Karadağ'da Neler Yapılır?

Güneydoğu Avrupa’da yer alan Karadağ, lokasyonu itibari ile oldukça mükemmel bir açıda yer almaktadır. Bulunduğu coğrafi konum, iklimini, bitki örtüsünü ve doğal güzelliklerini her daim pozitif açıdan etkilemektedir. Eğer aklınıza bir Karadağ turu gerçekleştirmek varsa, mutlaka bilmeniz gereken ipuçları ve yerler mevcuttur. Bu ipuçlarıyla yola çıkarak, Karadağ’a seyahat ettiğiniz zaman çok daha iyi vakitler geçirebilecek, çok daha keyifli anlara şahit olabilecek ve daha bilinçli bir şekilde tatillerinizi geçirmiş olacaksınız. Karadağ bulunduğu konum itibari ile ikliminde de ılıman bir özellik taşımaktadır. Daha çok Akdeniz iklimine uygun bir niteliği vardır. Yani yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlı geçen bu ülkede tatil yapmanız gayet uygundur. Seyahat etmek istediğiniz zamanlarda hava durumunu tahmin etmeniz çok da zor olmayacaktır. Gerek konumunun rahat ulaşılmasından ötürü gerek ikliminin ılıman bir özellik taşımasından ötürü gerekse denize olan yakınlığından ötürü harika tatil olanaklarını bünyesinde barındırmaktadır. Sizler de en ucuz uçak bileti imkanlarından yararlanarak turlarınızı gerçekleştirebilir ve tatillerinize başlayabilirsiniz. Karadağ tatil imkanları açısından her zaman daha çok doğallıktan yana sunumlar yapmaktadır. Doğal yürüyüş parkuları, doğal manzaraları, el değmemiş ormanları gerçek anlamda bir enfes kesici tatil ile karşılaşmanıza olanak sağlamaktadır. Denizin ve dağları etkisi çok fazla olmasına rağmen Karadağ’da gezilecek yerler oldukça fazladır. Gezmeyi seven ve farklı bir kültür tanımak isteyenler için daha uygun bir ülkedir.

 

Peki bu gezilecek yerler nerelerdir göz atmakta fayda vardır. Öncelikli olarak geziye çıkmanızı tavsiye edeceğimiz ilk yer Karadağ’ın başkenti Podgoricadır. Podgorica mükemmel bir şekilde tarih esintisi yaşatan bir bölgedir. Nüfusu yaklaşık olarak 185.000 civarındadır ve önceki yıllara oranla her geçen gün hızla artış göstermektedir. Başkent olarak seçilmesindeki en büyük etlen ise şehirler arasındaki en büyük şehir olmasıdır.  Yüzölçümü açısından ve nüfusu açısından diğer şehirlere oranla çok daha fazla imkan sunmaktadır. Küçük bir ülke olan Karadağ, ekonomik yapısı açısından, turizm etkisiyle canlılık göstermektedir. Ancak her geçen gün gelişen ve büyüyen bir konumda yer almaktadır. Gezilecek yerlerinden en önemli kısımlardan bir diğeri ise Budva olarak bilinen su parkı ve kilisenin birleşimi olan bir yerdir. Plaj kıyısında kurulan bu alanda hem plaj tatili hem de aqua park tatili geçirmeniz mümkün olacaktır. Uçurtma uçurmaktan oldukça fazla hoşlanan bireyler için ise rahatlıkla uçurtma sörfü yapabilecekleri Ülgün bölgesi mevcuttur. Burası daha çok kamp kurabileceğiniz bir alandır. Normal sörf ve uçurtma sörfü yaparak tatilinizi keyiflendirebilirsiniz. Manastır, anıt mezar ve müze olarak daha çok kullanılan Çetine bölgesi ise tarihi yapıları gözler önüne sermektedir. Bir diğer tarihi alan ise Perast bölgesidir. Burada kilise, saray ve tarihi müzeler yer almaktadır. Burada yer alan müze Perast müzesi olarak bilinmektedir. Bu yüze 17.yüzyıla ait eşyaların barındığı bir müzedir. Ayrıca burada yer alan meşhur Sveti Nikola Kilisesi de 17.yüzyılın ilk çeyreklerine ait bilgilere ev sahipliği yapmaktadır.

 

 

 

Bir diğer önemli gezilebilecek yeri ise Bijela olarak bilinen plajıdır. Burada yapabileceğiniz en meşhur ve önemli aktivite dalış sporudur. Tüm aletlerin temin edildiği bu bölgede dalış yaparak büyük bir keyifle anı biriktirmiş olacaksınız. Müzik dinlemekten çok hoşlanırım, müziksiz hayatım geçmediği gibi tatillerim de geçmez diyorsanız Karadağ’ın Denovici bölgesi sizlere müziğin eşsiz keyfini sunan etkinliklere sahiptir. Denizden hoşlanmadığınızda ve daha çok göl kıyılarında tatil geçirmek istediğinizde ise Plav-Montenegro bölgesi göllerinin eşsiz görünümü ile sizlere yardımcı olmaktadır. Sporlar daha sık uğraşmak istediğinizde ve tatilinizi sıkı bir vücutla geçirmek istediğinizde ise Karadağ’ın Niksic bölgesi harika spor aletleri ve uzman hocaları ile amacınıza sizleri ulaştıracaktır. Harabelerden, mağaralardan ve birtakım eskilerden bilgi edinmek istediğinizde, değişik ve hiç görülmemiş yerlere ait fotoğraflar görüntülemek istediğinizde ise Stari Bar bölgesi buna çok uygundur. Ve daha çok kırsal bir kesimde tatil geçirmek istediğinizde, yayla havası almak istediğinizde ise Golubovci bölgesi çok uygun bir kışla olarak bilinmektedir. Tatile gittiğiniz halde bir meslek gibi uğraş bulmak istediğinizde de en güzel mesleklerden biri olan balıkçılığı sunan Kotor Körfezi mevcuttur.

 

Hem plaj tatili geçirmek hem tarihi yerler görmek hem antik kent havası almak istediğinizde, tatilinizi tam bir tur havasında geçirerek bir şeyler öğrenmek istediğinizde ise en uygun yer Risan bölgesi olarak bilinmektedir. Buraya vardığınızda plaj tatilinizi gerçekleştirebilir, temiz ve bir o kadar da hijyenik denizinde yüzebilir, müzelerini gezebilir ve tarihi bilgilerine sahip olabilirsiniz. Bu şekilde Karadağ gezilecek yerler açısından oldukça fazla mekan ve bölge sunmaktadır. Gezilecek ve görülecek yerlerinin çoğunluğu ve çeşitliliği açısından turizmi her daim canlı kalabilmektedir. Karadağ gezi rehberinizde birtakım listeler oluşturarak çok daha rahat bir gezi elde edebilirsiniz. Belli başlı özel günlerde, tatillerde ya da bayramlarda da burayı ziyaret edebilirsiniz. Karadağ’ın kendisine ait kutsal bayram günleri ve festivalleri, bunun yanı sıra da fuarları mevcuttur. Her yıl 1 gün kutsal cumaları, her yıl farklı tarihlere 2 gün süren paskalyaları, 21-22 Mayıs tarihlerinde bağımsızlık günleri ve 13-14 Temmuz günlerinde devlet günleri vardır. Ve Karadağ’da neredeyse her ay sayısız bir şekilde festivaller düzenlenmektedir. Kültür festivali olarak bilinen festival Cetince’de, Karda araba yarışları festivali Zabljak’da, Kayak yarışları festivali yine aynı şekilde Zabljak’da yer almaktadır. Haziran ayı geldiğinde Karadağ’da belli bölgelerinde müzik festivalleri, su altı filmleri festivalleri ve uluslararası dans festivalleri mevcuttur. Tatil için hangi ay girerseniz gidin sizde bu festivallere katılma imkanını elde edebileceksiniz.

 

 

 

Karadağ’a ülkemizden vizesiz bir giriş mümkün olduğu için dilediğiniz her an gitmeniz mümkündür. Buraya vardığınız zaman kalabileceğiniz yerler ise konaklama açısından her zaman en kaliteli yerler arasında yer almaktadır. Sezonlara bağlı olarak oteller, mutlaka fiyatlarında indirim açısından değişiklikler göstermektedir. Hangi ayda giderseniz gidin, burada hiç kaçırmadan yapmanız gereken şeylerden biri de meşhur şaraplarından içmektir. Burada sayısız fotoğraf çekmek istediğinizde, ülkenin doğal güzelliğinden en net şekilde yararlanabilmek adına Sveti Stefan bölgesine gidebilirsiniz. Burada en iyi fotoğraf görüntülerini elde edebilirsiniz. Ve mutlaka Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri uçuş gerçekleştiren İstanbul-Podgorica arası Adria Havayolları ile uçuş yapmanız mümkündür. Bu günler dışında da uçuş gerçekleştiren şirketler mutlaka vardır. Ancak en sık uçuşlar bu şekilde ve günlerde gerçekleşmektedir. Ayrıca burada gerçekleştireceğiniz geziler, daha çok plaj görüntüleri ile, tarihi yerlerin görüntüleri ile, 17.yüzyılda inşa edilmiş müzeleri n görüntüleri ile, manastırların, anıt mezarlarının ve antik kentlerin görüntüleri ile dolacaktır. Böylece Karadağ ve tarihi hakkında çok fazla bilgi öğrenebileceksiniz. 7 gün 24 saat boyunca açıkça hizmet edebilen bu yerlere girerken de çok makul ücretler ödeyeceksiniz. Para birimi Euro olan ülkeye giderken dövizinizi bu şekilde ayarlamanız gerekmektedir. İslam ve Hristiyanlık dininin yaygın olarak bulunduğu bu ülkede camiler ve kiliseler ile her adımınızda karşılaşmanız mümkündür. Buradaki seyahatleriniz buram buram tarih kokusuyla dolacaktır. 

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Karadağ Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder