Kayseri’de Gezilecek Yerler

Kayseri’de Gezilecek Yerler


Kayseri, 6 bin yıl öncesine dayanan köklü geçmişiyle Türkiye‘nin tarihi yapılar bakımından en zengin ve korunmuş yerleşim yerlerindendir. Bu göz alıcı şehir, doğal güzellikleri ve çoğu Selçuklu zamanından kalan tarihi yapılarıyla harika bir görünüme sahiptir. Bu zengin yapısının yanı sıra birbirinden nefis tatlar barındıran mutfak kültürüyle de tanınan Kayseri, hem akıllarda hem de damaklarda hoş tat bırakabilen bir şehir olma özelliği taşımaktadır. Bu yazımızda Kayseri’de gezilecek yerleri sizler için derledik. Kayseri’ye gittiğinizde mutlaka Kayseri’de gezilecek yerler tavsiyelerimizi dikkate almalısınız. 

 

Erciyes Dağı


Kayseri’de gezilecek yerler listemizde bulunan ve Kayseri’nin sembolü haline gelen Erciyes, artık kayak turizmi ile de ön plana çıkmış durumda. Biraz daha mütevazi ve ekonomik bir kayak tatili isterseniz Erciyes’e gelebilirsiniz. Kış aylarında bir Kayseri ziyaretiniz olacaksa günübirlik bile gidip gelmeniz mümkündür. Unutulmaz bir kış tatili için ucakbileti.com adresinden en ucuz Kayseri uçak bileti alabilirsiniz.

 

Kayseri Kalesi


Kayseri Kalesi geçmişte saldırılara ve işgallere karşı tedbir almak amacıyla inşa edilen şehirdeki en önemli yapıdır. Bugünkü Kayseri'nin ilk yerleşim yerlerini içine alan kale ve surlar geniş bir alana yayılmıştır. Kayseri surları hakkında ilk bilgi Roma İmparatoru III.Gordianus zamanına ait olan sikkelerde yer almaktadır. Bu bilgilere göre surlar, ilk olarak III. Yüzyıl ortalarında inşa edilmiştir. Kayseri Kalesi, iç ve dış kale olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Yamuk bir dikdörtgen biçimindeki iç kale, dış kalenin kuzey surlarına bitişik olarak inşa edilmiştir. Tarihte bir yolculuğa çıkmak için mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

Hunat Hatun Külliyesi


Alaaddin Keykubat’ın hanımı Hunat Hatun tarafından yaptırılan külliye, bugün hediyelik eşya satan esnaflar tarafından biraz amacından sapmış şekilde kullanılmaktadır. Külliye’nin yanında bulunan cami ise Selçuklular’dan günümüze kalmış en büyük camilerden birisidir. Yine de Kayseri gezinizde burası duraklarınızdan birisi olmalıdır.

 

Kayseri Arkeoloji Müzesi


Kayseri’de gezilecek yerlerden bir diğeri ise Kayseri Arkeoloji Müzesidir. Çok fazla büyük olmasa da içerisindeki eserler oldukça etkileyicidir. Kayseri’nin geçmişi hakkında biraz bilgi sahibi olmuşsanız gezinizi müze ziyareti ile sonlandırıp bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz.

 

Ali Dağı Yer Altı Şehri


Kayseri’de gezilecek yerler listemize Ali Dağı Yer Altı Şehri ile başlıyoruz.Yeni keşfedilmiş ve henüz tamamı ziyarete açılmamış yerlerden birisidir. Hıristiyanlığın yasaklandığı dönemlerde Hıristiyanlar’ın yaşamak için dağı kazarak inşa ettiği bu şehir, insanların neler yaşadığını, isterlerse neler yapabildiklerini görmek için kesinlikle görülmesi gereken yerlerden birisidir. Gittiğinizde sizi oldukça zor bir gezi beklemektedir. Kimi zaman çömelerek, kimi zamanda su üzerinde botla bile gezebilirsiniz şehri.

 

Kapuzbaşı Şelalesi


Dünya’nın en yüksek 2. şelalesi olma özelliğini taşıması ile yerli turist kadar yabancı turistin de ilgisini çeken bir şelaledir. Kendisini ilk defa görenlere heyecan verir. Doğada biraz vakit geçirip huzur bulmak istiyorsanız rotanızı bu tarafa çevirip şelaleyi de görme şansını bulabilirsiniz.

 

Soğanlı Harabeleri


Kayseri’de gezilecek yerler listemizde bir sonraki durağımız Soğanlı Harabeleri. Ürgüp ve Göreme’deki oluşumlara benzer özelliklerde inşa edilmiş bir medeniyet merkezi olan Soğanlı Harabeleri, daha çok 4. yüzyılda Hıristiyanlar için bir kaçış noktası olmuş ve burada onlarca farklı kilise inşa edilmiştir. Halen bazı kiliseler içerisinde Hıristiyanlığın ilk yıllarından kalma freskler bulunmaktadır. Kayseri geziniz uzun süreli ise kesinlikle bir gün ayırmanız gereken önemli bir yerdir.

 

Mimar Sinan Evi


Mimarideki eşsiz yeteneği ülke sınırlarını aşan Mimar Sinan, şehrin yetiştirdiği en önemli isimlerdendir. Kayseri’nin Ağırnas kasabasında doğan ve 22 yaşına kadar burada yaşayan Mimar Sinan’ın doğup büyüdüğü ev, günümüzde müzeye dönüştürülerek ziyarete açılmış. Kesme taştan yapılan Mimar Sinan Evi, içerisindeki taş oymalar, kemerler ve nişlerin yanı sıra tüf zeminin oyulması ile oluşturulan alt bölümüyle de göz alıyor.

 

Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi


Gezmeyi seviyorsanız müzeler en baş sırada olabiliyor. Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi aslında önceden şifahane olarak inşa edilmiş. Burayı kimin yaptırdığını öğrendiğinizde biraz şaşırabilirsiniz. Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi aslında şifahane olarak Sultan I. Gıyasedin Keyhüsrev'in kız kardeşinin isteği üzerine yapılmıştır. 1206 yılında hizmete açılan bu şifahane şu an müze olarak kullanılmaktadır. Burası ziyarete açık olan bir yerdir. Eğer Kayseri şehrine bir ziyaret gerçekleştiriyorsanız mutlaka buraya uğramalısınız.

 

Genel olarak Kayseri’de gezilecek yerler listeledik. Ancak Kayseri’de gezilecek yerler bunlarla sınırlı değildir. Kayseri’ye giderek Kayseri güzelliklerini keşfetmelisiniz. Kayseri’de gezilecek yerler ve daha fazlası size bekliyor. En uygun Kayseri uçak biletini www.ucakbileti.com adresinden hemen alın, Kayseri’nin tadını çıkarın. İyi gezmeler.

 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Kayseri Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder