Kaliningrad Şehir Rehberi

KALİNİNGRAD GEZİ REHBERİ

 

Avrupa Birliği içerisindeki Rus Toprağı olan  Kaliningrad gezi rehberi ile karşınızdayız.

Elbette ki ilk akla gelen sorulardan biri :  Kaliningrad nerededir? Kaliningrad Rusya devleti sınırına bitişik olmayan bir federe bölgesidir. Konum olarak Litvanya ve Polonya arasında kalıyor ve Baltık Denizi’ne kıyısı bulunuyor.

 

 

Kaliningrad Hakkında

● Kaliningrad’ın nüfusu 500.000’dir.

● Almanca ismi Königsberg’dir. Almanca ve Rusça isimlerinin de Türkçe karşılığı “Krallar Şehri“dir.

● Kaliningrad’da para birimi olarak Ruble kullanılmaktadır.

● Kaliningrad ile İstanbul arasında saat farkı yoktur. Türkiye ile  aynı saat dilimini kullanmaktadır.

● Kaliningrad’ın resmi dili Rusça’dır.

 

Kaliningrad Tarihi

Kaliningrad gezi rehberinde bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri Kaliningrad’ın tarihidir. Birçok devlet ile köprü konumunda olmasından dolayı uluslararası ticaret,anlaşma ve savaşlarda oldukça önemli bir yer olmuştur. 2. Dünya Savaşı’na kadar Almanya’ya ait olan Kliningrad, 1945’te SSCB’nin yönetimine geçmiştir. SSCB’nin dağılmasıyla birlikte Kaliningrad sorunu ortaya çıkmıştır. Daha sonra yapılan müzakereler sonucunda Kaliningrad’ın kara bağlantısı olmadığı halde Rusya Devleti’ne ait federe bir  toprak olmasına karar verilmiştir.

 

Kaliningrad’a Ulaşım

Kaliningrad’a ulaşım hava yolu ile sağlanıyor. Seyahat rotanızda Kaliningrad bulunuyorsa, sitemizi ziyaret edebilir, indirimli, aktarmalı veya aktarmasız her türlü uçuşlarda indirimli fiyatlarımızdan yararlanabilirsiniz.

 

 

Kaliningrad’a Gitmek İçin Vize Gerekli Mi?

Kaliningrad’a seyahat etmek isteyen misafirlerin kafalarındaki bir diğer soru ise vize işlemleri. Kaliningrad için Rusya vizesi şartı aranmaktadır. Yalnız, Rusya ile diplomatik ilişkilerimizin zaman zaman inişli çıkışlı olmasından dolayı vizede  problem çıkarılabilmektedir. Vizeler ile ilgili son durumları Rusya Konsolosluğu sitesinden takip ederek vize işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Kaliningrad’da Ulaşım

Kaliningrad’da havalimanından itibaren her türlü otobüs,minibüs, taksi, shuttle, araç kiralama gibi imkanları kullanabilirsiniz. Şehri keşfetmek için ise en iyi ulaşım aracı otobüslerdir. Otobüslerde biletler elden satılmaktadır ve sabit bir fiyat prosedürü vardır. Yaklaşık 15 Ruble ile seyahat edebilirsiniz.

 

 

Kaliningrad’a ne zaman gidilir? Kaliningrad’da kaç gün kalınır?

Kaliningrad her ne kadar kıyı kenti olsa da bir kuzey ülkesi olmasından mütevellit yaz aylarında bile sıcaklık, 25 dereceyi geçmemektedir. Dolayısıyla ziyaret etmek için en uygun aylar Haziran – Eylül arası diyebiliriz. Kış ayları ise  kar yağışlı, donlu ve oldukça soğuk geçmektedir.

Bu şehri keşfetmek için ise 3 gün yeterli bir süre olacaktır.

 

Kaliningrad’da Alışveriş – Kaliningrad’dan ne alınır?

Bu küçük ve sevimli şehri dolaşırken elbette bir şeyler almadan dönmek olmaz. Yalnız dikkat etmekte fayda var : daha önce Kaliningrad’ın politik anlamda önemli bir şehir olduğundan bahsetmiştik. Dolayısıyla bu politik krizler  bölgede  ticarete de yansıyor. Polonyalı tüccarların oldukça fazla rol oynadığı şehirde tanınmış markalardan bir şeyler almak isterseniz bütçenize ekstra  dikkat etmenizde fayda var.

Turistlerin en çok ilgisini çeken hediyelik eşya ise Kehribar. Bu bölge kehribarları ile ünlü  ve çeşitli kıyafetlerde, aksesuarlarda veya tek olarak satılmasından dolayı, kehribara büyük bir rağbet vardır.

Bunların dışında yine Rusya’ya özgü kuru bakliyat, baharatlar, çeşitli içkiler ; savaş dönemini yansıtan tablolar, biblolar ve yine Rusya’ya özgü olan matruşka ; veya semt pazarlarından el işi birçok aksesur ve takı gibi çeşitli eşyaları sevdiklerinize hediye olarak alabilirsiniz.

 

 

Kaliningrad Mutfağı – Kaliningrad’da ne yenilir ne içilir?

Kliningrad, tarihi boyunca  birçok kültüre kucak açan bir konumda olduğu için ana hatları keskin mutfak ve yemek kültürü yok. Ancak söyleyebiliriz ki Alman ve Rusya kültürü harmanlanmasıyla oluşan, ve çevre ülkelerin de etkilemesiyle, ortaya geniş yelpazeli bir yemek listesi çıkıyor. Kaliningrad gezi rehberi listenize bu yemekleri muhakkak eklemelisiniz.

Örneğin bir Litvanya yemeği olan Zeppelins, hafif bir tatlı olan Marzipans, Rusya mutfağından Stroganoff, krepin başka bir çeşidi olan Blini, yine  Alman mutfağından Frikassee  ve Kartoffelsuppe ; Kaliningrad’da denemeniz gereken başlıca lezzetlerin başında geliyor.

Deniz ürünlerine düşkünseniz, özellikle Baltık Denizi’ne karşı oturarak deniz mahsullerini deneyimlemelisiniz.

En meşhur Kaliningrad Restoranları ise şu şekilde :

● Reduit

● Madame Bushe

● Zotler

● Britannica

● Fish Club

Kaliningrad gezi rehberimiz umuyoruz ki size yardımcı olmuştur. Naçizane önerimiz, bu şirin ve küçük yeri seyahat rotanıza eklemeniz yönünde. En uygun Kaliningrad uçak bileti için hemen tıklayın.

İyi tatiller dileriz!

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Kaliningrad Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder