Kharkiv'de Ne Yenir?

Ukrayna bulunduğu coğrafya göze alındığında oldukça zengin bir medeniyeti üzerinde barındırmış ve bölgenin tarıma en uygun arazilerinin üzerinde kurulmuş bir ülke. Bu yönü ile bakıldığında ülkenin tarıma uygun ve elverişli olması Ukrayna mutfağının da bu orantıda ilerlemesini ve büyümesini beraberinde getirmiş. Son 150 yıl içerisinde 3 kez el değiştiren ülke 1992 yılından bu yana tam bağımsız olarak yaşamaya devam ediyor. Turizm ve tatilin yeni rotası olan ülke Türkiye’den vize talep etmiyor bu sayede Kharkov Uçak bileti ülkeye gidiş için yeterli oluyor. Kharkov son dönemde mutfağındaki markalaşma ve Kharkov yemekleri için yazılı ve görsel basında oldukça sık konuşulan noktaların başında geliyor. Kharkov mutfağı genel yanılgının aksine Rus mutfağı ile pek örtüşmüyor ve lezzet anlayışları da oldukça farklılık gösteriyor. Eğer Kharkov ne yenir sorusuna cevap arıyorsanız bilmeniz gereken en önemli detay şehrin Osmanlı döneminden izler taşıdığı ve ilk karşınıza çıkacak ayrıntının Borsch ya da Borç çorbası diye bilinen yemek olduğudur. Ukrayna ve Kharkov şehri kış aylarında soğuk günler geçirmekte. Bunun etkisi olarak da ülkede yemeklerden önce çorba alışkanlığı oluşmuş durumda şehirde hizmet veren hemen hemen her restoranda Borç çorbasını bulmak mümkün. Malzeme çeşitliliği göze alındığında 25 farklı borç çorbası tarifi mümkün fakat içinde küçük oranda da olsa kırmızı et ve et suyu kullanılmakta.

 

 

 

 

Kharkov içilecek şeyler heyecanına başlamadan önce yemekleri tam manası ile kavramak gerekli. Çünkü içki siparişiniz de yemeklerin özelliklerine göre değişecek ayrıntılardan biri. Glopsy Kharkov şehrinde yapılan ve Osmanlı döneminin izlerini taşıyan yemeklerden bir başkası olarak karşımıza çıkıyor. Yemek Türkiye’de en çok lahana dolması ile benzerlik gösteriyor. Zira yemeklerden önce çorbadan hemen sonra ikram edilen yemek içinde bolca kırmızı et ya da tavuk eti ile hazırlanıyor. Ukrayna halkı baharatlara karşı biraz mesafeli fakat söz konusu Glopsy olduğunda baharattan kaçınılmıyor. Küçük açlıkların yatıştırılmasında çorba ile sipariş edilebilecek olan yemek fazlası ile yağ içeriyor ve bu durum diyet yapanlar için dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor.

 

Kharkov tarzı tavuk şehrin önemli yiyecekleri arasında tel makarna ya da çubuk makarna ile aynı tabakta servis edilen yemek sadece tavuk ve makarnadan oluşmuyor. İçinde limon karnabahar bezelye fasulye gibi yeşil gıdaları da barındıran özel bir tarife sahiptir. Tavuk genellikle yumurta ve tavuk harcı kullanılarak kızartılıyor. Bu yönü ile hem hafif bir öğün olmakla birlikte hem de yemeğe eşlik edecek içki siparişiniz için yer ayırmış oluyor.

 

 

 

 

Balkan ülkelerinin benzer tatları farklı isimlerle olsa da hala varlığını devam ettiren lezzetlerden olmaya devam ediyor. Bu lezzetlere verilebilecek en güzel örnek ise Kharkov şehrinde şüphesiz Pelmeni olacak. Türkiye’de mantı ile kıyaslanabilecek olan yemek Kharkov’da özel bir yer kaplıyor. Genellikle yemeklerde ana öğün olarak sunulan yemek mantı ile aynı özellikleri taşımakta. Sadece yoğurt süslemesinde farklılık yaşanıyor. Kharkov restoranları tarifin aslına uygun hazırladıkları yiyecekte yoğurt kullanımını opsiyon olarak müşteriye bırakıyor.

 

Hamur işinin benzerliklerini oldukça fazla barındıran Kharkov mutfağının bir başka hamur işi yiyecek üyesi olan Vereniki Kharkov restoranlarının en sık bulunan yiyeceklerinden biri konumunda. Zira turistler ve yerli halk bu yiyeceğe oldukça ilgi gösteriyor. Yağ oranına bakıldığında diyetinizi kesinlikle alt üst edecek olan bu yiyecek ayrıca içinde yoğur ve üzüm kurusu gibi farklı lezzetleri de saklamakta. Hamur tamamen tatsız ve hazırlanan baharat yağ sosuna göre tuzlu yiyecek olarak servis edilebildiği gibi eğer şerbet ya da sıcak çikolata ile servis edilirse tatlı olarak da yenilebiliyor.

 

 

 

 

Kharkov’da sık karşılaşacağınız yiyeceklerden olan Kievski yemeği aslında bir yemekten daha çok atıştırmalık olarak görünüyor. Fakat yemeğin gerek hazırlanışı gerekse içerdiği lezzet küçük bir içki takviyesi ile ana yemek olarak sunulmasını ve düşük yağ içermesi nedeni ile de oldukça sık tercih edilmesini sağlamış durumda. Yassı tavukların arasında kaşar eklenerek pişirilen ve tavuk harcı ile harmanlanan bu yemek ayrıca taze domates ve salata ile birleştiği zaman şehrin en çok talep eden yiyeceklerinin arasına girmeyi başarıyor.

 

 

Kharkov içinde barındırdığı çok kültürlü ve turist içeren yaşamın bir getirisi olarak yerel tatlar arasında olmayan yiyeceklerinde şehre monte olmasına neden olmuş durumda. Zira Avrupa ve Amerika’da oldukça popüler olan Sufle tatlısının ülkeye ve şehre adım atmasına neden olmuş durumda. Kharkov tatlıları arasında en çok sipariş edilen yiyecek olma başarısını istatistiki kayıtlar ile kanıtlaya Sufle soğuk kış günlerinde sımsıcak kahve ile yenildiğinde tarifi imkansız bir tat oluşturuyor.

 

 

 

 

Eğer Kharkov şehrini yaz mevsiminde ziyaret ettiyseniz 35 dereceyi bulan sıcak hava ile baş edebilmeniz ve aynı zamanda soğuk bir şeyler tüketebilmenizin yolu dondurmadan geçiyor. Kharkov şehri kafeleri ve restoranları yaz mevsiminde özel dondurma bölümleri hazırlıyor. Bu sayede hem turistler hem de yerli halk için cezbedici masalar oluşturan Kharkov restoranları bu sezonda ağırlıklı kazançları olarak çikolatalı dondurmayı göstermekteler. Dünyanın en özel dondurma şirketlerinin ambalajsız ürünleri olan bu dondurmalar Türkiye’den maraş dondurması ile yarışacak kaliteye sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

 

 

 

 

Şehrin en ünlü restoranı olan ve tam olarak içinde bulundurduğu dünyanın en iyi 44 yiyeceği ödülünü kazanmış yiyeceği müşterilerine sunan özel bir mekan söz konusu. 44 Favorite Place adı ile hizmet veren restoran tamamen İngilizce bilen garsonların hizmet ettiği ve dünyada aşçılık derecesi kazanmış ustaların yemekleri pişirdiği bir nokta. İçinde kırmızı et beyaz et balık eti bulunan ve dünyanın en iyi ızgara etlerini tatmanıza olanak sağlayan bu mekan mükemmellik sertifikasına sahip ve Avrupa’nın mangal başkenti olarak adlandırılıyor. Etlerin tamamen mangalda piştiği mekanda fiyatlar son derece cazip. Dini inançları gereği domuz eti yemeyenler içinde kapıları ardına kadar açık olan restoranda inek eti kuzu ve koyun eti yanı sıra deve eti de bulunmakta. Vejeteryanlar için özel bir bölüme sahip olan mekan mangalda pişen etlerle birlikte son derece kaliteli ürünler ile hazırlanmış mevsim salatalarını da müşterilerine sunmakta. Sabah 09:00’da hizmet vermeye başlayan ve oldukça geniş bir alana kurulu mekana sahip açık ve kapalı alanları ile orman ve yeşilliğin içinde olduğunuzu hissedeceğiniz restoran akşam 24:00’a kadar hizmet vermeye devam ediyor. 300 kişiye aynı anda hizmet etmek kapasitesine sahip olan restoran yarı zamanlı rezervasyon ile çalışıyor. Gün içinde gelmek istediğiniz saati belirtebileceğiniz 44 Favorite place da eğer bir doluluk söz konusu ise size önceden bilgi verilerek gelmeniz için uygun saatler bildiriliyor. Ayrıca rezervasyonlar dolu ise ve beklenen müşteri 15 dakika kala gelmediyse ayrıca bir liste hazırlanıp listedeki sıraya göre davet edilebiliyorsunuz. Genellikle şarabın hakim olduğu restoranda ilk şarabınız da mekanın size hediyesi oluyor.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

X
Kharkiv Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder