük Meydanı yer alır. Khreschatyk caddesi hafta sonu ve özel günlerde trafiğe ve motorlu araç geçişine kapatılıp insanların daha rahat keyifli zaman geçirmesine ortam sağlamaktadır.

Botanik Bahçe: 1937 kurulmuş olan bu bahçe 130 hektar gibi devasa bir arazide yer almaktadır. İçerisinde 13.000 kadar çiçek, bitki ve ağaç çeşidi bulunmaktadır. Bilim adamları tarafından incelenmeye alınmış olan bu alan görülmesi gereken çok özel bir bahçedir.

Ulusal Opera Evi: 1867 yılında açılmış olan ulusal opera evi binası dış güzelliği ve iç mimarisi ile muhteşem bir yapıya sahiptir. Son derece görkemli ve zarif olan bu bina profesyonel sanatçılar, ışık şöleni ve göz alıcı dekor ile birleştiğinde ortaya unutulmaz anlar çıkmaktadır.  Ukrayna- Rus opera ve balesinin sahnelendiği bina Fransız Rönesans dönemine ait barok mimarisinin günümüze kadar gelmiş görülmeye değer bir yapılarındandır.

Kiev Hayvanat Bahçesi: 1908 yılında açılan ve 40 hektarlık bir alan üzerine kurulan hayvanat bahçesinde dünyanın değişik bölgelerinden gelmiş olan ender hayvanları görebilirsiniz. Kiev hayvanat bahçesi her gün 09.00 - 17.00 saatleri arasında açıktır ve yaz, kış ziyaret mümkündür. Hayvanların dışında hayvanat bahçesinde değişik eğlence ve organizasyonlara denk gelebilir ve keyifli anlar geçirebilirsiniz. 

Kiev Mikro Minyatür Müzesi: Müzenin kurucusu Ukrayna vatandaşı olan Mykola Syadristytir. Bu müzede insanları hayrete düşürecek ve her biri kurucunun kendine ait pek çok eser bulunmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi müzede objelerin en küçük halleri sergilenmektedir.  Bunlar arasında dünyanın en küçük kilidi, anahtarı ve saati bulunmaktadır. İğne deliğindeki piramitler ve toplu iğnenin başındaki satranç takımı efsane eserlerdendir. s-Saç ucuna isim ve soy isim yazılması ve daha bu tür farklı birçok şey insanların ilgisini çekmektedir. Bu müzedeki birçok eser dünya Guinness rekorlar kitabına girmiştir.

Hidropark: Hidropark  Dinyeper  nehrinin ortasında yer alan 188 hektar üzerine kurulmuş bir adadır. Adanın kıyı kısmı tamamen kumla doldurulmuştur. Adaya ulaşım oldukça kolaydır. İsterseniz arabayla isterseniz de metroyla adaya ulaşım sağlayabilirsiniz. Hidropark her yıl 1 mayıs tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açar ve 1 ekim tarihinde kapatır. Hidroparkta jet ski, bungee jumping, su kayağı, plaj futbolu ve plaj voleybolu oynayarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca canlı müzik eşliğinde yemek yiyip, açık ve kapalı diskolarda sabaha kadar eğlenebilirsiniz.

Mariinskiy Sarayı: 1750 yılında inşa edilen bu saray tamamen mavi ve krem renklerden oluşan bu saray resmi resepsiyonlar, uluslar arası konferanslar ve başkan ziyaretlerine ev sahipliği yapmaktadır. Sarayı gezmek isteyenler için önerimiz bir rehber eşliğinde bu geziyi yapmanız olacaktır.

Prigova Açık Hava Müzesi: Burası Avrupa’nın en büyük açık hava müzesidir. Ukrayna’da yer alan altı farklı bölge insanının yaşamış olduğu 100 yıl ile 350 yıl arasında köklü bir geçmişe sahip olan yöresel evler ve yöresel köylerin bulunduğu bir alandır.

St.Vladimirskaya Katedrali: Burası dönemin en ihtişamlı ve en güzel kilisesidir. Aynı zamanda kullanılan malzemelere bakıldığında ne denli pahalı mal olduğu ortadadır. Bu kilise ünlü Fransız İtalyan ve Belçikalı sanatçılar tarafından yapılmıştır. Kilise ismini Hıristiyanlığı Slav diyarına getiren Kinyas Viladimir’den almıştır. Özellikle mozaikleri benzersiz ve büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Bazı yapılarında elmas ve altın kullanılmıştır.

Pecherska Lavra:  Burası 900 yıllık bir geçmişe sahiptir. Dinyeper’in tepelerine yerleşmiş olan alan içerisinde irili ufaklı birçok kilise ve mimari yapı bulunmaktadır. Sahip olduğu yer altı mezarlıklarından dolayı mağaralar manastırı olarak anılan larva aynı zamanda minyatürleri ve kilise hazinelerinden dolayı dünyanın her yerinden gelen ziyaretçilerin ilgi odağıdır. 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

X
Kiev Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder