Karayipler Şehir Rehberi

Karayip Adalarına Dünya haritasında bulmak için Atlas Okyanusu bölgesine bakmanız yeterlidir. Atlas Okyanusu’nun batısında yer almaktadır. Karayip Adaları birçok filme konu olmayı başarmış bölgelere sahiptir. Karayip Adaları Batı Hint adaları olarak da bilinmektedir. Karayip Adaları toplamda yedi bin ada ve adacıklardan oluşmuştur. Karayip bölgesinde yirmi beş tane sömürge devleti ve bağımsız devlet vardır.

Karayipler nerede sorusunu soruyorsanız Florida’nın güneyinden başlayarak Venezuela’nın kuzeybatısına ve Güney Amerika’ya inen bölmeye bakmalısınız. Karayip Adalarının coğrafi yapısına biraz göz gezdirdiğimiz zaman tortul kayaçlarla kaplı olduğunu görürsünüz. Okyanusların ve Dünyanın nefes alması için büyük bir öneme sahip olan mercanların birikintilerine ev sahipliği yapmaktadır. Karayip adalarında doğal su kaynakları oldukça azdır. Bölgenin sakinleri bu ihtiyaçlarını gidermek için yataklarda ve kireçtaşında biriken sulardan yararlanmaktadırlar. Bu adaların ilk ev sahipleri Aravak ve Karayip Yerlileri olmaktadır. Bu topluluk uzun zaman boyunca, adada dünyadan bağımsız bir biçimde yaşıyorlardı. Ancak işler 1492 yılında tamamen değişti.  Bu yıllarda Ceneviz doğumlu İspanyol kâşif Kristof Kolomb Karayip Adalarını keşfetti. Karayip Adalarına ilk başlarda Hint Adaları olduğunu söyleyen Kolomb, bu bölgede birçok ülkenin sömürge kurmasının da kapılarını açmış oldu.

 

 

Karayipler uçak bileti almadan önce gitmek istediğiniz bölgeye göre vize ihtiyacının olup olmadığına, hangi ülkelerden vize almanız gerektiğine ve hangi tür pasaport kullanarak vize ihtiyacınızı giderebileceğinize bir bakmanız sizin için büyük bir kolaylık olacaktır. Karayipler vize incelemesini yaparken gitmek istediğiniz adalara bakmanızda yarar var. Karayip Adalarında Tobago, Barbados Barbuda ve Antigua adaları vize istememektedir. Virgin Adaları’na gitmek istiyorsanız İngiltere’de bulunan büyükelçilikten vize almanız gerekmektedir. Montserrat bölgesine gitmek istiyorsanız ABD’deki büyükelçilikten vize alabilirsiniz. St.Thomas adalarından da ABD’de olan büyükelçilikten vize almalısınız. Grenada bölgesine gitmek için Belçika’da bulunan büyükelçilerden vize alabilirsiniz. Curacao Ve Hollanda Antilleri’ne gitmek istiyorsanız yalnızca Hollanda’nın Karayip kolonileri için Hollanda büyükelçiliğinden vize alabilirsiniz. Karayip Adalarının Aruba bölgesine gitmek istiyorsanız bazı ülkelerin vizelerden birine sahip olmanız yeterlidir. Almanız gereken vizeler İrlanda, ABD, Birleşik Krallık, Kanada veya Schengen ülkelerinden biridir. Eğer bunlardan herhangi birinin vizesine sahipseniz Aruba’ya gitmek için önünüzde hiçbir engel yoktur. St.Lucia bölgesi normal pasaportla giremeyeceğiniz bir bölgedir. Bu bölgeye gitmek istiyorsanız yeşil veya diplomatik pasaportunuzun olması gerekmektedir. Karayipler binlerce adayı bünyesinde barındırıp, birçok devletin iştahını kabartıp sömürge haline geldikten sonra vize alımında bazı değişikliklerin de olması gayet normaldir. Vize alımlarındaki tüm bu farklılıklar nedeniyse Karayip havaalanına inmeden ve kendinizi Tropikal iklimin kucağına bırakmadan önce vize araştırmanızı iyiden iyiye yapmanızı tavsiye ederiz. Karayip Adalarında ziyaret etmek istediğiniz adaların arasında vize uyuşması olmayabilir. Bu nedenle gitmeden önce iyice bir vize araştırması yapmanızda yarar vardır.

 

 

Şehirle İlgili Genel Bilgiler

Ülke: Karayip Adaları

Nüfus: 39,17 milyon

Resmi Dil: Adalara göre İngilizce, Fransızca, Hollandaca

Para Birimi: Doğu Karayip Doları, Dolar, Euro

İklim: Tropikal

Telefon Kodu: +1 ve Karayip Adalarının kodu

Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Sırakadaki Şehir Rehberi

Karayipler Alt Başlıklar

Diğer Küba Kalkışlı Uçuşlar

X
Havana Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder