Karayipler'e Ne Zaman Gidilir?

Karayip Adalarına hâkim olan iklim tipi tropikal iklimdir. Tropikal iklim denilince akla turkuaz rengi deniz, altın rengi kumsal, yemyeşil palmiyeler ve sıcacık güneş gelse de fırtınaların da hâkim olduğu iklim tipidir. Bu nedenle Karayipler uçak bileti almadan önce gitmek istediğiniz tarihlerde Karayiplerde hâkim olan havaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

 

Karayip Adalarında iki ayrı mevsim görülmektedir. Haziran’la Kasım ayları arasında yağışlı bir mevsime sahiptir. Aralık’la Mayıs ayları arasındaysa kuru bir mevsim görülmektedir. Bu iki mevsim özelliğinin yanında Karayip Adalarında kasırgalar da görülebilmektedir. Ülkemizin mevsimsel özellikleri nedeniyle kasırga konusunda birçoğumuzun gerçek bir deneyimi yoktur. Ancak internette veya televizyonda çıkan haberlere göz attığımız zaman ne kadar yıkıcı bir etkiye ve korkutucu olduğunu görmekteyiz. Eğer sizde Karayiplerde kasırga mevsimine rast gelmek istemiyorsanız, gideceğiniz tarihlerin kasırga mevsimiyle çatışmamasına dikkat etmelisiniz. Karayip Adalarında gideceğiniz en iyi tarihler, mevsimin sıcak olduğu Aralık’la Nisan ayları arasındır. Karayip Adalarında oldukça sıcak olan bu aylarda yanınızda bol bol güneş kremi, koruyucu kremler almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca bu aylarda Karayiplere gittiğiniz zaman, adalar arasında yapacağınız Karayip turları, sizlere daha çok zevk verecektir.

 

 

Karayiplere ne zaman gidilir, sorunuzu cevapladıktan sonra Karayip Adaları hava durumu na bir göz atmak gerekir. Karayiplere gidip yağışlı veya kasırgaların hâkim olduğu bir mevsimde gidip otelinizden dışarıya bir adım bile atamadan tatilinizin bitmesini istemezsiniz. Bizim alışık olduğumuz yağmurlu havalardan daha farklı olan Karayip Adalarında yağmurlu bir mevsimde giderseniz, şiddetli yağışlara maruz kalırsınız. Ayrıca daha önce de değindiğimiz gibi kasırganın yıkıcı etkisinde maruz kalmak istemiyorsanız da uçak bileti alırken Karayip Adaları’nda tatil yapma isteğinizi güneşin içinizi ısıtacağı, kumsalın tadını çıkartacağınız aylara denk getirmelisiniz. Karayip Adalarında en yüksek sıcaklıklar Küba’da 38,8 derece, Porto Riko’da 37,2 derece ve Dominik Cumhuriyeti’nde 43,0 derece olarak ölçülmüştür. Karayip Adalarının bu yüksek sıcaklıklarının yanında, yanınızda böcek ilacını da bulundurmanızı tavsiye ederiz. Karayip Adalarında yüksek sıcaklık nedeniyle ortaya çıkan böceklerden, sineklerden rahatsız olup kötü bir tatil geçirmemek için valizinize mutlaka bu ilaçlardan koyun. 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Başlıklar

Diğer Küba Kalkışlı Uçuşlar

X
Havana Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder