Karadağ'da Ne Yenir?

Doğal güzellikleri ve aktiviteleri ile harika bir tatil mekanı olması ile dikkatleri üzerine toplayan Karadağ, yiyecek ve içecekleri ile de harika görünümler ve lezzetler sunmaya devam etmektedir. Yüzölçümü bakımından ufak bir ülke olmasına rağmen, tatil severler için oldukça güzel ve rahat tatil yapılabilecek bir alandır. Gezilecek ve görülecek yerleri diğer ülkelere oranla çok daha fazla ve çeşitlidir. Gideceğiniz her şehrinde mutlaka en az bir manastır, bir müze, bir plaj, bir su parkı, bir anıt mezarı ve kilise bulunmaktadır. Gezip görebileceğiniz yer çoğunluklarının yanı sıra ise yenilecek ve içilecek yöresel tatları da mevcuttur. Birbirinden özel ve güzel aromalarla yapılan bu yöresel yemekler Karadağ yemek menülerinde her zaman ilk sıralarda yer almaktadırlar. Karadağ’da yaşayan halk yemeklerinin tümüne geleneksellik ve yerellik katmaktan yanadır. Bu şekilde yemeklerini yapmaya devam ettikleri sürece kendilerine özgü yemeklerin hep ayrı bir yeri olmaktadır. Ayrıca her geçen gün daha farklı lezzetlerle karşılaştırmaya devam etmektedirler. Ülke olarak küçük olmasına rağmen yemek açısından oldukça zengin bir mutfağa sahiptir. Ülkenin genelinde tüm yemeklerde et kullanımına yer verilmektedir. Özellikle de Adriyatik denizine yakın şehirlerde deniz ürünleri ve zeytinyağlı yiyecekler bir hayli yoğun olarak yapılmakta ve tüketilmektedir. Başkenti Podgorica ve göl olan İşkodra kısımlarında rastlayacağınız yemek türleri genellikle balık ve sebzelerden elde edilen yemek türleridir.

 

Dağlarla çevrili, dağlık bölgelerinde ise yemekleri ağırlıklı olarak yoğurt ve krema eşliğinde sunulan jambon ve salamlı yemeklerdir. Buralarda da yine mutlaka et kullanımına önem verilmektedir. Coğrafi konumundan ötürü bir Balkan ülkesi olan Karadağ, Sırbistan, Türk ve İtalyan mutfaklarından da izler taşımaktadır. Zaten birçok yemeğin adını Türk yemeklerinin adlarını çağrıştırmaktadır. Burada gideceğiniz herhangi bir Karadağ restaurant alanları sizlere mutlaka menülerinde Adriyatik üçlüsünü sunacaktır. Adriyatik üçlüsü olarak bilinen ürünler ise meşhur şarap, balık ve zeytinyağıdır. Bir deniz ülkesi olarak da bilinen Karadağ’da koşulsuz tüm balık türü yemeklerine rastlamanız mümkün. Akdeniz mutfağının vazgeçilmez bir üçlüsü olan bu üçlü, Karadağ mutfağının da vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Çünkü Karadağ da iklim olarak Akdeniz iklimini taşımaktadır. Burada herhangi bir balık lokantasında yemek yemek istediğinizde genellikle tüm balık türleri ızgara şeklinde sunulmaktadır. Bu ızgaraların yanına ise patates, yahni ya da bir mısır unu püresi olan polenta eşlik edilmektedir. Kıyı bölgelerinde vazgeçilemeyen en büyük yemek türlerinden diğeri ise sebzelerin bolca kullanıldığı yemeklerdir. İtalyan etkisi ile pişirilen pizzaların yanına, ahtapot, kalamar ve midye gibi deniz ürünleri eklenirken, sofraların vazgeçilmezi domates, sarımsak, patates, soğan ve patlıcana da bolca yer verilmektedir.  Bu tür sebze ve deniz ürünlerinin birleşerek oluşturduğu yemeklerin yanına ise kırmızı Vranac şarap ya da beyaz Krstaç şarap içmeniz harika lezzet katmaktadır.

 

 

 

Karadağ çok doğal güzelliğe sahip olan ve yeşillik açısından bol olan bir ülkedir. Yemyeşil otlaklarla dolu iç bölgeleri ise yemekleri açısından en zengin bölgelerdir. Bu kısımda yemeklerin ana maddesi süt ürünleri ve et ürünleridir. Kaymak ve yoğurdu, Karadağ halkı hiç vazgeçmeden tüm yemeklerinde katkı maddesi olarak kullanabilmektedirler. Yemeklerin ana kısmında sundukları en meşhur yemekleri şiş kebap, süt kuzusu, oğlak haşlama ya da popecidir. Popeci ise peynir yatağına yatırılmış ve şarapla ıslatılmış olan domuz bifteğidir. Oldukça lezzetli bir görünümü ve tadı vardır. Bu ana yemekler ya da et yemekleri genellikle lahana, patates ve polenta ile servis edilmektedir. Polenta, kaçamak adıyla da bilinmektedir. İçerisine kaymak katıldığında ise Smocani Kaçamak olarak bilinir. Diğer bir ana yemek ise Osmanlı döneminde de çok yaygın olarak tüketilen Çevapi’dir. Çevapi diğer tüm Balkan ülkelerinde yaygın olduğu gibi Karadağ’da da oldukça yaygındır. Buraya gittiğinizde neredeyse tüm yemeklerin odun ateşinde pişiriliyor olduğunu da göreceksiniz. Geleneksek yani yöresel yemekler arasında Papara da yer almaktadır. Papara, Popara olarak da bilinmektedir. Herhangi bir baharatla yapılan Papara, ekmek, süt ve peynir ilave edilerek tüketilmektedir. Baharatlı ve soğanlı bir kebap olan Razny ise domuz ya da kuzu etinden yapılan bir kebap türüdür. Oldukça fazla tüketimine yer verilmektedir.

 

En meşhur yemeklerinden bir diğeri ise hem adıyla hem de tadıyla dikkat çeken Njeguşka Çetinyska Prşuta’dır. Bu yemek de genel olarak ana yemekler arasında yer almaktadır. Barbunya fasulyesi ile servis edilir ve kurutulmuş et kızartması da yanında dahil edilir. Bu yemek içerisinde kullanılan en önemli ve meşhur et türü Prşuta’dır. Prşuta buradaki pastırma türüne benzeyen bir ettir. İnce ince kıyılarak yemekler içerisinde sık sık kullanılabilmektedir. Karadağ yemekler bu şekilde sıralanırken, lezzetlerinden ve görünüm güzelliklerinden hiçbir şey kaybetmezler. Karadağ’a seyahat etmeye karar verdiğiniz andan itibaren, sırf bu enfes yemeklerin tadına bakabilmek için dahi gitmek isteyeceksiniz. Tüm yemeklerde kullanılan aromalar ve geleneksel ürünler, yemeklere çok ayrı bir lezzet katmaktadır. Yani buraya gittiğiniz takdirde, tüm yemeklerden mutlaka memnun kalacak ve tariflerini de istiyor olacaksınız. İster kendiniz yapın isterseniz de herhangi bir lokanta da bu yemeklerin tadı, hiçbir zaman damağınızdan gitmeyecektir. Anlatıldığı gibi tüm ana ve ara yemeklerde deniz mahsulleri ile karşılaşmanız çok olağandır. Bulunduğu konum ve taşıdığı iklim özelliği itibari ile de en doğal sebzelerin yetişmesine olanak sağlanmaktadır. Böylece yemeklerin tümünde vazgeçilmeden sebze kullanımı da ayrı bir önem verilmektedir. Hem sağlıklı hem de hijyenik olan bu yöresel yemeklerin tadına bakabilmek için sabırsızlandığınızı duyar gibiyiz. En uygun Karadağ uçak biletlerine sahip olarak kısa süre içerisinde yolculuklarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Yemekler hazır ve sıcak bir şekilde sizleri bekliyor olacaktır.

 

 

 

Peki bu enfes lezzetlerin yanında Karadağ’da ne içilir gibi bir soru yönelttiğinizi de duyar gibiyiz. Karadağ tam bir üzüm vadisi ile donatılmış bir ülkedir. Bitki örtüsünün çeşitliliğinden dolayı, Karadağ şarap ülkesi olarak da anılmaktadır. Tüm bu nefis yemeklerin yanında mutlaka tatmanız gereken iki tür şarap mevcuttur. Bunlardan biri Vranac olarak bilinen, sıcak ve kuru mevsimlerde yetişip, Eylül ayında toplanan siyah üzümlerden elde edilir. Sek bir şaraptır. İçeriğinde hiçbir şekilde katkı maddesi yer almamaktadır. Diğer meşhur şarap ise Krstac olarak bilinen ve Crmnica bölgesinde üretilen sek bir şaraptır. Tamamen coğrafi konum ve iklimden yararlanarak büyütülen kaliteli üzümlerden elde edilen bu kırmızı ve beyaz şarap türleri, mutlaka tadılması gereken lezzetler arasında yer almaktadır. Ülkede hiçbir zaman içilmekten vazgeçilmeyen tek şarap türleridir. Her ana ve ara yemeğin yanında lezzetli bir şekilde tüketilen beyaz ve kırmızı şaraplar genellikle çok soğuk bir şekilde tüketilmektedir. Ayrıca bu şarap türlerinin yanı sıra uzun yıllardır üretimi yapılan Niksicko birası da tercihler arasında yer almaktadır. Hafif ve kehribar bir renk taşıyan Niksicko birası da tüm yemeklerin yanına yakışan ve soğuk tüketilebilen bir içki türüdür. Tüm bu yemeklerin, içki ve şarapların yanında bir de füme peynir ve füme jambon tercihi yaptığınızda gerçek anlamda lezzeti tadıyor olacaksınız. 

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Karadağ Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder