Karadağ Şehir Rehberi

Tam olarak Karadağ nerede diye merak edenler için verilebilecek en doğru cevap doğusunda Arnavutluk ve Kosova’nın, kuzeyinde Sırbistan’ın, batısında Hırvatistan ve Bosna-Hersek’in ve güneyinde de Adriyatik Denizinin yer aldığını belirtmektir.  Bulunduğu konum itibari ile Karadağ ülkemize oldukça yakın bir yerde bulunmaktadır. Bu nedenle gidiş ve geliş kapsamında hiçbir zorluk ve problemle karşılaşılmadan yolculuk yapmak mümkündür. Eskiden Yugoslavya’yı oluşturan parçalar arasında yer alan bu bölge, Yugoslavya parçalandıktan sonra Sırbistan’ın zoru ile yeni Yugoslavya’ya katılmıştır. Zamanla bağımsız bir ülke haline gelen Karadağ, bu konuma referandum sonucunda ulaşmıştır. Bu bölgenin halkı eski Arnavutlardan oluşmaktadır. Müslüman ve hristiyanların oluşturduğu bu halk okuma ve yazma oranı açısından her geçen gün daha yüksek bir seviyeye doğru yol almaktadır. Nüfusu toplamda 621.800 bireyden oluşmaktadır. Doğurganlık oranı orta halde olan bu bölgede nüfus hızlı bir şekilde değiş yavaş bir şekilde artmaktadır. Böylece okuma ve yazma oranları etik yapı ve ekonomi olumsuz yönde etkilenmemektedir. Ekonomisi, turizmi, canlılığı ve diğer tüm alanları ile pek çok komşu ülkesine oranla daha fazla tercih edilmektedir.

Para birimi Euro olan Karadağ, bünyesinde tatil yapmaya gelen ya da turlara katılarak sırf ülkeyi tanımak için gelen her bireye kolaylıklar sağlamaktadır. Eşsiz güzelliklerini görmek için, muhteşem manzaraları görmek için, doğal güzelliklerinden ve hiç kaybolmayan doğal ormanlarından yararlanabilmek için, derince ve rahatça bir nefes alabilmek için kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ülkemiz ile Karadağ vize muafiyeti anlaşması mevcuttur. Bu anlaşma dahilinde her iki ülkenin vatandaşları da, her iki ülkeye 6 ay boyunca 90 günlük bir kalma süreci kapsamında vizesiz girebilme hakkına sahiptir. Bu haktan dilediğiniz her an yararlanma imkanınız da mümkündür. Havaalanında kontrol için bekleyen görevlileri mutlaka vizesiz yani transit geçiş yaptığınızı gördüklerinde birtakım araştırmalara maruz kalabilirsiniz. Ancak bu durum yalnızca ülkenin ve ülkede sizin bulunduğunuz sürece güvenliğiniz için yapılmaktadır. Kendinizi açık ve net bir şekilde izah ettiğiniz takdirde hiçbir problem ile karşı karşıya kalmayacaksınızdır.  İster uygun uçak biletlerinden yararlanarak isterseniz de yalnızca bir taksi yardımıyla sınırı geçerek ulaşım sağlayabileceğiniz bir ülkedir. Bu nedenle vize ve pasaport gibi işlemler hakkında zorlanmanıza fırsat yoktur.

 

 

Karadağ’a tatil amacı ile gittiğinizde Budva, Tivat, Petrovac, Ülgün, Hergec Novi, Podgorica, Çetine ve Becici gibi pek çok yer mevcuttur. Su parkları, kiliseleri, marinaları, manastırları, anıt mezarları, müzeleri, mağaraları, mimarlık alanları, gölleri, ormanları, doğa yürüyüş alanları, sarayları plajları, sıcak ve beyaz kumsalları, antik roma kentleri ve daha pek çok tarihi alanıyla sizleri cezbedecektir. Özellikle de Karadağ başkenti Podgorica’da yer alan kırsal kesimler doğal görünümleri ile nefeslerinizi kesecektir. Podgorica hem başkent olması ile hem de bu ülkeye ait en büyük şehir olması ile bilinir. Nüfusu son yıllarda bir önceki yıllara oranla daha hızlı artış göstermektedir. Bu duruma turizm de etki etmektedir. Burada yer alan gece hayatı, lezzetli yemekler ve plajların güzelliği de tatillerinizin büyük bir keyifle geçmesini mümkün kılacaktır. Akdeniz ikliminin hakim olduğu bu bölgede yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve yağışlı geçmektedir. Yani ülkemiz ikliminden çok farklı bir iklime sahip değildir. Bu nedenle de bir farklılık gözetmeksizin rahatlıkla konaklayabilirsiniz. Haziran, Temmuz ve Ağustos gibi dönemlerde yaz tatilleri için, Aralık ve Mart ayları arasında da kış tatilleri için rahatlıkla yolculuk edebilirsiniz. Bulundukları lokasyon itibari ile ekonomik bir şekilde konaklayacağınız otelleri de mevcuttur.

 

Ülke: Karadağ

Nüfus: 621.800

Resmi Dil: Güney Slav

Para Birimi: Euro

İklim: Akdeniz

Saat Farkı: GMT +2

Telefon Kodu: +382

Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 Gün

Sırakadaki Şehir Rehberi

Karadağ Alt Başlıklar

Diğer Karadağ Kalkışlı Uçuşlar

X
Karadağ Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder