Kayseri’de Ne Yenir?

Kayseri’de Ne Yenir?

 

Yöresel Türk yemekleri denildiğinde akla gelen lezzetlerin içlerinden biri mutlaka Kayseri mutfağından çıkmıştır. Kayseri mutfağı ağırlıklı olarak unlu ve etli yemeklerden oluşmaktadır. Mantı ise Kayseri'nin en gözde yemeklerindendir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre 30 küsur çeşit mantı vardır ancak en yaygın olanı herkesin bildiği etli mantıdır. Kayseri pastırması ve sucuğunu da unutmak olmaz tabi. Kayseri’de pek çok güzel yöresel Kayseri yemekleri vardır bu nedenle güzel bir liste hazırladık size. Bu lezzetleri tatmak için mutlaka Kayseri’ye gitmelisiniz. Öyle ki yemek yemeyi seviyorsanız Kayseri günübirlik turların bile adresi olabilir. Hemen www.ucakbileti.com/kayseri-ucak-bileti adresinden en ucuz Kayseri uçak bileti alabilirsiniz. Türkiye’nin hemen her şehrinde olduğu gibi Kayseri ilinin de kendine has yöresel lezzetleri bulunmaktadır. Sebze yemeğinden et yemeğine, salata çeşitlerinden tatlılarına kadar Kayseri, kendini diğer şehirlerden ayırmaktadır. İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Kayseri ili, bulunduğu coğrafi şartlardan dolayı oldukça zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Kayseri iline özgü birçok meşhur yemek, içecek, hamur işi ve tatlılar vardır. Bu sebepte Kayseri’de ne yenir ne içilir sorusunun cevabı uzar gider. Ama Kayseri denince akla ilk gelen yöresel lezzetler Kayseri mantısı, Kayseri pastırması, Kayseri sucuğu vb.dir. Bu yöresel lezzetlerin dışında Kayseri iline özgü diğer yöresel lezzetleri de anlatmaya çalışacağız. Kayseri’de ne yenir sorusuna cevap işte Kayseri yöresine ait lezzetler…

 

Mantı

Kayseri deyince akla gelen ilk lezzet mantıdır. 36 çeşidi yapılan mantının yukarıda da bahsettiğimiz gibi en meşhur olanı etli mantıdır. Ancak Kayserililer mantıyı günlük hayatta yediğiniz mantıyla karıştırmayın derler. Çünkü normalde Kayseri mantısı çok hafif çorba gibi salçalı bir suyun içinde servis edilmekteymiş.

 

Pastırma

Kayseri’nin en çok bilinen bir diğer lezzeti de pastırmadır. Et, pastırma oluncaya kadar yaklaşık bir ay boyunca çeşitli işlemlerden geçirilmektedir. Çemen pastırmaya esas lezzetini veren bir katkı malzemesidir. Lezzet vermenin dışında , eti dış etkenlere karşı korumak, mikroplanmasını önlemek gibi daha pek çok işlevi vardır.

 

Fırın Ağzı

Kayseri’ye özgü bir başka pirzola etiyle yapılan yemek de Fırın ağzıdır. Pirzolalar tepsiye yerleştirilir üzerlerine kuyruk yağı konur, domates ve biber katılarak fırına verilir. Kuyruk yağı da konulduğu için biraz ağır bir yemektir. Ancak Kayseri’ye gittiğinizde mutlaka yemeniz gereken bir yemektir.

 

Kayseri Tiridi

Tavuk göğsü ile yapılan tirit Kayseri mutfağının sevilen lezzetlerinden birisidir. Tepsiye ekmek ya da el açması yufka serilir. Üzerine ise, haşlanan ve parçalanan tavuk eti ve de özel hazırlanan sos eklenir. Ekmek batırmadan yenir çünkü ekmeği içindedir. Kayseri’de birçok mekanda bulabileceğiniz özel bir lezzettir.

 

Cıvıklı

Kayseri'nin Develi yöresinde kuşbaşılı pideye verilen addır. Develi'nin kültürüyle özdeşleşmiş bir yemektir. Günümüzde de birçok ilde Develi cıvıklısı olarak bulmak mümkündür.

 

Kayseri Köftesi

İçerdiği çemenle sucuğu da andırdığı için sucuklu köfte olarak da geçmektedir. Koyun ya da kuzu kıymasıyla yapılan ve oldukça lezzetli olan bu köfteyi mutlaka yemelisiniz.

 


Kıymalı Yağlama

Salçalı, kıymalı, soğanlı bir harç incecik hamurun üzerinde servis yapılır. Bu lezzet üst üste katlanır. Ortaya nefis bir yemek çıkar. Kayseri yağlaması olarak da bilinen yağlama misafirler geldiğinde masada olmazsa olmaz yiyeceklerin başında gelir.

 


Nevzine

Şekerpareye benzer bu tatlının en önemli farkı tahin karıştırılmasıdır. Cevizli, tahinli bir hamur oluşturulur. Bu hamur fırında pişirilir. Daha sonra bu hamura hazırlanan özel şerbet dökülür. Ve lezzetli tatlı afiyetle yenmeye hazır hale getirilir.

 

Civizli Çenetli Tatlısı


Kayseri’ye özgü bir başka tatlı çeşidi de Çenetli tatlısıdır. Bu tatlı için de önce hamur oluşturulur. Mayalı ve cevizli bu hamur tepsiye dizilerek fırına verilir. Fırından çıkan tatlının üzerine sıcakken 3 bardak pekmez dökülür. Mutlaka bu farklı tatlıyı denemelisiniz.

 

Düğümlü Tatlı


Kayseri'nin güzel şerbetli tatlılarından birisidir. Hazırlaması kolay ve pratik olduğundan habersiz gelen misafirleri olan ev sahiplerinin en büyük kurtarıcısı sayılır. 

 

Kayseri’de ne yenir sorusunun cevabını bu yazımızda sizin için vermeye çalıştık. Kayseri’ye gittiğinizde saydığımız bu yöresel Kayseri yemeklerini mutlaka tatmalısınız. Kayseri’de ne yenir sorusunun kalan cevaplarını Kayseri’de bulmaya davetlisiniz. Kayseri mutfağının eşsiz yemeklerini mutlaka tatmalısınız. Sırf Kayseri yemekleri için bile günübirlik Kayseri’ye gidenler vardır. Siz de bu nefis yemekleri yerinde yemek için hemenucakbileti.com adresinden en uygun Kayseri uçak bileti alabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Kayseri Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder