Kapadokya Şehir Rehberi

Kapadokya Gezi Rehberi

Nevşehir’in 8 ilçesinden biri olan Ürgüp’e bağlı bir kasaba olan Göreme, doğal güzellikleri ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti konuk ediyor. Peribacaları adı verilen volkanik tüflerin bulunduğu alan, olağanüstü manzaralara tanık oluyor.

Kapadokya – Göreme’nin tarihi, yontma taş devrine kadar dayanıyor olsa da, asıl peribacaları oluşumunu sönmüş volkanlara borçlu. Yumuşak bir malzeme olan volkanik arazileri zamanla rüzgâr aşındırarak sert olan kısımlar ayakta kalmış, rüzgârın götürdüğü kısımlar ise oyularak günümüze kadar gelmiştir.

Bölgeye ilk yerleşimlerin Hristiyanlar tarafından gerçekleştirilmiş olan alandaki yapılan keşif kazıları sonucu, peribacalarının içerisinde bir Roma mezarı bulunmuştur.

Bölge turist akınına uğramaya başladıktan sonra, alan içerisinde betondan uzak durularak ya yapılar inşa edilmeye başlanmış ya da ana dokuya zarar vermeden yapı içerisinde bir kentleşmeye gidilmiştir.

 

 

Kapadokya’ya Ulaşım

Kapadokya’ya ulaşımlarınızı Türkiye’nin her yerinden hareket eden şehirlerarası otobüslerle sağlayabilirsiniz. Nevşehir şehir merkezine geldikten sonra bölgeye hareket eden otobüsler ile ulaşımlarınızı sağlayabilirsiniz.

Nevşehir’e havayolu ile gelmek isteyen misafirler ise Kapadokya uçak bileti satın aldıktan sonra Nevşehir havalimanından otel transferi kullanarak, araç kiralama şirketlerinden araç kiralayarak veya şehir içine hareketli otobüs firmalarının araçları ile bölgeye ulaşımlarını sağlayabilirler.

 

Kapadokya İçi Ulaşım

Kapadokya içi ulaşım oldukça kolaydır. Bölge içindeki yerler birbirine uzak bir mesafede olmadığı için bölgeyi ATV kiralayarak, dağ bisikleti kiralayarak veya araç kiralayarak gezebilirsiniz. Merkezi bir konaklama yeri tercih ettiyseniz birçok yere yürüyerek de gidebilirsiniz.

Bir diğer Kapadokya içi ulaşımlarınızı ise toplu taşıma seçeneği oluşturuyor.

 

 

Kapadokya İklimi

Kapadokya’ya gitmek için iklimini bilmenizde fayda var. Tipik karasal iklimin etkili olduğu Göreme’de kışları don ve buz tehlikesi olmaktadır. Yazları ise kurak geçmektedir. Elbette muhteşem Kapadokya manzarasın kışın görmek bambaşka olacaktır fakat Kapadokya’ya kış aylarında gidecekseniz ekstra hazırlıklı olmalısınız.

Kapadokya’ya ne zaman gidilir sorusuna ise havanın çok sıcak veya çok soğuk olmadığı bahar ayları şeklinde cevap vermek mümkün.

 

Kapadokya ‘da Nerede Kalınır?

Kapadokya oldukça geniş bir bölge olduğu için konaklama seçenekleri de oldukça çoktur ve her bütçeye hitap etmektedir. En çok tercih edilenlerden biri olan taş evlerin içindeki konaklama mekânları, mağara ve tarihi evleri sizler de tercih etmek isteyebilirsiniz.

Balayı için de oldukça tercih edilen bir yer olan Kapadokya’da kral süitlerinden butik otellere kadar oldukça geniş bir skala mevcuttur. Avanos, Göreme ve Ürgüp konaklama seçeneklerinin en yoğun olduğu yerlerdir. Buralardan bütçenize uygun olan konaklama yerini seçebilirsiniz.

 

 

Kapadokya’da Alışveriş

Kapadokya’da alışveriş denilince akla ilk olarak elbette ki peribacası magnet ve biblo gibi hediyelik eşyalar. Fakat Kapadokya Orta Anadolu’da bulunduğundan dolayı bölgede tekstil ve dokuma ürünleri de oldukça yaygındır. Özellikle el işi halılar, yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi çekmektedir.

Kapadokya’da alışverişin bir diğer ilgi çekici kısmı ise yörenin çeşitli yerlerinden çıkarılan doğal ve şifalı taşlar. Bu taşlardan yapılmış bilezik, toka, kolye gibi hediyeleri hem kendinize hem de sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

 

Kapadokya’da Ne Yenir Ne İçilir?

Bakliyat ve et yemek menülerinin yoğun olduğu Nevşehir mutfağının birçok örneğini Kapadokya restoranlarında da görmek mümkün. Bölgenin aynı zamanda bir tarım yeri de olmasından dolayı verimli topraklardan çıkarılan taze sebze ve meyveler sofralara konuk oluyor.

Kapadokya’nın en meşhur yiyeceği ise testi kebabıdır. Bölgede bulunan birçok mekânda bu eşsiz tadı muhakkak denemelisiniz. Et yemeklerinin bir diğer çok tercih edilenlerinden olan güveç de sizi kendine hayran bıraktıracak. Yörede klasik pirinç pilavı, kuru fasulye, cacık üçlemesinin modası ise asla geçmiyor.

Bir başka eşsiz lezzetlerden biri ise Dıvıl yemeği. İçli köfteyi fazlaca andırsa da yiyince size görünüşünü unutturacak efsane bir tat. Düğün çorbası, nohutlu yahni, koyun yahnisi ve yanlarında birçok meze seçeneğini de Kapadokya’ya gitmişken denemelisiniz.

Bölgede içilebilecek olan en meşhur içecek ise bölgede 4000 yıldır üretilen el yapımı şaraplar olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

Kapadokya Festivalleri

Kapadokya yılın belli dönemlerinde doğa sporlarından müzik etkinliklerine kadar birçok festival düzenleyerek misafirlerine eğlenceli anlar yaşatıyor.

Bunlardan ilki temmuz ayında düzenlenen Runfire Kapadokya. Koşu maratonu olan bu etkinliğe dilerseniz katılabilirsiniz.

Bölgenin yapısından dolayı bisiklet turlarının da oldukça fazla düzenlendiği bölgede eylül ayında öne çıkan festivaller ise Erciyes ve Salcano Kapadokya bisiklet festivali.

Kapadokya, yine ekim ayında yapılan Kapadokya Ultra Trail maratonu ile festival sezonunu kapatıyor.

Binlerce yıldan beri bozulmamış güzelliğiyle günümüze kadar gelmiş olan eşsiz peribacalarını gezi listenize eklemek isterseniz, Kapadokya uçak bileti almak için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

İyi tatiller dileriz!

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Kapadokya Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder